Nowa powieść o Arfiku

07.01.2020

"Mój Arfik” - taki nosi tytuł nowa książka o jednym z najpopularniejszych polskich zespołów dziecięcych. To wyjątkowa pozycja, gdyż ma aż 60 współautorów! Jej premiera odbędzie się 18 stycznia w Szczecińskiej Agencji Artystycznej.

- Od dawna marzyliśmy, by powstała książka o Arfiku. Nie znaleźliśmy pisarza, który nie będąc bezpośrednio związany z naszym zespołem, odpowiednio głęboko przeniknąłby temat, równocześnie zachowując zdrowy dystans – tłumaczy ideą książki Ryszard Leoszewski, założyciel i lider Arfika - Trudno pisać o sobie samym, ale, jak sugeruje jedna z naszych najnowszych piosenek - "Kto mnie lepiej zna, niż znam siebie ja?”. Zatem Arfik napisał o Arfiku! Zarówno my, czyli Basia i Rysiu, jak i sześćdziesiąt małych i dużych arfików, bo miały na to ochotę, bo ciągle im mało, bo niosą arfikową atmosferę przez swoje życie, a przy butach wciąż mają skrzydełka.

- 30-, 40-latkowie opowiadają, jaki był nasz zespół kiedyś, gdy nie było na świecie smartfonów, Internetu i galerii handlowych. A dzisiejsze kilku- i nastolatki przedstawią Arfik współczesny – dodaje Barbara Stenka, związana z zespołem od 1997 r. - Ciekawi byliśmy, czy te arfiki bardzo się od siebie różnią? Czy w ogóle mają jeszcze coś wspólnego - choćby jedną, jedyną nutę, emocję, rytuał czy cel?

Ponad 250-stronnicowa książka powstała staraniem Szczecińskiej Agencji Artystycznej, Miasta Szczecin i Stowarzyszenia Aktywności Kulturalnej "Gamba” w ramach projektu "Scena Detaliczna 2019”.

Projekt okładki i ilustracje: Agata Jaz

Cieszymy się, że udało nam się w ten sposób utrwalić wiedzę o kolejnym istotnym dla szczecińskiej tożsamości kulturalnej wykonawcy – mówi Anna Lemańczyk, dyrektor Szczecińskiej Agencji Artystycznej – Do tej pory wydaliśmy parę książek nt. tutejszego big-beatu, wsparliśmy także publikację wydawnictw o Helenie Majdaniec i Filipinkach. Arfik to reprezentant nieco bliższych nam czasów, ale z pewnością zasługujący już na swoją monografię.

Premiera książki odbędzie się 18 stycznia o godz. 16 na Małej Scenie w Szczecińskiej Agencji Artystycznej. Jaki kształt będzie miało to wydarzenie? - Chcemy, żeby była to forma spotkania-rozmowy, dlatego ustawimy krzesła w koło. Całość poprowadzi Małgorzata Frymus - zapowiada Ryszard Leoszewski - Zaśpiewamy kilka piosenek z gitarą i będzie parę występów na scenie – duety mama z córką, brat z siostrą. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, udział w spotkaniu jest możliwy po uprzednim zgłoszeniu na adres e-mail j.matura@saa.pl - decyduje kolejność zgłoszeń.

Książkę w cenie 30 zł będzie można nabyć podczas jej premiery, a w późniejszym czasie - w siedzibie lub w internetowym sklepie SAA .

---

Parę słów o głównych autorach:

Ryszard Leoszewski - twórca Arfika. Z wykształcenia pedagog (specjalność - nauczanie początkowe), z zamiłowania kompozytor i piosenkarz. Jeden z pierwszych aktorów szczecińskiego Teatru Kana. Lider i współzałożyciel zespołu Sklep z Ptasimi Piórami (1978). Jego utwory zostały wydane na ponad 40 płytach CD. Występował z takimi artystami, jak Rick Wakeman, czy Bobby McFerrin. Laureat wielu nagród artystycznych, odznaczony Medalem Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS.

Barbara Stenka - pisarka, poetka, autorka piosenek, scenariuszy i słuchowisk. Od 1996 r. pracuje z grupą artystyczną Arfik. Laureatka wielu konkursów: m.in. ZAiKSu, Festiwalu Piosenki Aktorskiej, Złotego Kosy. Autorka 11 powieści dla dzieci i młodzieży. Jej powieść "Masło przygodowe” otrzymała I nagrodę w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Współpracuje z Radiową Trójką i Polskim Radiem Szczecin. Jej teksty umieszczane są w podręcznikach do nauki języka polskiego.

Copyright © 2023 Szczecińska Agencja Artystyczna
Polityka prywatności Deklaracja dostępności
Nasi Partnerzy
Nasze strony
Projekt i realizacja SO FINE