Pierwsza monografia Festiwalu Młodych Talentów

24.09.2020

Powstała pierwsza monografia Festiwalu Młodych Talentów z lat 60. Napisał ją Wojciech Rapa a wydawcą jest Szczecińska Agencja Artystyczna. To ważna pozycja dla upamiętnienia wkładu Szczecina w rozwój polskiej muzyki popularnej. Premiera książki odbędzie się 9 października podczas tegorocznej edycji FMT.

Historyczne edycje szczecińskiego Festiwalu Młodych Talentów z lat 1962 i 1963 przeszły do historii jako pierwsze masowe wydarzenia promujące muzykę popularną. Stały się miejscem debiutów lub rozwoju karier artystów, którzy przez dekady nadawali ton polskiej muzyce: Czesława Niemena, Heleny Majdaniec, Karin Stanek, Haliny Frąckowiak, Czerwono-Czarnych, Niebiesko-Czarnych, Wojciecha Kordy, Wojciecha Gąssowskiego, Miry Kubasińskiej i Tadeusza Nalepy. Choć odbyły się wówczas tylko dwie edycje, to ich pionierski i rewolucyjny charakter stał się ważnym elementem tożsamości powojennego Szczecina, jak i polskiego rock’n’rolla – zwanego wówczas big-beatem.Książka autorstwa Wojciecha Rapy jest próbą odtworzenia wydarzeń wokół dwóch legendarnych Festiwali Młodych Talentów. Znajduje się w niej barwny opis rzeczywistości społecznej i politycznej czasów PRL-u. Pojawiają również wspomnienia o zespołach i piosenkarzach, którzy zostali laureatami festiwalu.

Myślę, że moja książka w rzetelny sposób przedstawia obraz legendarnych edycji Festiwalu Młodych Talentów i klimat minionych lat, bo nie sposób zrozumieć tamtej muzyki, bez znajomości pewnych uwarunkowań społecznych i politycznych – ocenia Wojciech Rapa. – Mam nadzieję, że każda strona tej książki odkryje nowe szczegóły i nada innej perspektywy postrzeganiu karier pamiętnych laureatów festiwalu.

W książce zamieszczono także rozdział poświęcony współczesnemu Festiwalowi Młodych Talentów, który stanowi kontynuację wydarzeń z lat 60. Jego autorem jest Jakub Matura, obecny przy organizacji festiwalu od momentu reaktywacji w 2007 r. Szczecińska Agencja Artystyczna od 2012 r. realizuje szeroki program utrwalania wiedzy o narodzinach i funkcjonowaniu muzyki popularnej w powojennym Szczecinie – mówi Anna Lemańczyk, dyrektor instytucji. – Festiwal Młodych Talentów to ważny element w budowie poczucia tożsamości szczecinian. Cieszy więc nas fakt, że jego historia przybierze formę publikacji książkowej.

Premiera książki odbędzie się 9 października w formie on-line podczas przesłuchań konkursowych FMT w Starej Rzeźni. 10 października będzie ją można nabyć wraz z autografem autora podczas gali finałowej w Netto Arenie. Książka znajdzie się później w sprzedaży w siedzibie Szczecińskiej Agencji Artystycznej oraz księgarniach "Kubryk Literacki” i "Sedina”.

 

Copyright © 2022 Szczecińska Agencja Artystyczna
Polityka prywatności Deklaracja dostępności
Nasi Partnerzy
Nasze strony
Projekt i realizacja SO FINE