Pod prąd ze Szczecina do Wrocławia

16.06.2016

 Klasyka, jazz i Detroit Techno, czyli muzyczny rejs "Pod prąd” ze Szczecin do Wrocławia. 

 W niedziele 12 czerwca na głównej scenie szczecińskich "Dni Morza”, pianista i producent muzyczny od Stevie Wondera – Kelvin Sholar, saksofonista i szef Szczecin Jazzu - Sylwek Ostrowski oraz jedna z najlepszych polskich orkiestr - NFM Leopoldinum dadzą wspólny koncert pokazując jak można połączyć klasykę z jazzem i techno. Bezpośrednio po koncercie muzycy "zamustrują” się na statek rzeczny "Odra Queen” i popłyną pod prąd do Wrocławia. Po drodze zagrają jeszcze dwa koncerty i poprowadzą warsztaty muzyczne w małych miejscowościach (Baniewice w Zachodniopomorskim i Malczyce w Dolnośląskim) a 18 czerwca do Ostrowskiego i Leopoldinum dołączy legendarna amerykańska wokalistka Deborah Brown wraz ze swoim nowojorskim zespołem, aby na finał całej akcji zagrać wspólny koncert w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Całość w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 oraz współpracy pomiędzy Szczecinem i Wrocławiem. Ta oryginalna akcja nosi nazwę "Pod prąd”. 

Skąd taki pomysł? 

Wspólne koncerty artystów Szczecin Jazzu i Leopoldinum wyszedł od szefa NFMu i dyrygenta Andrzeja Kosendiaka oraz szczecińskiego saksofonisty Sylwka Ostrowskiego. Obu artystów łączy nie tylko pasja do muzyki ale również umiejętność przekuwanie nawet najbardziej abstrakcyjnych idei w realne byty – Kosendiak stoi za sukcesem utworzenia największej instytucji muzycznej w Polsce, Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu a Ostrowski jest twórcą pierwszej w naszym kraju interdyscyplinarnej (muzyka, sztuki wizualne, wokal, teatr) publicznej wyższej uczelni artystycznej, Akademii Sztuki w Szczecinie. Teraz przyświeca im wspólna idea. Jak sami mówią chcą promować dobrą muzykę i podkreślić, że nawet najbardziej odległe rzeczy jak jazz, klasyka i techno można połączyć. 

Nazwę, trochę przewrotną wymyślił Andrzej Kosendiak. "Kiedyś mieliśmy taki plan, aby popłynąć na koncert z orkiestrą z Wrocławia do Szczecina na finał The Tall Ship Races.” Wspomina dyrygent, prywatnie pasjonat żeglarstwa. ”Przecież nasze miasta zawsze miały dobre relacje a do tego łączy nas Odra. Wówczas nie udało się, więc teraz, kiedy narodził się ten pomysł rzuciłem – płyńmy pod prąd. I tak powstała ta nazwa”. Z kolei Ostrowski wtóruje mu z przymrużeniem oka: "My artyści często wybieramy drogę pod prąd”.  Artyści zapowiadają również wspólną płytę Deborah Brown, Sylwestra Ostrowsiego i NFM Leopoldinum. Planowana premiera: Listopad 2016. Projekt "Pod prąd” realizowany jest przy współpracy Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu oraz Szczecińskiej Agencji Artystycznej. 

 Co w programie? 

 Koncert: "Klasyka spotyka Detroit Techno” 

12 czerwca 2016, g. 18.00. Scena główna "Dni Morza” ul. Jana z Kolna. 

Kelvin Sholar – p, elctr. 

Dorrey Line Lyles – voc 

Sylwester Ostrowski – ts 

NFM Leopoldinum – Orkiestra Kameralna 

W programie między innymi: "Ain’t Nobody” Chaki Khan, "Let Down” RadioHead, "It’s Raining Men” The Weather Girls oraz "Zima” Vivaldiego. 

Wstęp wolny

 

2. Koncert: "Klasyka spotyka Detroit Techno” 

13 czerwca 2016, g. 20.00. Winnica Turnau, Baniewice. 

Wykonawcy i program jw. 

Wstęp płatny. Więcej informacji na www.winnicaturnau.pl 

 

Koncert: "Klasyka i jazz” 

14 czerwca 2016 g. 20.00. Stadion Gminny w Malczycach. 

Deborah Brown – voc 

Sylwester Ostrowski – ts 

Rob Bargad – p 

Essiet Okon Essiet – b 

Newman Taylor Baker – dr 

NFM Leopoldinum – Orkiestra Kameralna 

W programie między innymi: tanga Piazzolli oraz jazzowe "klasyki” z repertuaru Duke’a Ellingtona, Theloniousa Monka i Charlie Parkera. 

Wstęp wolny. 

 

Warsztaty muzyczne prowadzone przez Deborę Brown 

15 czerwca 2016. Gminny Ośrodek Kultury w Malczycach 

Wstęp wolny 

 

Koncert finałowy: "Pod prąd” ze Szczecina do Wrocławia 

16 czerwca 2016, g.19.00. Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu. 

Deborah Brown – voc 

Sylwester Ostrowski – ts 

Rob Bargad – p 

Essiet Okon Essiet – b 

Newman Taylor Baker – dr 

NFM Leopoldinum – Orkiestra Kameralna 

W programie specjalnie przygotowane aranżacje utworów Theloniousa Monka jak "Pannonica", "Ask me now" czy "Bemsha swing". 

Wstęp płatny. Więcej informacji na: www.nfm.wroclaw.pl

Kto za tym stoi? 

Andrzej Kosendiak, Dyrektor Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego, artysta, dyrygent i pedagog, należy do najaktywniejszych muzyków i organizatorów życia muzycznego w Polsce. Jest absolwentem Wydziału Kompozycji, Dyrygenturyi Teorii Muzyki Akademii Muzycznej we Wrocławiu, w 2013 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego. Przez wiele lat prowadził intensywną działalność pedagogiczną na wrocławskiej Akademii Muzycznej, m.in. w latach 2001–2009 pełnił funkcję kierownika Międzywydziałowej Pracowni Muzyki Dawnej. Od 2014 roku jest profesorem Akademii Muzycznej w Gdańsku. W 2005 roku został dyrektorem Filharmonii Wrocławskiej oraz Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans i doprowadziłdo zmiany oblicza obydwu tych instytucji oraz do przekształcenia ich w jedną nowoczesną instytucję – Narodowe Forum Muzyki. Jest twórcą koncepcji powstania we Wrocławiu prestiżowego obiektu koncertowego pod tą samą nazwą, którego budowę koordynował. Z inicjatywy Andrzeja Kosendiaka powstało Zrzeszenie Filharmonii Polskich, w którym już drugą kadencję pełni funkcję Przewodniczącego Zarządu. Powołał do życia nowe zespoły artystyczne działające w Narodowym Forum Muzyki, są to: Chór NFM, Wrocławska Orkiestra Barokowa, Chór Chłopięcy NFM. Zainicjował liczne projekty edukacyjne, a także Leo Festiwal oraz międzynarodowe spotkania chórów Singing Europe. Andrzej Kosendiak zapoczątkował cykl wydawnictw płytowych 1000 lat muzyki we Wrocławiu, prezentujący muzyczne dziedzictwo miasta, jest pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym projektu nagrania wszystkich dzieł Witolda Lutosławskiego. Jest współzałożycielem i kierownikiem artystycznym zespołu Collegio di Musica Sacra. Koncertował w wielu krajach Europy, a także w USA, występował na najbardziej prestiżowych festiwalach i w renomowanych salach koncertowych Polski. Nagrał nieznane dotąd dzieła z Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu – Musica da Chiesa (DUX), z Biblioteki w Strasburgu – Messa Pastorale, Sinfonia in D, Magnificat F.X. Richtera (CYPRES) oraz Stabat Mater A.M. Bononciniego (DUX). W 2012 i 2014 roku ukazały się płyty (CD Accord) zawierające dzieła Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego pod batutą Andrzeja Kosendiaka, pierwszy z albumów otrzymał Wrocławską Nagrodę Muzyczną, oba nominowano do nagrody Fryderyk. Najnowsze wydawnictwo artysty to Salzburska Msza Maryjna z muzyką liturgiczną Mozarta (CD Accord). Regularnie dyryguje NFM Filharmonią Wrocławską, Chórem NFM, Wrocławską Orkiestrą Barokową oraz zespołami filharmonicznymi z całej Polski

 Sylwester Ostrowski – saksofonista jazzowy i producent muzyczny. Jako muzyk zdobył główną nagrodę w konkursie standardów jazzowych Siedlce 2002. Jako producent – Fryderyka 2007 za płytę Piotra Wojtasika "Circle”. Za działania na rzecz utworzenia Akademii Sztuki w Szczecinie w 2010 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał mu odznaczenie "Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Od 15 lat jest Prezesem Zarządu Stowarzyszenia Orkiestra Jazzowa, które skupia i organizuje życie muzyczne w kraju i zagranicą. Ma na swoim koncie dwa krążki: "When the groove is low” (2011) oraz "Don’t Explain” (2013) nagrane z amerykańskimi jazzmanami Waynem Dockery i Newmanem T. Bakerem oraz trzeci, najnowszy "Just Music” (2014), dedykowany rynkom azjatyckim a nagrany wspólnie z japońską gwiazdą Makoto Kuriyą. Laureat nagrody artystycznej miasta Szczecin za roku 2012. W ubiegłym roku rozpoczął współpracę z legendą jazzu, wokalistką Deborą Brown. 2016 został szefem artystycznym jednego z największych w Polsce festiwali jazzowych "Szczecin Jazz". 

 Deborah Brown, żywa legenda jazzowej wokalistyki, w swojej bogatej biografii ma współpracę z tak znakomitymi jazzmanami jak: Clark Terry, Joanny Griffin, Michelle LeGrand, "Toots” Thielemans, Kenny Drew czy Roy Hargrove. Jej stały kwartet "JAZZ 4 JAZZ” współtworzyli niegdyś Horace Parlan, Red Mitchell i Ed Thigpen a o jako dodatkowym, istotnym fakcie z jej kariery warto wspomnieć o zrealizowanym programie telewizyjnym dla UNICEFU wraz z legendami amerykańskiego kina Audrey Hepburn i Roger Moore. Polskim melomanom wokalistka z pewnością znana jest z płyty "Double Trouble” nagranej wspólnie ze Zbigniewem Namysłowskim pod koniec lat osiemdziesiątych.

NFM Leopoldinum – znakomita wrosławska orkiestra kameralna powstała w 1978 roku. Zespół występował z wielkim powodzeniem w takich salach koncertowych jak: Philharmonie i Schauspielhaus w Berlinie oraz na festiwalach  Flanders Festival i Europalia w Belgii, Echternach w Luksemburgu, du Perigoord we Francji, Estori Festival  w Portugalii oraz Warszawska Jesień. Zespół nagrał kilkanaście płyt, które  zdobyły uznanie w kraju i na świecie ( miedzy innymi Fryderyk 1999 za Rossini Gala z Ewą Podleś) www.leopoldinium.art.pl /  www.nfm.wroclaw.pl/zespoly/nfm-leopoldinum

Narodowe Forum Muzyki: www.nfm.wroclaw.pl

Szczecińska Agencja Artystyczna: saa.pl

Copyright © 2024 Szczecińska Agencja Artystyczna
Polityka prywatności Deklaracja dostępności
Nasi Partnerzy
Nasze strony
Projekt i realizacja SO FINE