Trzy dni z najlepszą skandynawską muzyką [KUP BILET]
RAINDEAR, zwana szwedzką Björk, Malene Mortensen Quartet, Yarosh Organ Trio feat. Kasia Mirowska. 8. Międzynarodowy Meeting Jazzowy Me.Ba, wpisuje się w szczecińskie obchody Dni Skandynawskich i stać będzie pod znakiem prezentacji artystów ze Szwecji i Dani.
Podczas tegorocznej edycji usłyszymy rewelacyjną, elctro-pop wokalistkę RAINDEAR często nazywaną "szwedzką Björk”, której kariera zatacza coraz szersze światowe kręgi. Wystąpi także duńska wokalistka młodego pokolenia Malene Mortensen, której zespół tworzą szwedzcy jazzmani uzupełnieni przez szczecińskiego perkusistę Radka Wośko. Trzeci koncert, to występ duńsko-szwedzkiego kwartetu jazzowego, którego liderem jest Carl Winther, uznawany za najlepszego duńskiego pianistę jazzowego. Oczywiście nie zabraknie również polskich czy nawet szczecińskich akcentów. Polską scenę muzyczną reprezentować będzie Yarosh Organ Trio z młodą i niezwykle uzdolnioną wokalistką Kasią Mirowską.
Program Me.Ba 2018:
10 maja, czwartek
Malene Mortensen Quartet (DK/SE/PL)
g. 20.00 Radio Szczecin
wstęp: 30,00 PLN
KUP BILET
12 maja, sobota
Yarosh Organ Trio feat. Kasia Mirowska (PL)
RAINDEAR (SE)
g. 20.00 Trafo
wstęp: 50,00 PLN
KUP BILET
13 maja, niedziela
Carl Winther Quartet (DK/SE)
g. 20.00 Radio Szczecin
wstęp: 30,00 PLN
KUP BILET
Artyści:
RAINDEAR
Szwedzka artystka electro-pop, RAINDEAR to muzyczny pseudonim pięknej Rebecci Bergcrantz, która wyrosła zanurzona w muzyce, inspirowana przez jej rodziców, którzy są znanymi muzykami jazzowymi. Chłonąc wszystko ze swojego otoczenia, RAINDEAR śpiewała i pisała piosenki od najmłodszych lat, a następnie w 2016 roku napisała i wydała własny debiutancki album "Embers". RAINDEAR grała również międzynarodowe koncerty, m.in. w klubie NMEat KOKO i w osławionym VICE House Party w Londynie.
Malene Mortensen
Malene Mortensen to duńska wokalistka jazzowa, która nagrała 11 płyt z jednymi z największych nazwisk współczesnego jazzu, takich jak Chris Potter, Mike Stern, Christian Sands, George Whitty i Niels Henning Ørsted Pedersen. Album "Paradise" z 2003 roku to pierwszy solowy album Malenes nagrany i wyprodukowany przez światowej sławy basistę Nielsa Henninga Ørsteda Pedersena. W ciągu ostatnich 15 lat zagrała ponad tysiąc koncertów na całym świecie. Koncertowała w całej Skandynawii, Europie, Stanach Zjednoczonych, Australii i Azji. W ciągu ostatnich kilku lat była częścią Kid Creole and the Coconut i koncertowała z nimi w Australii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i we Włoszech. W swojej ojczyźnie gra koncerty w kościołach i występuje jako solistka w dużych zespołach. Jej album "Date With A Dream" z 2005 roku ukazał się w 20 krajach i sprzedał ponad 30 000 sztuk. W 2002 roku reprezentowała Danię na Konkursie Piosenki Eurowizji.
W 2014 roku powstał album "Can’t Help It". Malene jest ucieleśnieniem jazzu i nordyckiego brzmienia. Dąży do wolności muzycznej, celuje w improwizowaniu i dopracowuje muzykę z doskonałym smakiem i emocjonalną głębią. Posiada dyplom magistra z Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze.
Yarosh Organ Trio
Nowo zarejestrowany album pt Alteracje składa się z sześciu kompozycji (pięć autorstwa lidera oraz jedna autorstwa Tomasza Pruchnickiego) utrzymanych w swobodnie traktowanej stylistyce jazzowego mainstreamu. Dwa lata po zarejestrowaniu debiutanckiego albumu, trio wychodzi z propozycją sięgającą daleko dalej w głąb muzyki, niż miało to miejsce przy pierwszym albumie. Znaczący wpływ na to ma wokalistka Katarzyna Mirowska zaproszona do tej produkcji. Yarosh Organ Trio potrzebowało około dwóch lat wspólnej pracy nad muzyką, koncertowania i nagrywania, aby prezentowana obecnie sztuka mogła emanować taką dojrzałością. Przejawia się to głównie w swobodzie interpretacji materiału muzycznego, która wychodzi daleko poza zapisany tekst nutowy. Katarzyna Mirowska, wokalistka na codzień związana z wrocławskim środowiskiem jazzowym dołączyła do tria w kwietniu 2017 r. Od tamtej pory zmienił się kierunek rozwoju zespołu, ponieważ jej głos Mirowskiej stanowi bardzo silne medium. Część kompozycji, wcześniej instrumentalnych, opatrzonych tekstami Mirowskiej, stały się utworami wokalnoinstrumentalnymi, a kolejne już powstawały z myślą o użyciu głosu w utworze. Katarzyna Mirowska, doskonale władająca szeroką paletą środków wyrazu, używa głosu tradycyjnie, ale też poprzez melorecytacje, jak i improwizacje scatem.
Carl Winther
Carl Winther jest znany jako jeden z najlepszych pianistów w Danii. Syn światowej sławy kompozytora i trębacza, Jensa Winthera, zaczął koncertować już w młodym wieku. Występował z takimi artystami jak jak Billy Hart, Jerry Bergonzi, Bill Evans, Daniel Humiar, Adam Nussbaum, James Genus, Till Broenner, Markus Strickland, Dick Oats, Dejan Terzic, Eliel Lazo, Moussa Diallo, Mads Vinding, Hugo Rasmussen, Mikkel Nords, Al Campos, Tomas Franck, Doug Raney, Frederik Kronkvist i Afonso Corea, a to i tak krótka lista artystów, z którymi współpracował. Jego występy to spektakle muzyczne zapierające dech w piersiach, pełne niezwykłych improwizacji . Jego własne kompozycje inspirowane są prawdziwą miłością do latynowskich i afrykańskich rytmów.
---
Me.Ba to wydarzenie artystyczne promujące kultury muzyczne krajów basenów mórz śródziemnego i bałtyckiego. Sama nazwa festiwalu – Me.Ba to skrót od Mediterranean i Bałtyk. Idea imprezy narodziła się na bazie aktywnej współpracy szczecińskich jazzmanów ze swoimi kolegami z włoskiego regionu Apulia. W trakcie 8 letniej historii na festiwalu prezentowali się zarówno młodzi artyści jak i bardzo renomowani, do których możemy zaliczyć legendę polskiego jazzu Zbigniewa Namysowskiego, norweską wokalistkę Kari Bremnes czy włoskiego wokalistę Mario Biondi. Warto również podkreślić, iż na samej imprezie często gościł w charakterze "master of ceremony” bardzo popularny dziennikarz radiowej trójki - Marek Niedźwiecki.