II Międzynarodowa Gala Nagród Żeglarskich

28.03.2018

Szczecin od zawsze kojarzył się z morzem. Tym bardziej data 24 marca, która jest uważana za początek Polskiej Administracji Morskiej. Jeśli dorzucimy do tego rok 2018 w którym wybijają jej 450 urodziny…. Od razu wiadomo było, że ten dzień będzie świętem  żeglarzy oraz ludzi im przychylnych. Taka właśnie data została wybrana dla II Międzynarodowej Gali Nagród Żeglarskich, która po raz wtóry została zorganizowana w szczecińskiej Starej Rzeźni.

Celem Gali jest promocja kultury morskiej oraz popularyzacja żeglarstwa, rozwijanie świadomości morskiej, ale najbardziej widocznym i medialnym elementem jest Gala Wręczenia Nagród.

Spośród wielu zgłoszeń Kapituła wybrała siedemnastu nominowanych w dziewięciu kategoriach. Nominowani do nagród zostali żeglarze, sportowcy, publicyści, a także osoby o złotym sercu, którzy swoje życia, czas wolny, a czasami także edukację powierzyli żywiołowi Posejdona. Wraz z nimi ramię w ramię stanęli reprezentanci instytucji którym przyświecają takie same cele. Nominowani mogli otrzymać jedną z dziewięciu statuetek symbolizujących każdą z kategorii, albo cieszyć się wygraną swoich kolegów i koleżanek. W tym roku spośród nominowanych szczególnego wyróżnienia dostąpili:

  • Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek- Gliszczyńska - w kategorii “Regatowiec roku” ,
  • Wiesław Seidler - w kategorii “Popularyzator Żeglarstwa”,
  • Przedszkole Publiczne nr 65 - w kategorii “Nagroda kota Umbriagi”,
  • Piotr Owczarski - w kategorii “Nagroda Kulturalna Żeglarskiego Szczecina”,
  • Miasto Szczecin - w kategorii “Wydarzenie Żeglarskie”,
  • Kapitan Włodzimierz Byliński - w kategorii “Rejs roku”,
  • Adam Lisiecki - w kategorii “Żeglarz roku”,
  • Izabela Jarząbek - w kategorii “Żeglarska Nagroda Specjalna”,

A z  nagrody “im. kpt. Ludomira Mączki” czyli nagrody głównej Gali cieszyliśmy się wraz Henrykiem Widerą za jego trwanie przy idei swobodnej żeglugi, nawet pomimo bardzo ciężkich przeciwności, chociażby jak utrata okrętu.

Nie wszyscy otrzymali nagrody, jednakże było widać wśród zaproszonych , że nie to było dla nich najważniejsze. Tym co wszystkich obecnych połączyło była pasja do żeglugi, zmagania się z wodą albo sama jej idea. Nie robili tego i nie będą tego nigdy robić w imię jakiejkolwiek nagrody rzeczowej lub pieniężnej, bo to jest wybrany przez nich sposób życia.  

Tekst: Dawid Prus

Copyright © 2022 Szczecińska Agencja Artystyczna
Polityka prywatności Deklaracja dostępności
Nasi Partnerzy
Nasze strony
Projekt i realizacja SO FINE