Platforma Szczecińskiej Kultury #5

14.05.2020

Wszyscy dookoła mówią: zostań w domu. I słusznie. A my dodajemy: zostań w domu ale zostań z kulturą.  Koncerty, spektakle, warsztaty. Zostań ze szczecińską kulturą. Poniżej kulturalny onlinowy rozkład jazdy.

 Filharmonia w Szczecinie

Warsztaty Raniutto, kolejny odcinek EduVirtuoso i aż dwa premierowe spotkania z DoNutą! Do tego, jak w każdą niedzielę o 19:00, koncert online. 17 maja zespół Czerwie zagra muzykę do filmu niemego, a 24 maja czeka nas spotkaniez muzyką kameralną. Zapraszamy na filharmonia.szczecin.pl oraz na kanały Filharmonii w serwisach Facebook i YouTube.

 
Muzyczno-filmowa niedzielna premiera

W niedzielę 17 maja o godzinie 19:00 usłyszymy koncert zespołu Czerwie, podczas którego odbędzie się projekcja filmu niemego "Metropolis” z 1927 roku w reżyserii Fritza Langa. Muzycy wykonają do niego swój soundtrack, który został wydany na ich głośnej płycie w 2017 roku. Zapraszamy na kanały Filharmonii w serwisach Facebook i YouTube.  Muzyka zespołu Czerwie nie tylko podkreśla emocje wyrażone na ekranie, ale też dodaje współczesny komentarz po blisko stu latach od premiery filmu.

 
Elementarz z DoNutą

Po majowym długim weekendzie powróciliśmy do najmłodszych z kolejnymi premierowymi odcinkami DoNuta Taktuje Online i muzycznym elementarzem. Za nami litery od A do Ł, a wyjaśnione zostały słowa takie, jak accelerando, bemol, canon, fraza, habanera, idiofony, leggiero czy łuk muzyczny. W najnowszych odcinkach będziemy poznawać kolejne litery i związane z nimi muzyczne pojęcia! Tym razem zajmiemy się literami MNO oraz PRS - od metronomu po serenadę. Bądźcie z nami, jeśli chcecie poznać Filharmoniczny muzyczny alfabet! Zapraszamy w poniedziałek i wtorek 18 i 19 maja o godzinie 11:00 na kanały Filharmonii w serwisach Facebook i YouTube na kolejne odcinki audycji muzycznej

DoNuta Taktuje Online.

 
Kalambury i dźwiękowe pocztówki. Na środy i czwartki filharmoniczna EduEkipa przygotowała dla wszystkich niespodzianki. W kolejne środy o godz. 11:00 będziemy mieli okazję zmierzyć się z muzycznymi zagadkami jakie przygotowali nasi przyjaciele: Bemol i Tryton. Bemol to specjalista od zagadek rysowanych, Tryton zaś czaruje gestami i ruchami niczym zwinny kot. Już teraz możemy zdradzić, że każde hasło związane jest z muzyką. Na wspólną zabawę w muzyczne kalambury zapraszamy na kanał Filharmonii w serwisie Facebook. Oprócz kalamburów pokażemy też światu wyjątkową dźwiękową pocztówkę, którą przysłała nam nasza dobra koleżanka. Kto taki? Skąd jest pocztówka? Jakie obrazy\ i dźwięki ze sobą niesie? Zdradzimy tylko, że to ktoś, kogo dobrze znają i młodsi i starsi melomani, a pozdrowienia będą dosłownie z drugiego końca świata. Zapraszamy w każdy czwartek o godzinie 11:00 na kanał Filharmonii w serwisie Facebook.

Sobotni poranek z Raniutto

W czwartym odcinku, uwielbianych przez najmłodszych warsztatów Raniutto Online, poznamy kolejnego kompozytora - tym razem Piotra Czajkowskiego. Jak zwykle na naszych milusińskich, niezależnie od tego, czy kilkumiesięcznych, czy kilkuletnich, czekać będą różne instrumenty i specjalnie wybrane utwory. Do zabaw przydadzą się też rekwizyty, między innymi plastikowe butelki, drewniane łyżki i pokrywki od garnków. Aktywne słuchanie i twórcza zabawa sprawią, że mali melomani staną się bardziej wrażliwi na dźwięki. I to - jak zawsze z Filharmonią - bez nudy! Na piąty odcinek Raniutto Online zapraszamy w sobotę 23 maja o godzinie 11:00 na kanały Filharmonii w serwisach Facebook i YouTube.

 
Talent show w odcinkach

Zapraszamy na spotkanie z kolejnymi młodymi muzykami, którzy wzięli udział w koncercie EduVirtuoso - symfoniczny talent show. Zobaczymy, jak z pewnością siebie, bez tremy, a przede wszystkim z wirtuozerią młodzi instrumentaliści pięknie zaprezentowali się publiczności zebranej w sali symfonicznej Filharmonii w Szczecinie. Jako kolejnego usłyszymy i zobaczymy młodego trębacza Krzysztofa Nosala, który wykona utwór "Koncert Dziecięcy na trąbkę" Wiaczesława Szczełokowa.  Zapraszamy w niedzielę 24 maja o godzinie 11:00, na kanały Filharmonii w serwisach Facebook i YouTube., na kolejną część EduVirtuoso - muzyczny talent show. Przypominamy także, że nasze stałe niedzielne spotkania z EduVirtuoso dedykujemy Frankowi Kępie, przed którym ciężka walka o powrót do zdrowia. Więcej o historii i zbiórce dla Franka Kępy na siepomaga.pl.

 
Kolejny muzyczny niedzielny wieczór

Na kolejną muzyczną dawkę koncertowej muzyki zapraszamy już w niedzielę 24 maja o godzinie 19:00. Tym razem Filharmonia przygotowała dla Państwa koncert kameralny. Szczegółów wypatrujcie na stronie internetowej filharmonia.szczecin.pl i kanałach Filharmonii Szczecin w social media.

 

Teatr Lalek Pleciuga

16 - 17 maja spektakl "Księżniczki i ziarnko grochu". Spektakl prezentowany będzie w dwóch częściach:

- 16 maja (sobota) - godz. 11.00 - część I

- 17 maja (niedziela) - godz. 11.00 - część II

"Księżniczki i ziarnko grochu"

Spektakl dla dzieci w wieku od 6 lat.Co znaczy być prawdziwą księżniczką? Czy wystarczy mieszkać w pałacu i mieć ładną sukienkę? Co znaczy być prawdziwą księżniczką? Czy wystarczy mieszkać w pałacu i mieć ładną sukienkę? Zapraszamy na barwną opowieść o poszukiwaniu prawdziwych wartości. Adaptacja klasycznych baśni Andersena – "Świniopasa” oraz "Księżniczki na ziarnku grochu” zagrana przepięknymi lalkami autorstwa wybitnego scenografa Paula Senhofsa. Młody Książę wytrwale zabiega o serce ślicznej księżniczki. By być blisko niej zostaje nawet świniopasem. Jednak czy każda księżniczka jest warta miłości? By odkryć prawdę zwykle wystarczy dobrze się przyjrzeć swojej księżniczce. Czasem jednak przydać się może ziarenko grochu – test na delikatność i wrażliwość, która cechuje prawdziwe księżniczki! O wszystkim opowie sam Ole Zmruż Oczko, mistrz kolorowych snów, któremu wiernie partneruje Portret Pradziadka

Premiera: 16 lutego 2019

Reżyseria Valdis Pavlovskis
Scenariusz Izabela Degórska, na podstawie baśni "Księżniczka na ziarnku grochu” i "Świniopas” Hansa Christiana Andersena

Scenografia Paul Senhofs, Anita Znutina-Seve
Muzyka Jacek Wierzchowski
Projekcje multimedialne Simon Bretherton

Obsada:

Marta Łągiewka
Danuta Kamińska
Dariusz Kamiński
Katarzyna Majewska
Maciej Sikorski
Krzysztof Tarasiuk

Program wydarzeń ONLINE Domu Kultury "13 Muz”

18.05.2020

Z dzieckiem w domu

18.05.2020 (poniedziałek) / Wojna z poduszkami / Szczegółowy opis od 18 maja

do 25.05.2020 (poniedziałek) / Szczypiorkowy konkurs

Akcja "Z dzieckiem w domu” (trwa od 12 marca), stanowiąca cykl gier i zabaw edukacyjnych (w tym zachęcających konkursów z nagrodami), zachęcająca do pozostania w domach. W ramach akcji umieszczamy na naszym profilu www.facebook.com/13muz/ oraz na stronie internetowej www.13muz.eu nowe, autorskie propozycje spędzania kreatywnie czasu z pociechami w domach, kładąc nacisk, w dobie elektroniki - telefonów komórkowych, tabletów etc. - na analogowe formy zabawy, a przede wszystkim prowokując bezpośredni kontakt i zabawę z członkami rodziny. W swoich propozycjach zachęcamy i promujemy kreatywne, ekologiczne postawy i zachowania (kładąc m.in. nacisk na minimalizm, korzystanie z tego, co jest pod ręką, tworzenie samemu gier, które są w ofercie marketów, konstrukcja instrumentów i muzykowanie, tworzenie komiksów, a nawet hodowla warzyw i prace z kartonowego pudła, w naszych propozycjach nie brakuje też zabaw na ćwiczenie pamięci).

18.05.2020 (poniedziałek), godz. 19.00

Poniedziałek Jazz Fana: Cafe Jazz Trio - koncert online

Koncert miał odbyć się w Domu Kultury "13 Muz” w Szczecinie, jednak ze względu na ograniczenia w przemieszczaniu się i organizacji imprez kulturalnych z publicznością, koncert odbędzie się w Internecie na kanale YouTube ZSJ Szczecin Bezpośredni link do koncertu uaktywni się 18 maja 2020 r. o godz. 19.00. Cafe Jazz Trio to szczeciński zespół grający klasykę Swing Jazzu (1930-1960), w skromnym instrumentarium: klarnet, gitara, bas, werbel (szczotki), nawiązujący stylistyką brzmieniową do zespołów klubowych z epoki Swing. Bezpretensjonalność interpretacji i kameralny skład, to klarowność i przejrzystość brzmienia. W repertuarze zespołu znajdują się również wybrane motywy muzyki filmowej, w swingowych aranżacjach.

Program koncertu to głównie standardy z gatunku Swing Jazz, w klasycznych klubowych aranżacjach. W 2018 roku zespół wydał swój pierwszy album pt. "Summertime". Wydawnictwo zostało sfinansowane przez Wydział Kultury Miasta Szczecin pod patronatem medialnym Radia Szczecin przy współpracy Domu Kultury "13 Muz” i Szczecińskiego Inkubatora Kultury. W 2019 roku zespół nagrał swoją drugą płytę, tym razem z polską muzyką filmową. Repertuar z tej płyty znajdzie się oczywiście w programie koncertu.

Cafe Jazz Trio wbrew nazwie zagra w kwartecie:

Krzysztof Marek - klarnet

Robert Jarzębski - gitara

Janusz "Kanapa” Jędrzejewski - kontrabas

Ryszard Słowicki - instrumenty perkusyjne

Organizator: Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe,

Partner: Dom Kultury "13 Muz”, Współfinansowane ze środków Miasta Szczecin

 

20.05.2020

Twoje zdrowie jest w Twoich czystych rękach

Projekt trwa od 8 kwietnia 2020 / www.13muz.eu oraz www.facebook.com/13muz/

Część siódma: 20.05.2020 (środa) / Szczegółowy opis oraz materiały do pobrania od 20 maja

Projekt o charakterze kampanii społecznej adresowany jest do dzieci i skupia się na działaniach edukacyjnych podejmujących temat wirusa, epidemii, higieny i zasad bezpieczeństwa w trakcie kwarantanny. Celem projektu jest przekazywanie dzieciom, tematycznych informacji w formie zabawy, filmów instruktażowych i krótkich treści. Dzieci słyszą... Słyszą o czym rozmawiają rodzice, słyszą informacje docierające z mediów i często nie rozumieją - nie rozumieją, dlaczego tak się dzieje, że nie mogą pójść na plac zabaw, nie mogą bawić się z przyjaciółmi, nie mogą wyjść na rower, nie mogą... Realizacją kampanii "Twoje zdrowie jest w Twoich czystych rękach” chcemy pomóc im to zrozumieć, a przy okazji promować bezpieczne zachowania. Czwarta część kampanii "Twoje zdrowie jest w Twoich czystych rękach” będzie podejmować temat maseczki. Po co nam ona? Przed czym chroni? Czy naprawdę chroni? Z czego jest zrobiona? W prosty i zabawny sposób spróbujemy to wyjaśnić najmłodszym, a tym którzy skończyli już 4 lata wyjaśnimy, dlaczego teraz trzeba nosić maseczkę.

23.05.2020 (sobota), godz. 12.00

Domowy Animator Kultury: Mały Kamil: Król Olchowego Stawu - teatr cienia

Domowy Animator Kultury, czyli analogowe warsztaty, doskonale znane i lubiane, odbywające się ciągu roku w Domu Kultury "13 Muz” przeniesione w przestrzeń Internetu: Nadęte warsztaty, Książkowe warsztaty, Boom warsztaty, Kamil Żongler – warsztaty i spektakle. Zapraszamy Was na premierę spektaklu "Król Olchowego Stawu”. Historię, w której pewien wieśniak, winny przysługę pewnemu Królowi z pewnego leśnego stawu, oddaje mu to, co zastaje w domu po powrocie… Uzbrojona w humor, dobre wartości i morał zabawna historia, która dostarczy mnóstwo radości w sobotnie południe.

Zainspirowany twórczością Hanny Januszewskiej Kamil Malecki tym razem nie jako Żongler, ale artysta teatru cieni zaprasza najmłodszych na sentymentalną podróż do czasów swojego dzieciństwa. Wszyscy mamy w pamięci bajki, którymi wieczorami raczyli nas rodzice, o których niekoniecznie słyszeli inni. Wraz z Małym Kamilem proponujemy Wam poznać jedną z nich.

POZOSTAŁE WYDARZENIA ONLINE

Niezwykłe kobiety

Cykl pokazujący wyjątkowe postaci kobiece, które zapisały się w historii kultury. To bohaterki, których losy mogłyby być scenariuszem filmowym. Były znaczącymi osobowościami swoich czasów, a tym samym ich historie do dziś są intrygujące i zasługują na przypomnienie. Przy okazji #zostanwdomu przedstawionych będzie 13 postaci czyli 13 muz.

Warsztaty teatralne online

Cykl warsztatów odbywających się dotychczas regularnie w każdy wtorek o godz. 16.00 w Domu Kultury "13 Muz” teraz również można uczestniczyć za pośrednictwem Internetu. Szczegóły pod linkiem. Prowadzone też są próby teatralne (Teatr Janusza, SAS - Salon Artystyczny Seniorów. Szczegóły pod linkiem) i czatów (pomiędzy artystami) online.

Joga w Muzach

Kolejny stały element w programie Domu Kultury "13 Muz” przeniesiony w przestrzeń internetową. Jednak ufamy, że już w niej nie zostaniemy na zawsze, ale wrócimy do analogowego, pięknego świata, który pamiętamy i który wydaje się bardziej naturalnym środowiskiem dla naszego cyklu. Link i plan zajęć do "Jogi w Muzach”, plan zajęć online pod linkiem informacje także pod tym linkiem

Slow Activity Movement online

Aby nie zatracić pogody ciała, ducha i umysłu, zapraszamy na zajęcia Slow Activity Movement online. Połączenie oddechu, medytacji i ruchu pozwala odstresować się i wyjść z przytłaczających nas aktualnie energii. Zajęcia, które normalnie prowadzi Jagoda Feszczak w Domu Kultury "13 Muz”, tym razem w wersji online, dostępne na naszym kanale YouTube

Szczecińska Agencja Artystyczna

Szczecin Jazz online. Koncert

W czwartek 14 maja zapraszamy na koncert Szczecin Jazz online. Wystąpią Agnieszka Wilczyńska, Michał Martyniuk, Michał Starkiewicz. Od godziny 18.00 zapraszamy m.in. na profil facebookowy Szczecińskiej Agencji Artystycznej.

Przed częścią koncertową zapraszamy na wywiad z naszymi artystami. z Agnieszką Wilczyńską, Michałem Martyniukiem i Michałem Starkiewiczem

 

Podczas koncertu Agnieszce Wilczyńskiej będzie towarzyszył Andrzej Jagodziński. Michałowi Martyniukowi brazylijscy muzycy, z którymi rozpoczął współpracę dzięki kwarantannie.  Michał jest w nowej Zelandii i przez koronę nie może wrócić do Szczecina. A Michał Starkiewicz poprowadzi zespół The Beat Freaks. Szczecin Jazz online 14 maja, czwartek godz. 18.00Koncert do obejrzenia na profilach facebookowych: Szczecin Jazz, Szczecińskiej Agencji Artystycznej, wszczecinie.pl

na

Copyright © 2022 Szczecińska Agencja Artystyczna
Polityka prywatności Deklaracja dostępności
Nasi Partnerzy
Nasze strony
Projekt i realizacja SO FINE