Wielkie święto książki

07.06.2019

Bralczyk, Fedorowicz, Czejarek i…

W piątek 14 czerwca rozpocznie się na Łasztowni ósmy Plener Literacki "Odkryj książkę na nowo”. Do 16 czerwca na wszystkich miłośników czytania czekać będą spotkania z gwiazdami w otoczeniu książek. Nie zabraknie licznych atrakcji dla dzieci!

U progu wakacji, w najlepszym czasie do nadrobienia czytelniczych zaległości, miłośnicy książek będą mogli wybierać spośród kryminałów, reportaży, historii miłosnych czy poradników i wziąć udział w spotkaniach oraz zdobyć autografy ulubionych autorów.

Naszym gościem specjalnym będzie prof. Jerzy Bralczyk niestrudzony popularyzator poprawnej polszczyzny, autor i współautor wielu książek, m.in.: "Trzy po 33”, "500 zdań polskich” i "Mój język prywatny” oraz wydanej wspólnie z żoną Lucyną Kirwil "Pokochawszy”.   O meandrach języka miłości opowiedzą na scenie Pleneru.

Wśród gości między innymi Łukasz Orbitowski - redaktor, publicysta, przede wszystkim zaś popularny i wielokrotnie nagradzany pisarz. Opowie o najnowszej książce "Kult”, zbeletryzowanej powieści na bazie  doskonale udokumentowanej historii objawień oławskich.

Na miłośników mocnej literatury czeka spotkanie z Magdą Stachulą, najbardziej uzależniającą autorką thrillerów psychologicznych w Polsce: "Idealnej”, "Trzeciej” i "W pułapce”. Sympatycy kryminałów spotkają się z Martą Matyszczak – autorką komedii kryminalnych, Piotrem Rozmusem - w rozmowie o najnowszej powieści "Piętno mafii” oraz Piotrem Borlikiem - autorem powieści grozy.

Zapraszamy również po autografy i na spotkania ze Sławomirem Koprem – w rozmowie o "Polskich terrorystach i zamachowcach”, czyli o terroryzmie w historii Polski, Niną Majewską Brown, która opowie o najnowszej książce "Anka i diabeł stróż”, Sylwią Trojanowską, autorką poczytnych powieści obyczajowych, trenerem biznesu i coachem oraz z Arkadym Radosławem Fiedlerem – synem znanego polskiego podróżnika Arkadego Fiedlera, czy też z Jackiem Federowiczem, który opowie o swoich książkach m.in. "Święte krowy na kółkach”, "W zasadzie tak”.

Z czytelnikami spotka się także Roman Czejarek, dziennikarz, prowadzący między innymi Lato z Radiem w Programie Pierwszym Polskiego Radia, pisarz, autor serii o tajemnicach Szczecina, a także fotograf i konferansjer.

Do wizyty na Plenerze zachęcamy również najmłodszych, którym o legendach Szczecina opowie Małgorzata Duda, a Dariusz Rekosz zaprosi do udziału w warsztatach detektywistycznych. Nie zabraknie też ciekawych spotkań z autorami: Marcinem Szczygielskim - jednym z najzdolniejszych współczesnych polskich pisarzy, wielokrotnie nagradzanym, m.in. Grand Prix Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, Zofią Stanecką - autorką serii o Basi, Małgorzatą Swędrowską - popularyzatorką  literatury dziecięcej oraz Kubą Sosnowskim, autorem książki fantasy dla dzieci i młodzieży: "Wuj krasnolud i Brama opowieści”.

Zapraszamy na pokaz filmowy o Stanisławie Grzesiuku w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Stanisław Grzesiuk jest postacią ważną nie tylko dla mieszkańców Warszawy. Wykonywane przez niego piosenki, a także trzy wydane po II wojnie światowej książki jego autorstwa – "Pięć lat kacetu”, "Boso, ale w ostrogach”, "Na marginesie życia” – do dziś mają status kultowych i towarzyszyły w dorastaniu kilku pokoleniom Polaków. Obecni na spotkaniu będą: Izabela Laszuk – wnuczka Stanisława Grzesiuka, Jarosław Wiśniewski – reżyser filmu "Grzesiuk. Ferajna wciąż gra”, Magdalena Zaleska – producentka wykonawcza filmu (Prószyński i S-ka).

Ważną częścią Pleneru będzie ogłoszenie laureatki Gryfii – Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki, organizowanej przez "Kurier Szczeciński”. To jedyny taki laur literacki w Polsce – przyznawany wyłącznie pisarkom. Sobota, 15 czerwca, upłynie pod znakiem spotkań ze wszystkimi nominowanymi do tegorocznej nagrody autorkami:  Karoliną Bednarz, Anną Fryczkowską, Katarzyną J. Kowalską, Ulą Ryciak i Agnieszką Szpilą.


14.06 piątek 11.00-11.55 Małgorzata Duda
Autorka pomorskich legend i przewodniczka po regionie, będzie opowiadać najpiękniejsze z nich na plenerowej scenie.
scena Pleneru dudowie.pl (stoisko 17)
14.06 piątek 12.00-12.10 Otwarcie Pleneru literackiego "Odkryj książkę na nowo" scena Pleneru  
14.06 piątek 12.10-12.55 Sprawdź, czy jesteś przedsiębiorczy/przedsiębiorcza.
Warsztaty dla dzieci na podstawie książki Justyny Bereźnickiej z ilustracjami Izabeli Dudzik "Kawiarnia. Mój pierwszy biznes. Kreatywny zeszyt ćwiczeń” /wiek 8+
scena Pleneru FIKA (stoisko 1)
14.06 piątek 12.00-12.55 Dariusz Rekosz - Warsztaty Detektywistyczne
Jeżeli chcecie się dowiedzieć, co to jest alfabet? Jak szyfrować i rozszyfrowywać zwykły tekst? A nawet jak zakodować list do swojej koleżanki? To spotkanie jest właśnie dla Was! Prowadzący wyjaśni Wam niemal wszystkie niuanse teorii kodowania
strefa dziecięca FIKA (stoisko 1) / Dariusz Rekosz
14.06 piątek 13.00-13.55 Marcin Szczygielski
Autor książek dla młodszych czytelników. Jeden z najzdolniejszych współczesnych polskich pisarzy, wielokrotnie nagradzany, m.in. Grand Prix Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren. Laureat prestiżowej Nagrody Literackiej m.st. Warszawy 2017 za "Klątwę dziewiątych urodzin”.
scena Pleneru FIKA (stoisko 1)
14.06 piątek 14.00-14.55 Daniel Kocuj
Autor książki pt. "Bike2.be - Z Sydney do Szczecina Rowerem".  To historia o realizacji pięknego marzenia, o odwadze i strachu, o utraconej (po drodze) miłości, o braterstwie i najdziwniejszych, najmniej spodziewanych przygodach w trudno dostępnych zakątkach, dzielących Sydney od rodzimego Szczecina.
scena Pleneru Szczecińska Agencja Artystyczna
14.06 piątek 15.00-15.55 Kuba Sosnowski
Autor książki:  "Wuj krasnolud i brama opowieści”, która zachęca dzieci do spojrzenia na świat w inny sposób, niż promują go dziś media. Pokazuje, że odłożenie na bok komórki oraz pada do konsoli może być początkiem ciekawej zabawy. Wystarczy tylko uruchomić pokłady wyobraźni.
scena Pleneru SOLIS (stoisko 33)
14.06 piątek 16.00-16.55 Łukasz Orbitowski
Redaktor, publicysta, przede wszystkim zaś popularny i wielokrotnie nagradzany pisarz. Opowie o najnowszej książce "Kult”, zbeletryzowanej powieści na bazie  doskonale udokumentowanej historii objawień oławskich.
scena Pleneru Księgarnie Świat Książki (stoisko 37)
14.06 piątek 16.00-19.00 Małgorzata Duda
Czekać będzie na małych i dużych czytelników na stoisku wydawnictwa dudowie.pl, aby z każdym chętnym zamienić choć kilka słów lub wpisać dedykację w książce.
stoisko 17 dudowie.pl 
14.06 piątek 17.00-17.55 Jacek Fedorowicz
Aktor, satyryk, dziennikarz, rysownik-karykaturzysta. Znany z wielu kultowych filmów i programów. Opowie  o swoich książkach "Święte krowy na kółkach”, "W zasadzie tak” i "Chamo Sapiens”.
scena Pleneru Wielka Litera (stoisko 28)
14.06 piątek 18.00-18.55 Wojtek Rapa
Muzyk i dziennikarz muzyczny. Autor książek o tematyce muzycznej, związanej ze Szczecinem. "W cieniu mojego kapelusza, czyli dziwne przypadki muzyka rozrywkowego" to najnowsza jego książka, jest to muzyczna opowieść o sobie samym i muzykach nierozerwalnie związanych ze Szczecinem. Po spotkaniu autor zaprasza na koncert. 
scena Pleneru Szczecińska Agencja Artystyczna
15.06 sobota 11.00-11.30 Zofia Stanecka
Czyta, odkąd pamięta. Córka nauczyciela i bibliotekarki, wychowała się pośród książek. Wielbicielka Leśmiana, Dickensa i Tolkiena, angielskich książek dla dzieci i teatru. Pisze książki o Basi, opowiadania i powieści.
scena Pleneru FIKA (stoisko 1)
15.cze 11.30-11.55 Joanna Jurgała-Jureczka
Biograf Zofii Kossak. Wśród czytelników furorę robi jej książka "Kossakowie. Biały Mazur". Historyk literatury, autorka książek współczesnych i opracowań z okresu XX-lecia międzywojennego i czasów PRL-u.  Niegdyś kierownik Muzeum pisarki w Górkach Wielkich. 
scena Pleneru FIKA (stoisko 1)
15.06 sobota 12.00-12.30 Sławomir Koper
Historyk, który pisze o zagadnieniach nieobecnych w podręcznikach historii i opracowaniach historycznych, takich jak: miłość, seks, zdrada i zbrodnia. W ,,Polskich terrorystach i zamachowcach” porusza temat o terroryzmu w historii Polski, znany nie tylko ze współczesnych filmów i książek sensacyjnych. 
scena Pleneru Księgarnie Świat Książki (stoisko 37) / Wydawnictwo HARDE
15.06 sobota 12.00-13.00 Monika Wilczyńska
podpisuje książki 
stoisko 6 BIS
15.06 sobota 12.30-13.00 Dorota Schrammek
Mieszka w Pobierowie, swoim miejscu na ziemi. Wstaje wraz ze wschodem słońca, aby przygotować Czytelnikom kolejną porcję wzruszeń. Na Plenere przedstawi najnowszą książkę z trylogii Winne Wzgórze, w której skłąd wchodzą Wiara, Nadzieja i Miłość.
scena Pleneru Szara Godzina (stoisko 14)
15.06 sobota 13.00-13.55 Anna Fryczkowska i Agnieszka Szpila
Spotkanie autorkie, finalistki Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia.
scena Pleneru FIKA (stoisko 1)
15.06 sobota 14.00-14.30 Arkady Radosław Fiedler
Podróżnik i muzealnik, syn podróżnika i pisarza, Arkadego Fiedlera. Brał udział w sześciu wyprawach wraz ze swym ojcem, a po jego śmierci organizuje wyprawy samotne, m.in. do Peru, Boliwii, Ekwadoru i Meksyku. Czytelnikom opowie o swoich książkach z podróży - "Majowie. Reaktywacja”, "Chwała Andów”, "Dolina stuletnich młodzieńców”. 
scena Pleneru FIKA (stoisko 1) / Bernardinum
15.06 sobota 14.30-15.30 Ula Ryciak i Katarzyna J. Kowalska
Spotkanie autorkie, finalistki Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia.
scena Pleneru FIKA (stoisko 1)
15.06 sobota 15.30-15.55 Piotr Rozmus
Autor zadebiutował thrillerem "Bestia”, którego akcja toczy się w malowniczym Szczecinku, rodzinnym mieście Rozmusa. Najnowsza książka "Piętno mafii” to czwarta powieść w dorobku pisarza.
scena Pleneru SONIA DRAGA (stoisko 36)
15.06 sobota 16.00-16.55 prof. Jerzy Bralczyk, Lucyna Kirwil
Niestrudzony popularyzator poprawnej polszczyzny, autor i współautor wielu książek, m.in.: "Trzy po 33”, "500 zdań polskich” i "Mój język prywatny” oraz wydanej wspólnie z żoną Lucyną Kirwil "Pokochawszy”. O meandrach języka miłości opowiedzą na scenie Pleneru. 
scena Pleneru FIKA (stoisko 1) /AGORA
15.06 sobota 16.00 Katarzyna Huzar-Czub warsztaty muzyczne z autorką serii o Sonii w krainie Sonostworów strefa dziecięca FIKA (stoisko 1)
15.06 sobota 16.00-19.00 Małgorzata Duda
czekać będzie na małych i dużych czytelników na stoisku wydawnictwa dudowie.pl, aby z każdym chętnym zamienić choć kilka słów lub wpisać dedykację w książce.
stoisko 17 dudowie.pl 
15.06 sobota 17.00-17.50 Magda Stachula
Najbardziej uzależniająca autorka thrillerów psychologicznych w Polsce: "Idealnej”, "Trzeciej” i "W pułapce”. Rozmowa o najowszej książce "Oszukana".
scena Pleneru Księgarnie Świat Książki (stoisko 37) / Edipresse
15.06 sobota 18.00-18.55 Marta Matyszczak i Piotr Borlik. Dwa oblicza kryminału – na wesoło i na poważnie
Marta Matyszczak autorka serii "Kryminał pod psem” - powieści gatunkowych z przymrużeniem oka, z detektywem Szymonem Solańskim i kundelkiem Guciem w rolach głównych. "Boska Proporcja” Piotra Borlika to kryminał napisany z brawurą i mistrzowską precyzją. Jest pierwszą częścią trylogii, której kolejne tomy ukażą się jeszcze w tym roku. 
scena Pleneru Księgarnie Świat Książki (stoisko 37) / Publicat / Prószyński i ska
16.06 niedziela 11.00-11.55 Małgorzata Swędrowska
Autorka "Elementarza w podskokach", "Moja Mama, Mój Tata", animatorka czytania wrażeniowego, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego, wykładowczyni na UAM w Poznaniu. 
scena Pleneru FIKA (stoisko 1)
16.06 niedziela 12.00-12.55 Jakub Ćwiek
Autor ponad dwudziestu książek, stand-uper, scenarzysta. Dziesięciokrotnie nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla, zdobył ją w 2012 roku za opowiadanie "Bajka o trybach i powrotach”. W Marginesach ukazała się jego powieści "Bezpański. Ballada o byłym gliniarzu”, napisana na podstawie wspomnień byłego milicjanta, a potem policjanta – Adama Bigaja. W maju swoją premierę miała oparta na prawdziwych zdarzeniach powieść "Szwindel”.
scena Pleneru Księgarnie Świat Książki (stoisko 37) / Marginesy
16.06 niedziela 12.00-14.00 "Słoik, który zakręcił stolicą".
Pokaz dokumentu o Stanisławie Grzesiuku: postaci ważnej nie tylko dla mieszkańców Warszawy. Wykonywane przez niego piosenki, a także trzy wydane po II wojnie światowej książki jego autorstwa – "Pięć lat kacetu”, "Boso, ale w ostrogach”, "Na marginesie życia” – do dziś mają status kultowych i towarzyszyły w dorastaniu kilku pokoleniom Polaków.
sala kinowa, Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Księgarnie Świat Książki (stoisko 37) / Prószyński i s-ka
16.06 niedziela 13.00-15.00 OSTRY DYŻUR LITERACKI - akcja promująca czytelnictwo w zaskakującej happeningowej formie, zainicjonowana przez Fundację Czas Dzieci. Tytuły i ich dawkowanie przepisywane są na receptach. Zarażać będą szare eminencje literatury dziecięcej: Małgorzata Narożna – laureatka IBBY i Małgorzata Swędrowska – laureatka Pegazika – propagatorki czytelnictwa! strefa dziecięca FIKA (stoisko 1)
16.06 niedziela 14.00-14.30 Sylwia Trojanowska
Autorka poczytnych powieści obyczajowych. Twórczyni trylogii szczecińskiej, w skład której wchodzą "Sekrety i kłamstwa”, "Prawdy i tajemnice” oraz "Powroty i wspomnienia”. I choć fabuła to przede wszystkim fikcja literacka, niektóre wydarzenia, miejsca i osoby są prawdziwe. Prawdziwe jest przede wszystkim miasto i zawarte w trylogii emocje, dylematy i refleksje o tym, co w życiu najważniejsze.
scena Pleneru FIKA (stoisko 1) / Wydawnictwo poznańskie
16.06 niedziela 14.30-14.55 Łucja Łopacińska
10-latka w rocznej wyprawie dookoła świata, podróżniczka i autorka serii książek pt. "Zabrałam brata dookoła świata” opowie o 12 miesiącach wakacji bez chodzenia do szkoły i używania telefonu komórkowego, wyprawie autostopem przez 4 kontynenty, zdobyciu wulkanu San Pedro i o tym dlaczego zabrała brata w tak długą podróż. 
scena Pleneru   Z DZIEĆMI W ROK DOOKOŁA ŚWIATA (stoisko 10)
16.06 niedziela 15.00-15.55 Roman Czejarek
Dziennikarz, prowadzący między innymi Lato z Radiem w Programie Pierwszym Polskiego Radia, pisarz, autor niezwykle ciekawej serii książek o tajemnicach Szczecina, a także fotograf i konferansjer.
scena Pleneru Księży Młyn (stoisko 22)
16.06 niedziela 16.00-16.55 Katarzyna Górewicz - warsztaty plastyczne z książką. Karol Gmyrek czyta swoją książkę "Wodnik". strefa dziecięca FIKA (stoisko 1)

 

 

 

Copyright © 2022 Szczecińska Agencja Artystyczna
Polityka prywatności Deklaracja dostępności
Nasi Partnerzy
Nasze strony
Projekt i realizacja SO FINE