Szczecin Jazz 2020 is back!

20.08.2020

Wracamy z dużą dawką wyśmienitego jazzu i dobrej zabawy. A co dla Was przyszykowaliśmy? Zaczynamy koncertem Sylwester Ostrowski & Jazz Forum Talents "Jammin with KC”, a zakończymy występem Avishai Cohen Trio.

Zaczynamy koncertem Sylwester Ostrowski & Jazz Forum Talents "Jammin with KC” oraz Marcin Wasilewski Trio "Artic Riff”, czyli premiera dwóch najważniejszych płyt jazzowych w tym roku! Do współpracy zaprosiliśmy również naszego przyjaciela Andersa Bergcrantza, czyli szwedzkiego wirtuoza trąbki. Nie mogło zabraknąć "koncertu z cyklu Jazz na Niedzielę. Tym razem wystąpi Magda Zawartko z koncertem "Dobrze być razem - זה טוב להיות ביחד” - koncert psalmów i pieśni starego testamentu. A na wielki finał Avishai Cohen Trio, czyli uznawany za jednego ze 100 najbardziej wpływowych basistów XX wieku wraz ze swoim zespołem. Ostatnie dwie dekady występował i skradał serca publiczności na całym świecie, a jak będzie w Szczecinie? Czy to wszystko? Oczywiście, jak zawsze przygotowaliśmy kilka niespodzianek, ale o tym będzie jeszcze okazja powiedzieć.

Niestety pozostałe koncerty w ramach tegorocznej edycji Szczecin Jazz, a o których informowaliśmy na początku roku, ze względu na obecną sytuację pandemiczną się nie odbędą. W związku z powyższym w najbliższym czasie nastąpi zwrot środków za zakupione bilety. Szczegółowe informacje dotyczące zwrotów biletów otrzymają Państwo mailowo od naszego partnera - bilety.fm. Zwroty odbywają się w taki sam sposób w jaki dokonano zakupu (przelew/karta) i nie wymagają żadnych dodatkowych dyspozycji. Prosimy jedynie o cierpliwość i wyrozumiałość.

Bilety na wrześniowe koncerty do nabycia na portalu bilety fm.

Program

Sylwester Ostrowski & Jazz Forum Talents "Jammin with KC” Marcin Wasilewski Trio "Artic Riff”

Filharmonia Szczecin

wtorek, 01.09.2020, godz. 20.00

wstęp: 60PLN balkon -70PLN dół

https://bilety.fm/pl/muzyka/5140-marcin-wasilewski-trio-szczecin-jazz-20...

Sylwester Ostrowski & Jazz Forum Talents to zespół największych nowych talentów polskiego jazzu, wyłoniony spośród muzyków, którzy rok temu brali udział w Jazz Forum Showcase powered by Szczecin Jazz wspierany przez Sylwestra Ostrowskiego. Każdy z muzyków wspaniałej piątki ma już ugruntowaną pozycję na naszej scenie, nagrody i wyróżnienia zdobyte na najważniejszych ogólnopolskich konkursach, wysokie notowania, a nawet i zwycięstwa w dorocznych ankietach czytelników JAZZ FORUM – indywidualnie i z macierzystymi zespołami (Kasia Pietrzko Trio, SKICK-SKIUK, Tomasz Chyła Quintet, Weezdob Collective). Duża część tej konstelacji uczestniczyła w lutym br. w ekspedycji do rodzinnego miasta Charlie’ego Parkera – Kansas City, by uczcić jubileusz stulecia urodzin geniusza jazzu. Polski kontyngent wystąpił na specjalnym koncercie w słynnym klubie The Ship i nagrał album "Jammin’ with KC” z gościnnym udziałem amerykańskich luminarzy jazzu: Sylwester Ostrowski & Jazz Forum Talents feat. special guests Bobby Watson, Logan Richardson, Keyon Harrold, Eric Allen.

Kasia Pietrzko – pianistka, liderka zespołu Kasia Pietrzko Trio. Nominowana do nagrody Fryderyk 2018 za Jazzowy Debiut Roku, laureatka ankiety Jazz Topn i "Mateusza” Trójki w kategorii Nowa Nadzieja. W 2018 roku zagrała w zespole mistrza Tomasza Stańki na Jego ostatnim koncercie. Ma na koncie dwa autorskie albumy i dziesiątki zagranicznych koncertów.

Jakub Mizeracki – gitarzysta zespołu Skicki-Skiuk, który w 2017 roku zdobył Grand Prix Konkurs na Indywidualność Jazzową festiwalu Jazz nad Odrą. W 2019 Mizeracki zajął III miejsce w Międzynarodowym Konkursie im. Jarosława Śmietany. Grał m.in. z Billym Cobhamem i Leszkiem Możdżerem.

Maciej Kądziela – saksofonista altowy, współlider zespołu ZK Collaboration. Uczył się m.in. w Nowym Jorku na Columbia Univesity, pobierał też lekcje u Lee Konitza i Grega Osby’ego. Ukończył duńskie Rhythmic Music Conservatory. Współpracował m.in. z Dave’em Youngiem i Jerzym Małkiem. Obecnie sam uczy adeptów sztuki jazzowej na Akademii Muzycznej w Łodzi. Współtwórca niezwykłego projektu "Virtual Big Band Cho-Jazz 50” na 50-lecie warsztatów jazzowych w Chodzieży.

Kacper Smoliński – wirtuoz harmonijki ustnej, członek zespołu Weezdob Collective, z którym w 2018 wygrał Konkurs na Indywidualność Jazzową na festiwalu Jazz nad Odrą. Stypendysta "Młodej Polski”. Ukończył Jazz-Institut Berlin. Uczył się u Grega Cohena. w 2019 roku Krzysztof Herdzin napisał dla niego "Concerto for Harmonica and String Orchestra”, które miało swoją prapremierę w Łomży.

Tomasz Chyła – jeden z najlepszych polskich skrzypków jazzowych, lider zespołu Tomasz Chyła Quintet, z którym nagrał trzy albumy. Trzykrotnie nominowany do nagrody Fryderyk. Laureat konkursu Jazz Juniors 2016. W 2018 zagrał brawurowy koncert na jazzowej scenie festiwalu Pol’and’Rock. Koncertował w całej Europie i w Chinach.

Marcin Wasilewski Trio w składzie: Marcin Wasilewski – fortepian, Sławomir Kurkiewicz – kontrabas oraz Michał Miskiewicz – perkusja to niekwestionowana gwiazda polskiego jazzu. Zespół jest uznawany przez międzynarodowych krytyków za jedną z najwybitniejszych i najbardziej unikalnych formacji jazzowych swojego pokolenia nie tylko w Europie, ciesząc się jednocześnie uznaniem fanów jazzu na całym świecie. To jeden z naszych skarbów narodowych i najbardziej znane na świecie polskie trio jazzowe. Od lat nagrywają dla prestiżowej wytwórni ECM Records z Monachium. W roku 2019 muzycy obchodzili 25 lat współpracy artystycznej, co zbiegło się z wieloma koncertami z okazji 50 rocznicy założenia przez Manfreda Eichera wytwórni ECM Records. Przez 15 lat byli oklaskiwanymi towarzyszami wielkiego Tomasza Stańki w jego Kwartecie, nagrywając trzy albumy dla ECM Records i koncertując na całym świecie. Jak powiedział sam Tomasz Stańko "... w całej historii polskiego jazzu nigdy nie mieliśmy takiego zespołu jak ten. Ci muzycy zadziwiają mnie każdego dnia. Po prostu stają się coraz lepsi ". Ostatnia płyta formacji "Spark of Life" została "obsypana" Fryderykami i innymi wyróżnieniami polskiego środowiska muzycznego. A jaka będzie najnowsza płyta? W ciemno obstawiamy, że jeszcze lepsza!

Arctic Riff to pierwsza kreatywna kooperacja polskiej gwiazdy jazzu, żywiołowego zespołu Marcin Wasilewski Trio i obdarzonego głębokim brzmieniem amerykańskiego tenorzysty Joe Lovano, która od razu zaowocowała muzyką pełną skondensowanego feelingu, w której liryzm i siła wydają się idealnie zrównoważone. Album Arctic Riff został nagrany we francuskim Studio La Buissonne w sierpniu 2019 roku, i wyprodukowany przez Manfreda Eichera, a jega premiera miała miejsce 26 czerwca 2020 roku. Ten wspólny projekt przedstawia nowe kompozycje Marcina i Joego, jak również standard Carli Bley, "Vashkar”, oraz kolektywne improwizacje z pełnym zaangażowaniem każdego z czterech muzyków.

Anders Bergcrantz Quintet

Jazzment Klub

ul. Kurkowa 4, Szczecin

piątek 04.09.2020, godz. 20.00

wstęp: 40 PLN

https://bilety.fm/pl/muzyka/5136-anders-bergcrantz-quintet-szczecin-jazz...

Anders Bergcrantz szwedzki wirtuoz trąbki i uznany kompozytor. Dwukrotnie został uhonorowany Gyllene Skivan (Złotą Płytą) przez szwedzki magazyn jazzowy Orkesterjournalen: w 1995 roku za In This Together i ponownie w 2007 za About Time.

 

Piotr Wojtasik Quintet

Jazzment Klub

ul. Kurkowa 4, Szczecin

sobota 05.09.2020, godz.20.00

wstęp: 40 PLN

https://bilety.fm/pl/muzyka/5137-piotr-wojtasik-quintet-szczecin-jazz-20...

Piotr Wojtasik czyli jeden z najbardziej cenionych przez publiczność trębaczy i liderów swojego pokolenia. Wielokrotnie wygrywał w ankietach Jazz Top magazynu "Jazz Forum”, dystansując samego Tomasz Stańkę! Kilkakrotnie zwyciężał też w kategorii Najlepszy Jazzowy Album roku i Najlepszy Jazzowy Muzyk. Zwiedził sceny największych jazzowych festiwali z Montreal Jazz Festiwal na czele, grywał w słynnych klubach, takich jak wiedeński Porgy & Bess czy paryski Sun Set. Płyty nagrywa rzadko, ale gdy już się pojawią, niezmiennie pozostawiają duże wrażenie także na krytykach muzycznych, o czym świadczą chociażby regularne nominacje do nagrody Fryderyka. Regularnie współpracują z Wojtasikiem gwiazdy z USA, wśród nich tak wybitne osobistości jak saksofonista Dave Liebmann, legendarny kontrabasista Buster Williams, filar zespołów legendarnego Theloniousa Monka, perkusista Ben Riley (razem nagrali płytę “Quest”), Reggie Workmann, Vincent Herring i Gary Bartz, z którymi nagrał w Nowym Jorku w 2006 roku album “We Want to Give Thanks” Szczególnie jednak wartą podkreślenia jest wieloletnia przyjaźń muzyczna, jaka połączyła Wojtasika z inną legendą amerykańskiej sceny jazzowej, Billym Harperem.

 

Magda Zawartko - "Jazz na Niedzielę"  "Dobrze być razem - זה טוב להיות ביחד” Koncert psalmów i pieśni starego testamentu

Kościół Świętej Trójcy. Parafia Ewangelicko-Augsburska

ul. Energetyków 8, Szczecin

niedziela 06.09.2020, godz.15.00

wstęp wolny

Zapraszamy w niedzielę, 6. września , na koncert psalmów i pieśni starego testamentu pt "Dobrze być razem - זה טוב להיות ביחד”. W kościele Świętej Trójcy przy ul. Energetyków 8 wystąpi Magda Zawartko. Wstęp wolny. Projekt "Dobrze być razem” to muzyczna podróż na Wschód, oparta na melodiach psalmów i treściach Starego Testamentu. W twórczości Magdaleny Zawartko inspiracje muzyką Wschodu można było usłyszeć już na płycie Leć Głosie, na której znalazł się m.in. psalm Hine ma tov uma naim. Podczas koncertu usłyszymy pieśni śpiewane głównie w języku hebrajskim, melancholijne melodie, melizmatyczne improwizacje. Magdalena Zawartko - głos Robert Jarmużek - piano Grzegorz Piasecki - kontrabas Patryk Zakrzewski - perkusja

Avishai Cohen Trio

Netto Arena

ul. Szafera 3/5/7

wtorek 08.09.2020, godz.20.00

Cena biletów bez zmian

https://bilety.fm/pl/muzyka/4438-szczecin-jazz-2020-avishai-cohen-trio-a...

Avishai Cohen uznawany jest za jednego ze 100 najbardziej wpływowych basistów XX wieku. Przez ostatnie dwie dekady występował i skradał serca publiczności na całym świecie. Avishai Cohen to nie tylko basista, ale i wokalista oraz, kompozytor. Na początku tego roku Avishai nagrał swój najnowszy album zatytułowany "Arvoles” w ulubionych studiach Nilento w Szwecji. Album ten jest wyraźnie utożsamiany z jego unikalnym DNA i niezwykłym rytmem nazywanym sercem Avishai. Krytycy z uznaniem przyjęli nową płytę: "Surowa energia, zręczny i płynny styl oraz twarde i mocne nuty łączą się w mistrzowskie brzmienie w połączeniu z najlepiej rozpoznawalnym dźwiękiem kontrabasu we współczesnej muzyce” "Arvoles” oznacza "Drzewa” w Ladino (starożytny język używany przez sefardyjskie ludy diaspory) Nie przypadkowo Avishai będzie gościem 5 edycji Szczecin Jazz, ponieważ w 2020 roku będzie obchodził swoje urodziny i z tej okazji planuje wykonać 50 koncertów w 50 krajach na całym świecie. Avishai wystąpi podczas Szczecin Jazz 2020 ze swoim dynamicznym trio: pianistą i kompozytorem Elchinem Shirinovem z Azerbejdżanu, a także kreatywnym i charakterystycznym Noam David, perkusistą i kompozytorem, który zapewnia bogaty styl i złożone brzmienia rytmiczne. Avishai Cohen – bass, vocals Elchin Shirinov – piano Noam David – drums

Copyright © 2023 Szczecińska Agencja Artystyczna
Polityka prywatności Deklaracja dostępności
Nasi Partnerzy
Nasze strony
Projekt i realizacja SO FINE