Znamy finalistów Festiwalu Młodych Talentów
Już wiemy kto. Jury wybrało z ponad 400. zgłoszeń dziesiątkę finalistów XI Festiwalu Młodych Talentów.
Przesłuchania konkursowe odbędą się 13 października w studiu koncertowym Polskiego Radia Szczecin. Tuż przed ogłoszeniem wstepnego werdyktu jury, na scenie wystąpi Buslav [KUP BILET!]. Dzień później (14 października), podczas finałowego koncertu w Azoty Arenie, poznamy zwycięzcę tegorocznego festiwalu. Oto finałowa dziesiątka:
1. APPLE FIELDS
Pięcioosobowy zespół z Krakowa, założony w 2015 roku, inspirujący się klasyką brytyjskiego rocka lat 60. oraz nurtem britpopowym lat 90
2. ARCHIE
Pochodzą z Warszawy. Mówią, że słuchając ich muzykę ” dotrzesz do źródła – fale dźwięków przenikających ciało, hipnotyczność fraz i rytmów, pejzaże skąpane w kolażach brzmień, magii i tajemnicy…” Wykonywany gatunek muzyczny: art rock
3. Blunt Razor
Zespół został założony w 2012 roku, obecnie w jego skład wchodzi czterech dziewiętnastolatków. W swojej twórczości starają się łączyć najróżniejsze style muzyczne - od popu, przez jazz, aż po muzykę ludową.
4. Bukowicz
Bukowicz zadebiutował w 2015 roku epką "Możesz nawet tańczyć”. Bukowicz nieskrycie podkochuje się w melancholii. Jego tęskne słowa wraz z powolną gitarowo-syntetyczną muzyką, przywodzą na myśl dokonania klasyków shoegaze’u i noworomantycznego rocka, takich jak Slowdive, The Cure, czy Lenny Valentino.
5. Edyta Górecka
Edyta Górecka pisze, tworzy i gra razem z przyjaciółmi: Radkiem, Rafałem, Bartkiem i Michałem. Zainspirowani brytyjską muzyką gitarową, przestrzenią islandzkich kompozycji i lekkością akustycznych brzmień tworzą utwory, o tekstach natchnionych literaturą, aktualnymi wydarzeniami i towarzyszącymi przemyśleniami.
6. Noże
Tak mówią o sobie: "Noże to wrzask ulicy wtłoczony w post-punkowe gitary. Piętrowe pogłosy pulsujące światłem niespełnionych utopii. Perkusja i bas armii ludowej tras! Melodie zszyte chaosem, wybuchy i szepty polszczyzny”.
7. Sibiga
Jaworznicko-krakowskie trio, składające się z trójki przyjaciół: Krzysztofa, Bartka i Tomasza. Tworzą muzykę raczej smutną, ale niekiedy taneczną. Niby romantycy, ale zawsze trochę niepoważni.
8. Siostry Łotry
Siostry Łotry czyli polska piosenka humanistyczna Humanistyczna, bo szczera, aktualna, publicystyczna. Siostry Łotry w sposób lekki, często żartobliwy poruszają tematy, które aż proszą się o komentarz. Tematy nie zawsze miłe, nie zawsze łatwe. A jednak robią to w sposób tak wdzięczny, że chce się przy tym tańczyć.
9. Smoking Barrlez
Smoking Barrelz to chromatyczny duet z Krainy Czarów. Ich koncerty to synestezyjna podróż przez muzykę. Ubierają kombinezony kosmonautów, wsiadają do pastelowego statku i przenoszą ludzi do innego wymiaru.
10. Pola Chabot & Adam Baran Wrocław
Mimo skrajności charakterów tworzą jeden organizm muzyczny inspirowany bluesem. Pola jest wokalistką, autorką tekstów,. Muzycznym samoukiem, który w pisaniu piosenek posługuje się pianinem. Adam to gitarzysta, grając w duecie posługuje się looperem tworząc psychodeliczne improwizacje.
Nagrodą dla zdobywcy Grand Prix festiwalu jest wydanie i promocja singla przez wytwórnię Kayax oraz bonusy finansowe ufundowane przez Szczecińską Agencję Artystyczną.
Podczas koncertu finałowego w Azoty Arenie 14 października na scenie wystąpią także T.Love, Luxtorpeda i Daria Zawiałow. Wraz z nimi zagra ubiegłoroczny zwycięzca FMT, zespół Romantic Fellas, oraz ogłoszony zostanie zwycięzca 11. edycji festiwalowego konkursu. Wybuchowa mieszanka: młodość i doświadczenie, tak można scharakteryzować więc lineup Festiwalu Młodych Talentów – Nowa Energia 2017.
Celem szczecińskiego festiwalu jest prezentacja twórczości wykonawców stawiających pierwsze kroki w branży muzycznej, oraz przegląd inspirujących zjawisk i nowych produkcji na polskiej scenie muzycznej. Festiwal ma za zadanie wyłonić wykonawców najlepszej autorskiej twórczości – co też odróżnia FMT od innych konkursów i castingów, w których akceptuje się covery. Wielu z dotychczasowych uczestników festiwalu zgodnie stwierdziło, że szczeciński festiwal charakteryzuje się wyjątkową atmosferą.
Przez 10. dotychczasowych edycji do festiwalowego konkursu zgłosiło się ok. 2000. wykonawców z całego kraju. Dyrektorem artystycznym FMT i przewodniczącą jury jest Katarzyna Nosowska, Oprócz niej w jury zasiądą także Paweł Krawczyk (HEY), Piotr Metz (Polskie Radio), Krzysztof Dominik (Kayax) i Piotr Rokicki (Polskie Radio Szczecin).
Więcej informacji o przesłuchaniach konkursowych na stronie Festiwalu Młodych Talentów