Odkryj książkę na nowo

03.06.2019

W piątek 14 czerwca rozpocznie się na Łasztowni ósmy Plener Literacki "Odkryj książkę na nowo”. Do 16 czerwca na wszystkich miłośników czytania czekać będą spotkania z gwiazdami w otoczeniu książek. Nie zabraknie licznych atrakcji dla dzieci!

U progu wakacji, w najlepszym czasie do nadrobienia czytelniczych zaległości, miłośnicy książek będą mogli wybierać spośród kryminałów, reportaży, historii miłosnych czy poradników i wziąć udział w spotkaniach oraz zdobyć autografy ulubionych autorów.

Naszym gościem specjalnym będzie prof. Jerzy Bralczyk niestrudzony popularyzator poprawnej polszczyzny, autor i współautor wielu książek, m.in.: "Trzy po 33”, "500 zdań polskich” i "Mój język prywatny” oraz wydanej wspólnie z żoną Lucyną Kirwil "Pokochawszy”. O meandrach języka miłości opowiedzą na scenie Pleneru.

Wśród gości między innymi Łukasz Orbitowski - redaktor, publicysta, przede wszystkim zaś popularny i wielokrotnie nagradzany pisarz. Opowie o najnowszej książce "Kult”, zbeletryzowanej powieści na bazie  doskonale udokumentowanej historii objawień oławskich.

Na miłośników mocnej literatury czeka spotkanie z Magdą Stachulą, najbardziej uzależniającą autorką thrillerów psychologicznych w Polsce: "Idealnej”, "Trzeciej” i "W pułapce”. Sympatycy kryminałów spotkają się z Martą Matyszczak – autorką komedii kryminalnych, Piotrem Rozmusem - w rozmowie o najnowszej powieści "Piętno mafii” oraz Piotrem Borlikiem - autorem powieści grozy.

Zapraszamy również po autografy i na spotkania ze Sławomirem Koprem – w rozmowie o "Polskich terrorystach i zamachowcach”, czyli o terroryzmie w historii Polski, Niną Majewską Brown, która opowie o najnowszej książce "Anka i diabeł stróż”, Sylwią Trojanowską, autorką poczytnych powieści obyczajowych, trenerem biznesu i coachem oraz z Arkadym Radosławem Fiedlerem – synem znanego polskiego podróżnika Arkadego Fiedlera.

Z czytelnikami spotka się także Roman Czejarek, dziennikarz, prowadzący między innymi Lato z Radiem w Programie Pierwszym Polskiego Radia, pisarz, autor serii o tajemnicach Szczecina, a także fotograf i konferansjer.

Szczecinianin Daniel Kocuj zaprezentuje swoją pierwszą książkę. To historia o realizacji pięknego marzenia, o odwadze i strachu, o utraconej (po drodze) miłości, o braterstwie i najdziwniejszych, najmniej spodziewanych przygodach w trudno dostępnych zakątkach, dzielących Sydney od jego rodzimego Szczecina

Do wizyty na Plenerze zachęcamy również najmłodszych, którym o legendach Szczecina opowie Małgorzata Duda, a Dariusz Rekosz zaprosi do udziału w warsztatach detektywistycznych. Nie zabraknie też ciekawych spotkań z autorami: Marcinem Szczygielskim - jednym z najzdolniejszych współczesnych polskich pisarzy, wielokrotnie nagradzanym, m.in. Grand Prix Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, Zofią Stanecką - autorką serii o Basi, Małgorzatą Swędrowską - popularyzatorką  literatury dziecięcej oraz Kubą Sosnowskim, autorem książki fantasy dla dzieci i młodzieży: "Wuj krasnolud i Brama opowieści”.

Zapraszamy na pokaz filmowy o Stanisławie Grzesiuku w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Stanisław Grzesiuk jest postacią ważną nie tylko dla mieszkańców Warszawy. Wykonywane przez niego piosenki, a także trzy wydane po II wojnie światowej książki jego autorstwa – "Pięć lat kacetu”, "Boso, ale w ostrogach”, "Na marginesie życia” – do dziś mają status kultowych i towarzyszyły w dorastaniu kilku pokoleniom Polaków. Obecni na spotkaniu będą: Izabela Laszuk – wnuczka Stanisława Grzesiuka, Jarosław Wiśniewski – reżyser filmu "Grzesiuk. Ferajna wciąż gra”, Magdalena Zaleska – producentka wykonawcza filmu (Prószyński i S-ka).

Ważną częścią Pleneru będzie ogłoszenie laureatki Gryfii – Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki, organizowanej przez "Kurier Szczeciński”. To jedyny taki laur literacki w Polsce – przyznawany wyłącznie pisarkom. Sobota, 16 czerwca, upłynie pod znakiem spotkań ze wszystkimi nominowanymi do tegorocznej nagrody autorkami:  Karoliną Bednarz, Anną Fryczkowską, Katarzyną J. Kowalską, Ulą Ryciak i Agnieszką Szpilą.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na FB: WYDARZENIE

Inicjatorem i organizatorem wydarzenia jest Szczecińska Agencja Artystyczna, a jego współorganizatorem Murator EXPO, przy merytorycznej współpracy spółki Targi Książki. 

Copyright © 2022 Szczecińska Agencja Artystyczna
Polityka prywatności Deklaracja dostępności
Nasi Partnerzy
Nasze strony
Projekt i realizacja SO FINE