Iluminacje Szczecin 2023 – tu zadzieje się magia

Pięć wyjątkowych instalacji rozlokowanych po centrum miasta, bajkowy plac Lotników, pływające magnolie oraz klimatyczny Park Żeromskiego – w tych miejscach zadzieje się magia podczas piątej edycji Iluminacji Szczecin 2023.
Data
14.08.2023
Edycje

14 sierpnia miasto będzie wyglądało zupełnie inaczej. Tego wieczoru znane nam ulice, fasady budynków i parki zmienią się nie do poznania. Światło, kolor i muzyka pod osłoną nocy rozbudzą wyobraźnie spacerowiczów i przeniosą ich do zupełnie innego, świetlnego Szczecina. 

Do stworzenia piątej edycji Festiwalu Iluminacji zaprosiliśmy lokalnych twórców, light designerów, artystów sztuk wizualnych, którzy będą odpowiadać za pięć instalacji świetlnych. Aranżacje będą nawiązywały do historii oraz tożsamości Szczecina. Nie zabraknie elementów natury, zieleni i morskości. 

1. Iluminacja na budynku Urzędu Miasta

Na fasadzie Szpinakowego Pałacu zobaczymy kwietne iluminacje zainspirowane szczecińską florą. Podczas projekcji na dwóch skrzydłach gmachu wyświetlane będą roślinne motywy znane doskonale wszystkim mieszkańcom Szczecina: magnolie, krokusy, róże oraz ozdobny czosnek.
Autorem projektu jest Multidekor- firma, która jest liderem polskiego rynku dekoracji świetlnych.

Lokalizacja: gmach Urzędu Miasta Szczecin, plac Armii Krajowej

2. "Cień" Szymborskiej

Ten projekt świetlny jest hołdem dla Wisławy Szymborskiej w setną rocznicę jej urodzin. Iluminacja będzie przedstawiała postać poetki, wyświetlane będą także fragmenty jej wierszy. W czasie projekcji usłyszymy dzieła autorki, odczytywane m.in. przez aktorów Teatru Polskiego i Grażynę Szapołowską.

Lokalizacja: Ogrody Śródmieście, ul. Wielkopolska 19

3. Przybliżyć morze do Szczecina

Instalacja świetlna studentów Akademii Sztuki w Szczecinie, którzy pasjonują się grafiką komputerową, ilustracją, concept-artem, komiksem, animacją oraz grami komputerowymi. Projekt iluminacyjny będzie składać się z sześciometrowego węża morskiego umieszczonego przy Pomniku Marynarza oraz dodatkowych dekoracji świetlnych m.in. świecących meduz. W tle usłyszymy szanty.

Lokalizacja: Pomnik Marynarza, al. Jana Pawła II

4. Nieunikniona przemiana? Pod bezpiecznym parasolem natury

Projekt szczecińskiej pracowni Floral Concept Store, Kwiaciarnia "Pod Żółtą Różą”, która już podczas ubiegłorocznej edycji wydarzenia oczarowała widzów swoją instalacją.
Tegoroczna praca konkursowa to połączenie kwiatowych dekoracji oraz elementów symbolizujących świat techniki. Postać, która powstanie w tym roku odzwierciedla teraźniejszą kondycję człowieka- jego zawieszenie między światem natury, do którego należy i światem sztucznej inteligencji.

Lokalizacja: Plac Adamowicza (przy skrzyżowaniu al. Jana Pawła II, al. Wyzwolenia i al. Niepodległości).

5. Głód Życia

Interaktywna instalacja najbardziej rozpoznawalnego artysty street-artowego w Polsce – Piotra Pauka (Lump), który swoją przystań znalazł w Szczecinie. Projekt składać się będzie z dwóch części. Pierwszą z nich stanowią stalowe litery zdemontowane z szyldu "ZAKŁADU USŁUG ŻEGLUGOWYCH", które tworząc nowe hasło nawiązują do historii Szczecina i stwarzają przestrzeń do refleksji. Drugim elementem instalacji będzie huśtawka wagowa stworzona z sygnalizatorów świetnych, która po wprawieniu w ruch oświetli napis.

Lokalizacja: Plac Solidarności

Finał w parku Żeromskiego

To nie koniec świetlnych atrakcji, jakie powstaną w ramach wydarzenia. Przechodząc przez Aleję Fontann będzie można zobaczyć pływające magnolie, czyli lampiony z intencjami, które powstały w czasie letnich warsztatów i półkolonii. Odmieniony zostanie także Plac Lotników, na którym powstanie świetlny plac zabaw pełen bajkowych postaci. Wyjątkowa może też okazać się podróż rowerem BikeS. Na stacji Pomnik Mickiewicza- Szczerbcowa od godziny 21:00 będzie można wypożyczyć 10 specjalnie rozświetlonych egzemplarzy.\

W nocy z 14 na 15 sierpnia wszystkie drogi będą prowadziły do Parku Żeromskiego, to tam będzie biło serce świetlnego Szczecina. Na odwiedzających będzie czekało 10 świetlnych instalacji rozlokowanych pomiędzy parkowymi alejkami.

Spacerowicze będą mieli do swojej dyspozycji mapy, a za sprawą rozświetlonych drogowskazów będą dokładnie wiedzieć, w którą stronę się udać, aby nie niczego nie pominąć. Dodatkowo na odcinku ul. Plantowej powstanie Strefa Street Food z food truckami. W parku będzie można odwiedzić także ukrytą między drzewami Strefę Disco z zielonym "parkietem" i Stefę Chillout z leżakami i stoiskami piwnymi.

Wszystkie aktualności oraz najważniejsze informacje znajdują się na naszej stronie www.iluminacjeszczecin.eu  oraz w wydarzeniu na Facebooku Iluminacje Szczecin 2023.

 

Copyright © 2024 Szczecińska Agencja Artystyczna
Polityka prywatności Deklaracja dostępności
Nasi Partnerzy
Nasze strony
Projekt i realizacja SO FINE