Grudzień '70. Program uroczystości w Szczecinie

29.11.2021

17 grudnia, w 51. rocznicę tych tragicznych dni, spotykamy sie na Placu Solidarności. Program wydarzenia został przygotowany wspólnie przez Centrum Dialogu Przełomy i Szczecińską Agencję Artystyczną.

  • Godzina 17.00

Akcja "Światła Pamięci” – wspólne zapalenie zniczy ułożonych na dachu "Przełomów” w napis GRUDZIEŃ ’70.

  • Godzina 17:30

Premiera filmu "Grudzień ’70 w Szczecinie” oraz teledysków z widowiska "Grudzień ‘70”.

Film powstał, aby upamiętnić tragiczne wydarzenia w Szczecinie z grudnia 1970 roku. Jest to film krótkometrażowy, dokumentalny, który opiera się na archiwalnych zdjęciach i materiałach video udostępnionych przez szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

  • Scenariusz, reżyseria i narracja: Igor D. Górewicz
  • Konsultacja historyczna: Agnieszka Kuchcińska-Kurcz

Zdjęcia do dwóch teledysków wykonane zostały w ubiegłym roku w Szczecinie podczas widowiska historycznego "Grudzień 70” w 50. rocznicę dramatycznych wydarzeń. Ujęcia z widowiska przeplatane są archiwalnymi materiałami udostępnionymi przez IPN / oddział w Szczecinie.

  • Scenariusz i reżyseria widowiska: Igor D. Górewicz
  • Konsultacja historyczna: Agnieszka Kuchcińska-Kurcz
  • Kompozytor utworu "Śpiewajcie Rodacy": Ryszard Leoszewski

Producent filmu i teledysków: Szczecińska Agencja Artystyczna

Szczeciński grudzień

Pogarszająca się sytuacja polityczna i ekonomiczna kraju, wprowadzone podwyżki cen towarów, zwłaszcza spożywczych spowodowała w grudniu 1970 roku wybuch robotniczych protestów na Wybrzeżu Polski.

W Szczecinie demonstracje rozpoczęły się w czwartek, 17 grudnia 1970 r., i od razu przybrały szczególnie gwałtowny i dramatyczny przebieg. Robotnicy Stoczni Szczecińskiej im. A. Warskiego i Szczecińskiej Stoczni Remontowej "Gryfia” wyszli na ulice miasta.

Wielotysięczny tłum zgromadził się przed budynkiem KW PZPR, który zdemolowano i podpalono. Zaatakowano także prokuraturę, areszt śledczy czy Miejską Radę Narodową. Szturm ten został jednak odparty przez oddziały milicji i wojska. W tych tragicznych dniach zginęlo16 osób, było wielu rannych.

18 grudnia rozpoczął się strajk generalny, powołano Ogólnomiejski Komitet Strajkowy, do którego przystąpiło ponad sto przedsiębiorstw. Strajkujący robotnicy przedstawili dwadzieścia jeden postulatów, w tym m.in. dotyczące powołania niezależnych związków zawodowych oraz rozliczenia robotniczej masakry.

20 grudnia doszło do pozornego porozumienia pomiędzy władzami a strajkującymi. Dwa dni później protest zakończono.

Copyright © 2024 Szczecińska Agencja Artystyczna
Polityka prywatności Deklaracja dostępności
Nasi Partnerzy
Nasze strony
Projekt i realizacja SO FINE