Ruszył nabór do Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina
Zbliża się druga edycja Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina. Kolejny raz wyróżnione zostaną osoby, osiągnięcia i inicjatywy związane z żeglarstwem. W marcu, podczas uroczystej gali, poznamy zwycięzców w aż dziesięciu kategoriach!
Wybór zwycięzców poprzedzi zgłaszanie kandydatów i wyłonienie nominowanych. Nad całością czuwać będzie kapituła nagród i prezydent Szczecina, który w roku 2016 zdecydował o ustanowieniu nagród.
– Nagrody są odpowiedzią na inicjatywę środowiska żeglarskiego naszego miasta, które ma bogate tradycje i doświadczenie – zapowiada Prezydent Piotr Krzystek. – Chcemy wyróżniać szczególne osoby oraz instytucje, które wykazały się w żeglarstwie w sposób wyjątkowy. Myślę że poprzez godne wykorzystanie potencjału, który drzemie w tej nagrodzie, utrwalamy w świadomości społecznej, jak ważną rolę żeglarstwo pełni w życiu naszego miasta.
Celem nagród jest popularyzacja żeglarstwa i jego tradycji; uhonorowanie ważnych osiągnięć żeglarskich (w tym związanych z Pomorzem Zachodnim i Pomorzem Przednim); kształtowanie i rozwijanie świadomości morskiej i wyróżnienie dokonań w dziedzinie wychowania morskiego dzieci i młodzieży. Kategorii, w których Prezydent Miasta Szczecin (na rekomendację członków Kapituły) będzie mógł przyznać nagrody jest aż dziesięć.
– Główną nagrodą jest nagroda im. kapitana Ludomira Mączki – zapowiedział żeglarz Piotr Owczarski, członek kapituły. – Tym samym jej patronem został znany żeglarz, podróżnik, postać, która zrosła się ze Szczecinem. Cechą szczególną tej nagrody jest jej międzynarodowy wymiar.
Pozostałe kategorie to:
- Rejs Roku – Nagroda imienia Wyszaka (fundatorem nagrody jest Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski);
- Żeglarz Roku (fundatorem Nagrody jest ZOZŻ);
- Regatowiec Roku – Nagroda imienia kapitana Kazimierza Kuby Jaworskiego;
- Popularyzator Żeglarstwa – Nagroda imienia kapitana Kazimierza Haski;
- Nagroda Kota Umbriagi;
- Nagroda Kulturalna Żeglarskiego Szczecina;
- Wydarzenie Żeglarskie;
- Młody Żeglarz Roku;
- Żeglarska Nagroda Specjalna.
Kandydatur do poszczególnych nagród od 10 stycznia do 15 lutego 2018 będą mogli zgłaszać mieszkańcy Szczecina, województwa zachodniopomorskiego i Pomorza Przedniego, a w przypadku Nagrody imienia kapitana Ludomira Mączki, także mieszkańcy całej Polski. Prócz tego kandydatów zgłaszać mogą także: członkowie kapituły oraz instytucje publiczne, związki, stowarzyszenia, fundacje, organizacje i kluby żeglarskie. Spośród nadesłanych kandydatur wyłonieni zostaną nominowani do poszczególnych wyróżnień. Laureatów poznamy podczas uroczystej Gali Żeglarskiej zaplanowanej na 24 marca 2018 roku.
Nagrody Żeglarskie Szczecina podkreślają charakter stolicy Pomorza Zachodniego – miasta związanego z wodą, żeglarstwem i gospodarką morską, co znajduje swoje odzwierciedlenie w strategii marki Szczecin Floating Garden 2050.
Więcej informacji na stronie www.nagrodyzeglarskie.szczecin.pl