Ferajna z Sorrento zamyka trylogię big-beatu

09.08.2017

"Ferajna z kawiarni Sorrento” to ostatnia część trylogii szczecińskiego big-beatu. Jej autorem jest muzyk i animator kulturalny Wojciech Rapa. Premiera książki odbędzie się 26 sierpnia w Ogrodzie Różanym. Towarzyszyć jej będzie występ Ryszarda Poznakowskiego i ostatnia potańcówka sezonu.

Wojciech Rapa jako aktywny muzyk i bezpośredni świadek narodzin polskiego rock'n'rolla, postanowił skomasować wiedzę o szczecińskiej muzyce popularnej w trzech tytułach, opisujących ważne elementy tego wycinka historii. "Mocne uderzenie po szczecińsku” to kompendium wiedzy o najważniejszych zespołach i postaciach tutejszego big-beatu. Książka w 2014 r. zdobyła pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie na publikację roku w kategorii wspomnień o polskim rock'n'rollu. "Czerwono-Czarni. Prawdziwa historia” jest barwną monografią pionierów polskiego big-beatu, który przez szereg lat rezydował w Szczecinie. Trzecia książka, zamykająca tę swoistą muzyczną trylogię, opowiada o środowisku młodzieży Szczecina lat 60., bywającej w popularnej wówczas kawiarni Sorrento. Z grona tego powstały pierwsze szczecińskie kariery i zespoły rock'n'rollowe.

– Bohaterowie mojej książki to chłopcy z Sorrento, którzy wieczorową porą regularnie przesiadywali w drewnianej, zabytkowej willi, znajdującej się na rogu ulic Wojska Polskiego i Mickiewicza – opowiada autor książki, Wojciech Rapa. – Młodzież z Sorrento czujnie zerkała w stronę Zachodu, była na czasie z modą, tańcem, no i oczywiście z rock and rollem, który przyjął u nas nazwę big-beat lub mocne uderzenie. Jednocześnie z ukosa patrzyła na swoich rówieśników biegających w białych koszulach i czerwonych krawatach, chwalących pod niebiosa ustrój komunistyczny. Ci młodzi, zdolni ludzie w niedalekiej przyszłości utworzyli bardzo popularne w Szczecinie zespoły mocnego uderzenia, o bardzo wymownych nazwach: Nieznani, Demony i Święci.

Książka Rapy lekkim i barwnym językiem opowiada o życiu chłopców z Sorrento. Towarzyszyła im muzyka, dziewczyny i zabawa, ale i nie brakowało też siniaków:  – Kawiarnia z dnia na dzień zyskiwała sobie niezwykłą popularność wśród młodych mieszkańców Szczecina. Piękne dziewczyny tłumnie przybywały do lokalu, a w ogródku na terenie kawiarni miały miejsce bójki i małe zadymy. W latach 60. już niemal każdy słyszał o chłopakach z Sorrento. Gdy szli ulicami, zadawali szyku, zawsze bowiem byli nad wyraz eleganccy, a wokół siebie słyszeli szepty ludzi mówiących: To idą Sorrenciaki.

Bunt i zdumienie jest początkiem nowego – tak tę osobliwą atmosferę panującą wśród młodzieży ówczesnego Szczecina ocenia w przedmowie do książki prof. Bogdan Matławski – Młodzi ludzie, przypisani do chuliganów czy bikiniarzy i ci utalentowani muzycznie, nie mieli szarości w oczach, chcieli zmiany, chociaż  nie wiedzieli jeszcze jakiej.

Dużym atutem książki są zdjęcia Zbigniewa Wróblewskiego, który w 1962 r. zrealizował sesję fotograficzną z udziałem ferajny z Sorrento. Stylowe fryzury, modne ciuchy i zawadiackie miny bohaterów tamtych czasów do dziś robią wrażenie.

Wydawcą książki jest Szczecińska Agencja Artystyczna. Od 2012 r. realizujemy cykl różnorodnych działań upamiętniających big-beatowe dziedzictwo Szczecina. Są to koncerty, wystawy, spotkania autorskie i pokazy filmów – mówi dyrektor Anna Lemańczyk. – Publikujemy także własne lub wspieramy zewnętrzne wydawnictwa dotyczące tego okresu. Niedawno była to dotąd nie upubliczniona płyta Filipinek. Teraz książką Wojciecha Rapy przypominamy o kolejnym elemencie tej historii - młodzieży dorastającej w powojennym Szczecinie w rytmach mocnego uderzenia.

Premiera książki odbędzie się w sobotę 26 sierpnia o godz. 12:00 podczas Różanego Ogrodu Sztuki. Towarzyszyć jej będzie koncert pod hasłem "Od Sorrento słońce płynie” w wykonaniu Wojciecha Rapy, na który złożą się przeboje lat 60. oraz jego autorskie utwory. Zaś o 17:00 rozpocznie się ostatnia potańcówka wakacyjnego sezonu, do której zagra sam Ryszard Poznakowski, o którym w swojej książce Wojtek Rapa również wspomina. W dniu tym książkę, jak i całą trylogię, będzie można nabyć po niższej cenie.

--------------------------

Wojciech Rapa: wokalista, gitarzysta, basista, kompozytor – członek ZAIKS-u, dziennikarz muzyczny. Grał w popularnych zespołach lat 60. i 70., m.in. z Wawelami. Współpracował z pionierami polskiego mocnego uderzenia – Katarzyną Sobczyk, Heleną Majdaniec, Karin Stanek, Reginą Pisarek, Jackiem Lechem, Henrykiem Fabianem, Edwardem Hulewiczem oraz członkami zespołów No To Co, Czerwone Gitary. Współzałożyciel formacji Telegram. Od 1995 r. kieruje własnymi formacjami muzycznymi Stillwarm i Wojtek Rapa Quartet. Jest stałym członkiem legendy polskiego mocnego uderzenia Czerwono-Czarnych. Wystąpił w filmie fabularnym w reżyserii Jacka Bromskiego pt. Bilet na księżyc, znanym z ostatniej roli Anny Przybylskiej.

Copyright © 2024 Szczecińska Agencja Artystyczna
Polityka prywatności Deklaracja dostępności
Nasi Partnerzy
Nasze strony
Projekt i realizacja SO FINE