Mocne uderzenie po szczecińsku 2015
Czerwono-Czarni pierwszy polski rock'n'rollowy zespół obchodzi 55-lecie swojej działalności. Ten imponujący wynik zostanie upamiętniony jubileuszowym koncertem zespołu, który zwieńczy tegoroczną edycję Różanego Ogrodu Sztuki. Szykuje się interesujące wydarzenie dla miłośników dobrej polskiej muzyki.
Czerwono-Czarni to wyjątkowy zespół w historii polskiej muzyki. Jest pionierem polskiego rock'n'rolla, zwanego wówczas big-beatem, czyli "mocnym uderzeniem”. Czerwono-Czarni włączyli się w organizację dwóch historycznych edycji Festiwalu Młodych Talentów, przesłuchując setki młodych wykonawców w całym kraju. Dziś można powiedzieć, że były to pierwsze ogólnopolskie castingi muzyczne. Czerwono-Czarni to także coś więcej, jak sam zespół – dodaje Anna Lemańczyk, dyrektor Szczecińskiej Agencji Artystycznej – To swoisty projekt muzyczny, gdyż przez lata działalności przez ich szeregi przewinęła się spora grupa wyśmienitych muzyków i wokalistów. Zwłaszcza ci ostatni, stanowią piękna kartę polskiej muzyki: Helena Majdaniec, Karin Stanek, Kasia Sobczyk, Henryk Fabian i Jacek Lech.
55-lecie to dobra okoliczność by upamiętnić działalność artystyczną zespołu, gdyż niewielu wykonawców w Polsce może pochwalić się takim osiągnięciem - mówi Wojciech Rapa, szczeciński muzyk, autor publikacji poświęconych dziejom szczecińskiego big-beatu, a obecnie także regularnie koncertujący z Czerwono-Czarnymi. Z tej okazji 30 sierpnia o godz. 18:00 w Ogrodzie Różanym odbędzie się jubileuszowy koncert Czerwono-Czarnych. Muzyka łączy pokolenia, Czerwono-Czarni również, dlatego na scenie wystąpią muzycy z pierwotnych składów zespołu z lat 60-tych, ale i też zaproszeni goście, a wśród nich reprezentanci młodego pokolenia, które świetnie potrafi zgrać się z dinozaurami polskiego rocka – zapowiada Rapa. Na różankowej scenie usłuszymy i zobaczymy: Ryszarda Poznakowskiego, Jana Knapa, Wiesława Bernolaka, Zbigniewa Bizonia, Piotra Puławskiego, Tomasza Jaśkiewicza, przedstawicieli szczecińskiego big-beatu, rodzeństwo Zbigniewa i Barbarę Włodarczyków i quartet Wojtka Rapy, oraz reprezentantów młodego pokolenia: Michała Gasza, Joannę Piotrowicz, Weronikę Gaweł i Filipa Kolasińskiego. Dla publiczności przyszykowaliśmy blok znanych i lubianych przebojów, takich jak "Dwudziestolatki”, "Jedziemy autostopem”, "Trzynastego”, "Bądź dziewczyną z moich marzeń”, a cały występ otworzy utwór stworzony specjalnie przez Czerwono-Czarnych jako znak dźwiękowy Festiwalu Młodych Talentów z 1962 r. - dodaje Wojciech Rapa.
Koncertowi towarzyszyć będzie premiera kolejnej książki Wojciecha Rapy pt. "Czerwono-Czarni. Prawdzia historia”, z cyklu prezentującego historię polskiego big-beatu. To kontynuacja tematyczna wydanej w 2013 r. przez Szczecińską Agencję Artystyczną książki Rapy "Mocne uderzenie po szczecińsku”. W nowej publikacji autor przedstawia historię Czerwono-Czarnych w czasach najwiekszej popularności oraz po reaktywacji w ostatnich latach. Wartością tej ksiązki jest to, że nie skupia się jedynie na dawnych czasach, ale ukazuje aktywność zespołu także we współczesnych nam latach, kiedy to Czerwono-Czarni wznowili działalność. To ciekawe świadectwo długoletniej przyjaźni i zamiłowania do muzyki – mówi Anna Lemańczyk. Zaś w słowie wstępnym do książki prof. Bogdan Matławski zaznacza, że książka może stać się ważnym przyczynkiem do powstania pełnej monografii polskiego "mocnego uderzenia” i pomocą dla studiów nad zmianami kulturowymi w naszym kraju. Książkę nabyć będzie można podczas koncertu, wraz z możliwością zdobycia autografów autora i muzyków Czerwono-Czarnych.
Już teraz za to można obejrzeć w Ogrodzie Różanym wystawę zdjęć szczecińskiego fotografa Zbigniewa Wróblewskiego. Wystawa zawiera 20 nostalgicznych ujęć Czerwono-Czarnych z okresu działalności ich trzeciego składu w latach 1967-1969.