Najsłynniejszy kot żeglarz pochodzi ze Szczecina

25.07.2017

Najsłynniejszy kot żeglarz pochodzi ze Szczecina

O kocie w butach słyszał każdy. Ale czy słyszano kiedyś o kocie żeglarzu? O kocie który podróżował na jachtach? A był taki i mieszkał w Szczecinie! O nim śpiewa zespół Arfik w piosence "Kot Umbriaga”.

Umbriaga to postać historyczna, żył na przesłonie lat 40 i 50 XX w Szczecinie, rzeczywiście żeglował kilka lat po Mare Dambiensis (Morzu Dąbskim, jeziorze Dąbie) ze studentami Akademickiego Związku Żeglarskiego. Razem z nimi odkrywał Mare Dambiensis, w tym Przylądek Białego Słonia i Przylądek Czterech Szkieletów, Meduzostan, Ptasią Wyspę, Mare Sargasso. W czasie jednej z podróży na jachcie "Tuńczyk” zszedł na ląd
w północnej części wyspy Dębiny i tam bez wieści zaginął. Od tamtej pory ta część wyspy otrzymała nazwę Ziemia Umbriagi. Do niej w każdym sezonie organizowane są rejsy (turystyczne). Kot Umbriaga zapisał się w pamięci żeglarzy tamtych czasów, zarówno żeglarzy pionierów, jaki i akademickich.
Pamięć o kocie żeglarzu przetrwała w legendzie Mare Dambiensis i nazewnictwie.

Zespół Arfik obchodzi w tym roku jubileusz 35-lecia. Młodzi artyści wystąpią na Scenie Dziecięcej podczas finału regat The Tall Ships Races Szczecin 2017 i z tej okazji nagrał własną wersję utworu "Kot Umbriaga". Z pewnością podczas regat usłyszymy na żywo piosenkę o kocie, ale już dzisiaj możemy jej posłuchać tutaj:

Imieniem kota nazwano:
1. Nurt Odry – Umbriaga (nazwa urzędowa: Czapina; oddziela on wyspę Dębinę od Kaczej Wyspy w płn.-zach. części j. Dąbie).
2. jacht "Umbriaga” (od 1975 r., jego kapitanem był znany szczeciński żeglarz Jerzy Madeja, wielokrotny Mistrz Polski w żeglarstwie morskim).
3. Kot jest bohaterem 2 szant: "Umbriaga” i "Kot Umbriaga”
4. Od 2012 r. jest także bohaterem bajki dla dzieci pt. "Przygody Kota Umbriagi” (trwają prace nad wydaniem jej w postaci książkowej).
5. od 2012 r. jest jednym z bohaterów mapy Mare Dambiensis
6. W Projekcie Mare Dambiensis i jego Inwentaryzacji (strategii zagospodarowania turystycznego j. Dąbie w Szczecinie) napisanym na zlecenie szczecińskiego Urzędu Miasta patronuje "Zespołowi przyrodniczo-rekreacyjnemu Ziemia Umbriagi” (2016).
7. Od r. 2016 patronuje jednej z Nagród Żeglarskich Szczecina (Nagroda Kota Umbriagi), jest ona "przyznawana za znaczące osiągnięcia na polu żeglarstwa lub jego popularyzację. Przeznaczono ją dla dzieci w wieku od 6 do 13 lat oraz zachodniopomorskich placówek oświatowych i innych podmiotów prawnych, krzewiących żeglarstwo wśród dzieci”.

Copyright © 2021 Szczecińska Agencja Artystyczna
Polityka prywatności Deklaracja dostępności
Nasi Partnerzy
Nasze strony
Projekt i realizacja SO FINE