Roller Poster. Plakat z dala od komercji.

17.07.2017

Roller Poster. Plakat z dala od komercji.

Trzeci międzynarodowy przegląd plakatu autorskiego Roller Poster startuje 17 lipca w Szczecinie. Jego pierwszą odsłoną będzie plenerowa wystawa na Alei Kwiatowej, w ścisłym centrum miasta. Prezentować będzie wybrane prace polskich i zagranicznych twórców, nadesłane na tegoroczną edycję. To jedyna wystawa tego typu twórczości w kraju.

Projekt Roller Poster narodził się w Szczecinie. Jego organizatorem jest Wirtualna Galeria Roller Poster działająca przy Katedrze Grafiki Projektowej na Wydziale Sztuk Wizualnych w szczecińskiej Akademii Sztuki. Szczecińska inicjatywa ukazuje różne oblicza plakatu oraz najnowsze trendy w designie. Jej wyróżnikiem jest prezentacja prac wykonanych z własnej inicjatywy, bez komercyjnego zlecenia, czyli tzw. “self-edition”. Poza Szczecinem Roller Poster prezentowany był już na Łódź Design Festival, w Tibilisi w Gruzji i na Zakynthos w Grecji.

Wystawa w Alei Kwiatowej zawierać będzie dzieła tak znamienitych twórców, jak Lex Drewiński i Leszek Żebrowski, oraz prace z najodleglejszych zakątków świata, m.in. Chin, Meksyku czy Ekwadoru. Wśród następnych działań wokół tegorocznej edycji Roller Poster się także warsztaty dla uczniów Liceum Plastycznego w Szczecinie oraz ekspozycja plakatów w Strefie Designu podczas finału Festiwalu Młodych Talentów w Azoty Arenie. Kolejny raz przegląd zaprezentuje się również za granicą - tym razem w Muzeum Sztuk Wizualnych w Heraklion na Krecie.

Tegoroczna edycja Roller Poster dofinansowana została m.in. ze środków Miasta Szczecin a partnerem wydarzenia jest Szczecińska Agencja Artystyczna, która nie raz już angażowała się w projekty ze sfery designu. Zdaniem dyrektor instytucji, Anny Lemańczyk, Szczecin posiada zdolnych twórców w tej przestrzeni i odpowiednie kierunki na Akademii Sztuki: “Design jest ciekawym elementem szczecińskiego świata sztuki. Wspieramy Roller Poster, dostrzegając jego rolę w promocji Szczecina w kraju i za granicą”.

Wystawę na Alei Kwiatowej będzie można oglądać od 17 lipca do 18 sierpnia. Bieżące informacje z przeglądu publikowane będą na stronach rollerposter.pl, saa.pl i facebook.com/polskiplakat.

Copyright © 2018 Szczecińska Agencja Artystyczna
Polityka prywatności
Nasi Partnerzy
Nasze strony
Projekt i realizacja SO FINE