Wraca projekt „Polska – znaki szczególne"
Poznaj Polskę poprzez plakat, teatr, film, taniec, muzykę, przedmioty codziennego użytku i miejsca. "Polska – znaki szczególne" to projekt Szczecińskiej Agencji Artystycznej dotyczący polskich charakterystycznych znaków w kulturze, historii, kuchni, wzornictwie. Dzięki dotacji z ministerstwa, projekt będzie kontynuowany w tym roku. Polska ma bardzo silne poczucie tradycji, historii i przywiązania do lokalnego środowiska. Właśnie to połączenie zmian i postępu przy jednoczesnym dużym szacunku dla swoich korzeni sprawia, że Polska jest tak wyjątkowa.
Projekt "Polska – znaki szczególne” ma wpisany w swój cel proces edukacyjnego poszukiwania wykorzystujący energię JUNIORA i doświadczenie SENIORA. W drugiej edycji jest wpisana kontynuacja i pogłębianie wiedzy dotyczącej tożsamości narodowej poprzez tematy związane z polską kulturą min. film, plakat, teatr, przemysł np. motoryzacyjny, meblowy oraz naszymi tradycjami. Cały proces obejmuje warsztaty, wizyty studyjne, wykłady. Można rzec, że w każdym aspekcie życia zdobywamy i potem posiadamy tożsamość narodową. Koncepcja projektu jest spójna z celami strategicznymi i priorytetami zadania KULTURA DOSTĘPNA.
Wszystkie aktywności będą odbywać się w systemie zajęć weekendowych, w wyznaczone soboty w kolejnych miesiącach w roku. Mamy wspaniałych partnerów, którzy razem z nami realizują program i wspierają w działaniach w projekcie.
ZAPRASZAMY JUŻ W MAJU!
25. maja, sobota
Muzeum Techniki i Komunikacji godz.11.00
Wizyta studyjna , prelekcja i prezentacja
POLSKI ROWER
Uczestników zaprosimy do naszego partnera Muzeum Techniki i Komunikacji, na wykład o historii jednośladów – rowery, które znajda się na mini prezentacji to : jednoślady firmy ROMET (m.in. Wigry, Jaguar, Karat, Pelikan), przedwojennych polskich firm - Opatowski, Krzemiński i Kamiński. Tematyką będzie wpływ roweru na codzienne życie oraz jego rola w przemianach społecznych oraz jego ewolucja techniczna.
Współorganizatorami będzie NIOL, również nasz partner - jako zarządca Roweru Szczecińskiego zaprasza na dziedziniec Muzeum Techniki i Komunikacji, gdzie będzie stanowisko prezentujące proces naprawy roweru. Oprócz już uzgodnionych aktywności planowane są: konkurs wiedzy na temat przepisów o ruchu drogowym, konkurs wolnej jazdy, czyli zawody na najwolniejszy przejazd rowerem na wyznaczonej trasie. Nagrodami w konkursach będą gadżety Bikes.
W sobotnim spotkaniu studyjnym w Muzeum Techniki i Komunikacji - liczba miejsc jest ograniczona do 40 osób. Osoby chętne prosimy o rezerwację mailowo: polska_znaki@saa.pl lub zgłoszenie się do siedziby Szczecińskiej Agencji Artystycznej po odbiór przypinek identyfikując udział w danym spotkaniu.
Na działania na dziedzińcu organizowane przez operator Szczecińskiego Roweru Miejskiego - NiOL wstęp wolny.
Czerwiec
2. czerwca, niedziela
Różany Ogród godz.11.00
Warsztaty
POLSKIE TKANINY
Warsztatowo będzie to wielkie tkanie. Wykorzystamy jako bazę konstrukcje prostopadłościanów z zeszłorocznej edycji, aby na nich tkać przeskalowane- może abakany jak Magdalena Abakanowicz, a może wielką serwetę, a może pajęczynę…
16. czerwca, niedziela
Ogród Różany, godz.11.00
Warsztaty
POLSKA EKOLOGIA – ECOTORBY
Szyjemy torby, które w kolektywie z warsztatami haftu będą ozdobione haftem krajeńskim.
29. czerwca, sobota
Opera na Zamku, godz.11.00
OPERA – zapraszamy do Opery na Zamku, gdzie zwiedzimy z przewodnikiem przestrzeń muzycznych konstelacji. Oprowadzanie wejście K, przez duży dziedziniec, w godz. 11.00-13.00
W sobotnich spotkaniach studyjnych, w czerwcu jest to wizyta w Operze na Zamku- liczba miejsc jest ograniczona do 30 osób. Osoby chętne prosimy o rezerwację mailowo: polska_znaki@saa.pl lub zgłoszenie się do siedziby Szczecińskiej Agencji Artystycznej po odbiór przypinek identyfikując udział w danym spotkaniu.
Program na kolejne miesiące pojawi się wkrótce. Zachęcamy do śledzenia wydarzenia na stronie saa.pl oraz na FB.