Szczecińska Agencja Artystyczna jest miejską instytucją kultury organizującą wydarzenia o charakterze kulturalnym, artystycznym i rozrywkowym. Jest jedną z najstarszych polskich agencji artystycznych. Początki jej historii sięgają schyłku lat 40-tych XX w., kiedy tworzono państwowość polską na Pomorzu Zachodnim. Funkcjonującą do dziś nazwę przyjęła w 1975 r.
SAA realizuje szereg przedsięwzięć artystycznych i rozrywkowych o rozmaitej skali zasięgu, zróżnicowanej ofercie gatunkowej i szerokim przedziale wiekowym. Są to festiwale, koncerty kameralne i masowe, widowiska, recitale, spektakle teatralne, festyny, pikniki, wystawy, jubileusze i imprezy okolicznościowe.
Działalność SAA dzieli się na cztery podstawowe filary:
- Organizacja imprez i uroczystości o charakterze państwowym, okolicznościowym, patriotycznym, rocznicowym, jubileuszowym oraz lokalnym.
- Organizacja imprez masowych oraz dużych wydarzeń artystycznych Miasta Szczecin.
- Realizacja własnych produkcji artystycznych, działalność usługowa i organizacja imprez komercyjnych.
- Realizacja działań promocyjnych na rzecz Miasta Szczecin.
Zasadniczym obszarem działania SAA jest miasto Szczecin, lecz wśród realizowanych przez nas wydarzeń są także te o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym wymiarze. Agencja odpowiada również za organizację największych - nie tylko w Szczecinie, ale i w kraju - imprez masowych (np. The Tall Ships Races).
W dorobku ostatnich lat działalności SAA znajdują się m.in.:
- Cykliczne imprezy masowe: Dni Morza_Sail Szczecin, Szczecińska Majówka, Miejski Sylwester, Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Festiwal Młodych Talentów
- Cykliczne imprezy kulturalne: Różany Ogród Sztuki, Nagroda Literacka dla Autorki GRYFIA, Odkryj Książkę na Nowo, Szczecin Jazz, Zjazd Młodych Gwiazd, Nagroda Artystyczna Miasta Szczecin
- Koncerty artystów zagranicznych: Joe Cocker, Pat Metheny, Deep Purple, Bobby McFerrin, Emir Kusturica, Reamonn
- Oprawa artystyczna Finału Regat The Tall Ships Races (2013, 2017) oraz The Baltic Tall Ships Regatta (2015)
Od 2012 r. SAA realizuje również szereg różnorodnych działań upamiętniających wkład Szczecina w rozwój polskiej muzyki popularnej. Są to koncerty, wystawy, spotkania autorskie, prezentacje filmowe, konkursy i wydawnictwa książkowe.