Krokusowa rewolucja. Startujemy 7 października.

21.09.2017

Krokusowa rewolucja narodziła się 6 lat temu i przerosła najśmielsze oczekiwania jej pomysłodawców - Marii Myśliwiec i Sylwiusza Mołodeckiego. Pomysł przeniesienia krokusowych kobierców z Jasnych Błoni do innych części naszego miasta został pozytywnie przyjęty przez mieszkańców Szczecina.

Dzięki współpracy z  Radami Osiedli, Spółdzielniami i Wspólnotami Mieszkaniowymi, szkołami i przedszkolami, a także firmami i osobami prywatnymi Rewolucja z roku na rok, ogarniała coraz to nowe zakątki miasta. Niebagatelną rolę odegrało medialne wsparcie akcji przez Kurier Szczeciński.

W roku ubiegłym posadzonych zostało ponad 150 tys. krokusów. Wiosną można było oglądać efekty starań uczestników Krokusowej Rewolucji. Były one zachwycające. Potwierdziły to prace zgłoszone na konkurs fotograficzny Krokusowej Rewolucji organizowany przez Kurier Szczeciński.

Główną siłą sprawczą nasadzeń krokusów w terenie byli uczniowie szkół i przedszkoli. Są szkoły, które tylko czekają na sygnał, aby wziąć udział w akcji. Nazwane zostały Krokusowym Pogotowiem. Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i liceów pomogli posadzić kilkadziesiąt tysięcy krokusów. Każdorazowo dla dzieci i młodzieży jest to prawdziwa lekcja przyrody, a co ważniejsze, lekcja poszanowania wspólnej pracy i zachowań prospołecznych.

Nie byłoby również takiego rozwoju akcji gdyby nie medialne wsparcie Kuriera Szczecińskiego. Pani redaktor Arleta Nalewajko od 5 lat relacjonuje dokonania "Krokusowej Rewolucji”. Razem ze wspierającym ją redaktorem Mirosławem Winconkiem są zawsze tam, gdzie tworzone są krokusowe dywany. Wspólnie z pomysłodawcami ocenia zdjęcia nadesłane na konkurs fotograficzny "Krokusy za Krokusy”. To pod  piórem Pani redaktor narodziła się nazwa akcji. Zawsze gotowa do działania. Wierzymy, że wspólnie z Panią Arletą i Panem Mirosławem obsadzone zostanie jeszcze niejedno miejsce w naszym pięknym mieście.

W roku ubiegłym dzięki wsparciu Prezydenta Miasta Szczecina Piotra Krzystka na terenach jednostek oświatowych miasta posadzonych zostało 50 tys. cebul krokusów. W tej części akcji wzięło udział 80 placówek oświatowych. Dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, który przekazał 30 tys., Krokusowa Rewolucja od  dwóch lat przekracza granice Szczecina i szeroko rozlewa się po całym województwie zachodniopomorskim m.in.: Goleniów, Golczewo, Dziwnów, Trzebiatów, Banie, Resko, Mierzyn, Krzęcin, Mechowo, Nowogard. Wszędzie tam akcja spotkała się z poparciem władz samorządowych, które dołożyły swoją cegiełkę, a raczej cebulkę w akcji (Gmina Goleniów aż 25 tys. cebulek).

Co roku wraz z czytelnikami Kuriera Szczecińskiego wybierane i obsadzane jest jedno miejsce w Szczecinie. W roku 2016 był to zieleniec przy Stawie Brodowskim, a w akcji wzięło udział pomimo niesprzyjającej pogody ok. 150 osób. Posadzonych zostało 10 tys. krokusów. W poprzednich latach obsadzono Aleję Kwiatową, taras na Wałach Chrobrego oraz zieleniec przy Jeziorku Słonecznym.

Od roku 2015 pomysłodawcy przyznają statuetki Przyjaciela Krokusowej Rewolucji osobom i firmom najbardziej zaangażowanym w akcję. W latach ubiegłych nagrodami zostali uhonorowani Prezydent Miasta Szczecina Piotr Krzystek, Redakcja Kuriera Szczecińskiego, Spółdzielnia Mieszkaniowa "Wspólny Dom” w Szczecinie oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

W sobotę 7 października br. zainaugurowana zostanie kolejna edycja inicjatywy społecznej pn. "Krokusowa Rewolucja” pod hasłem "Wybuch Krokusowej Rewolucji” po raz drugi na "Różance". Zapraszamy wszystkich sympatyków akcji i przyjaciół Różanki do wspólnej zabawy w godz. 11.00-15.00.

Dzięki hojności sponsorów: Hotelu Vulcan (zakupił 2500 szt. cebulek) oraz Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie (2500 szt.), posadzony zostanie całkiem pokaźny dywan kwiatowy na terenie Ogrodu Różanego w Szczecinie. Impreza dzięki wsparciu Urzędu Miasta Szczecin i Szczecińskiej Agencji Artystycznej zostanie wzbogacona o występy zespołów dziecięcych i młodzieżowych: OK Saniga SM "Wspólny Dom”, Szkoły Podstawowej nr 68, Przedszkola nr 50, Gimnazjum nr 34 i  Liceum Ogólnokształcącego nr 16 . W takcie imprezy zostaną wręczone nagrody wiosennego konkursu fotograficznego "Krokusy za Krokusy” oraz statuetki Przyjaciela Krokusowej Rewolucji.

Prosimy o zabranie ze sobą dobrych humorów i rękawiczek jednorazowych. Nie zabraknie ciepłych napojów i dobrej zabawy ku chwale zielonego Szczecina.

Copyright © 2024 Szczecińska Agencja Artystyczna
Polityka prywatności Deklaracja dostępności
Nasi Partnerzy
Nasze strony
Projekt i realizacja SO FINE