Gotowi na Szczecin Jazz? Zaczynamy!

19.02.2021

Gotowi na Szczecin Jazz? Zaczynamy!

Szczecin będzie gospodarzem pierwszego w tym roku w Europie festiwalu hybrydowego. Artyści wystąpią zarówno przed publicznością internetową, jak i przed tą na widowni. Pierwsza część festiwalu Szczecin Jazz odbędzie się
w dniach 26.02 – 07.03.

Teraz przed nami 8 koncertów. W sprzedaży już bilety na dwa pierwsze koncerty Belmondo Quintet, oraz EABS ft. Paulina Przybysz.

http://bit.ly/SJ_2021_BELMONDO
http://bit.ly/SJ_2021_EABS

O kolejnych odsłonach festiwalu, w tym m.in. o koncercie Kingi Głyk, będziemy informowali na bieżąco.

Belmondo Quintet (hybryda)
Teatr Lalek "Pleciuga" w Szczecinie
25.02.2021 g.20.00
wstęp 50,00 PLN

Kto nie zna braci Belmondo? Ekstrawagancki spadkobierca Cheta Bakera i Freddiego Hubbarda, Stéphane, jest jednym z najbardziej cenionych trębaczy po tej stronie Atlantyku. Lionel, połączył dusze Lili Boulanger i Yusefa Lateefa, godząc ducha Coltranu z francuskimi tradycjami liturgicznymi i niosąc płomień jazzu do serca post-wszechświata. Od ponad ćwierć wieku ci dwaj wyjątkowi muzycy prowadzą imponującą liczbę muzycznych przygód, przy bezwarunkowym wsparciu swojej grupy, która zawsze podążała za nimi w ich artystycznych poszukiwaniach, w jakimkolwiek kierunku. Założony pod koniec lat 80. Belmondo Quintet obraca się wokół pary wspólników utworzonej od dzieciństwa przez Lionela i Stéphane'a Belmondo. Od pierwszych występów, na scenie jak na płycie, grupa odcisnęła swoje piętno na francuskim krajobrazie jazzowym, broniąc prawa do grania intensywnej i duchowej muzyki, zdecydowanie akustycznej, która zaktualizowała rozwinięte koncepcje współczesnego jazzu. Artystów takich jak Miles Davis, John Coltrane, Bill Evans czy Wayne Shorter. Wyszkoleni w trudnej szkole czytania, słuchania, standardów i naśladowania bracia Belmondo zawsze byli zanurzeni w muzyce, pod wpływem swojego ojca Yvana, saksofonisty, impresariusza i nauczyciela, który zmarł w grudniu 2019 roku - nagrywali razem z nim, sześć lat wcześniej w sekstecie album "Mediterranean Sound” upamiętniający ich dzieciństwo w Prowansji, pomiędzy Tulonem i Hyères, gdzie założyli swoje pierwsze formacje, a od Michela Petruccianiego do Thomasa Bramerie zawarli pierwsze muzyczne przyjaźnie .

EABS ft. Paulina Przybysz (hybryda)
Teatr Lalek Pleciuga
26.02.2021 g.20.00
wstęp 50,00 PLN

EABS - “Discipline of Sun Ra” czyli kosmiczna odyseja w ramach Polish Space Program
“Jako ludzkość mamy już za sobą niejedno tysiąclecie, w rzeczywistości przeszliśmy też apokalipsę. Żyjemy w Czasie Końca. W jego ostatnim momencie, którego nie przyjmujemy do wiadomości. Jesteśmy już po końcu świata... Nie zauważyliście tego?” - rozważał kilka dekad temu Sun Ra. Ewidentnie żyjemy w pożyczonym czasie. W czasie pogrążonym w ciemności i ignorancji, w którym potrzebujemy chociaż odrobinę światła i miłości... a one mogą przyjść wraz z kosmiczną muzyką Mr. Ra, którą na swojej trzeciej płycie dekonstruuje zespół EABS.
W październiku 2019 roku, po ponad 33 latach, światło dzienne ujrzał archiwalny zapis pierwszego lądowania Sun Ra Arkestra w Polsce. Z tej okazji EABS przygotował specjalny koncert związany z tym wydawnictwem. Chwilę później, podczas lockdownu spowodowanego pandemią, dogłębny namysł nad filozofią przybysza z Saturna zaważył o studyjnym nagraniu materiału i ostatecznym kształcie albumu “Discipline of Sun Ra”. Wtedy nastąpiły dość poważne zmiany w selekcji utworów i jeszcze ambitniejsze próby rekreacji jazzowych oryginałów, pchając niektóre kompozycje nie tylko w kierunku hip-hopu (w duchu inspiracji Gil Scott-Heronem czy Davidem Axelrodem), ale też takich gatunków jak juke czy house.
Proces twórczy albumu ​skupił się wokół dwóch idei Sun Ra - dekonstrukcji oraz dyscypliny. “​[Sun Ra] Wysłał członków Arkestry, aby przestudiowali poszczególnych muzyków z zespołu Fletchera Hendersona. Dzięki temu mogli zaobserwować istotę ich muzycznego kunsztu. Sun Ra powiedział swoim uczniom, że tamci muzycy nie odtwarzają utworów, tylko tworzą je na nowo, a dzięki odpowiednim informacjom mogą uchwycić ducha oryginału.”​. Tak właśnie później Herman Sonny Blount potraktował muzykę legendy swingu. EABS podszedł do kompozycji Sun Ra dokładnie w ten sam sposób. Równie ważnym elementem przy nagrywaniu płyty był reżim związany z dyscypliną i precyzją w grze o jaki walczył pianista z Saturna, wykorzystując do tego cykl ćwiczeń-kompozycji pt. “Discipline”, które wykonywała Arkestra. Były one ściśle pomyślane do ćwiczeń z minimalną ilością materiału, najczęściej zbudowane na partiach sekcji dętej, z cykliczną melodią rozwijającą się
z fragmentów, tak by każda osoba grała swoje kwestie skrupulatnie, bez jakichkolwiek odchyleń. To właśnie do nich nawiązuje tytuł albumu “Discipline of Sun Ra”.

Krystyna Stańko "Fale” (hybryda)
Radio Szczecin
27.02.2021 g.20.00
wstęp 40,00 PLN
Krystyna Stańko – wokal
Dominik Bukowski – wibrafon
Piotr Lemańczyk - kontrabas

Cały galimatias i mezalians związany z pandemią przynosi więcej szkód niż pożytku. Tym razem jednak będzie o owym mniejszym pożytku, który okazuje się wręcz ogromny. Otóż wzmocnił i ubarwił on kulturę i ma ogromny wpływ na trendy i nowe wydawnictwa. Część wykonawców przekładało swoje premiery, inne przepadali
w natłoku singli i wszelakich EP, ale znalazły się także perełki zrodzone w tym jakże trudnym okresie. Bez żadnych wątpliwości taką oto perłą są " Fale ”, najnowszy projekt Krystyny Stańko . Dodajmy, że w całości po polsku co dopełnia radość.

Daremne szukać w niej komercyjnych przesłanek, inspiracji przodującymi nurtami czy chęci pokazania swojego nowego oblicza. Jest to album ekstremalnie osobisty. Odczuwam w nim nawet swoiste katharsis, które przynosi ulgę podczas tego nerwowego szukania się w całej popsutej rzeczywistości. "Fale” są odpowiedzią na wiele pytań zadawanych w zeszłorocznej izolacji społecznej, emocjonalnej, fizycznej. Zresztą sama artystka opowiada, że album ten jest stworzony z tęsknoty za muzycznym powietrzem, które nam odebrano zmuszając do przerzucenia się na online i wirtualne przeżywanie kultury.
Stańko zaprosiła do tego projektu dwóch charyzmatycznych i jakże dynamicznych przyjaciół pochodzących z pierwszorzędnego jazzowego środowiska. Dominik Bukowski (wibrafon) i Piotr Lemańczyk (kontrabas) od wielu lat współpracują z Panią Krystyną zyskując jej pełne zaufanie i zrozumienie. Materiał zawarty na albumie jest dziełem tego tria zarówno twórczo jak i wykonawczo. Jest to głęboki jazz pełen zakrętów, dysonujących harmonii i nieszablonowych metrów. Jest niczym fale. Żyjący własnym życiem, co chwilę zaskakuje rozwiązaniami i formą. Tytułowy utwór jest tego najlepszym przykładem. Melorecytacja przeplata się
z leniwym frazowaniem przełamanym nagłą ekspresją. To zdecydowanie jedna
z najtrudniejszych pozycji na albumie i zarazem utwór klucz, spajający wszystko swoją grubą nicią. W przełamywaniu konwenansów wtóruje mu "Myślisz?”. Niespokojna, wręcz psychodeliczna kompozycja z bardzo wymownym tekstem ukazującym pomieszanie strachu, niewiedzy jak i obawy przed wszystkim co dotąd było zwyczajne, a obecnie graniczy z niepewnością.

Patryk Matwiejczuk / Unleashed Cooperation (stacjonarny)
Radio Szczecin
28.02.2021 g.20.00
wstęp 30,00 PLN

Unleashed cooperation, to Poznańsko-szczeciński kwintet, powstały z pomysłu Krzysztofa Kuśmierka i Patryka Matwiejczuka. Gruma eksploruje przeróżne muzyczne przestrzenie, od free, po inspiracje muzyką ludową, czy klasyczną. Czujność, uwaga, wzajemne poszanowanie dla muzycznych myśli prezentowanych przez kolegów - tym kierują się w swoim rozwoju na codzień. Cenią materiał muzyczny jako taki, jego kompozycyjny kunszt, ale również spontaniczność, otwartą drogę do eksperymentu konieczność zmiany środków wykonawczych "tu i teraz", by wspólnie wyrazić otaczającą ich rzeczywistość. Furtkę do ciągłego poznawania siebie samych. Laureaci podwójnej nagrody Stoartu i Zaiksu na tegorocznym jazzie nad Odrą, a także nagrody specjalnej od Leszka Możdżera na tym samym konkursie. Ponad to pianista Patryk matwiejczuk zdobył nagrodę indywidualną podczas Crocus jazz festiwal 2020, grając z Unleashed cooperation. Zespół wystąpi w składzie: Patryk Matwiejczuk - fortepian, Krzysztof Kuśmierek - saksofon, Patryk Rynkiewicz - trąbka, Flawio Gullotta - kontrabas, Stanisław Aleksandrowicz – perkusja.

"Jazz in Europe” (hybryda)
- Alexander Beets Quintet ft. Ellister van der Molen
- Logan Richardson meets Jazz Forum Talents
Opera na Zamku
1.03.2021 g.19.00
wstęp 50,00 PLN

Alexander Beets
Prasa napisała, że ​​jest jednym z nielicznych bohaterów tenoru tamtych czasów. Jego przydomek "The Hurricane” pochodzi od jego wybuchowej i ekspresyjnej gry. Alexander honoruje tradycję starych legendarnych tenorów z Teksasu, takich jak Gene Ammons, Houston Person i Ike Quebec. Jego bohaterem wszechczasów był Stanley Turrentine i chociaż Alexander jest rasą samą w sobie, w jego muzycznym podejściu znajdziesz fragment historii "Touch Tenor”. Jako jazzowy saksofonista dał ponad 2000 koncertów na całym świecie, zagrał na ponad 30 płytach CD i DVD. Występuje jako gość specjalny, a także z własnym combo. Jest członkiem Round Midnight Orchestra, z którą koncertował w zeszłym roku w Kolumbii, Tajlandii, Indiach i RPA, obok dużej trasy teatralnej w Holandii. Alexander jest również członkiem zespołu Saskia Laroo International i regularnie występuje wraz z legendą tajskiego saksofonu Koh Mr Saxmanem i zespołem The Sound of Siam. Alexander "The Hurricane” Beets przedstawia "hołd dla Stanleya Turrentine'a” wraz ze swoim kwartetem wraz z trębaczką Ellister van der Molen. Kolejny projekt zatytułowany "Sandborn Sound”, w którym Alexander wystąpił ze swoim kwartetem wraz
z saksofonistą altowym Rolfem Delfosem, składając muzyczny hołd wciąż żyjącej legendzie Davidowi Sanbornowi.

Ellister van der Molen pochodząca z Holandii trębaczka jazzowa.
Kiedy miała 12 lat została przyjęta na wydział Młodych Talentów Królewskiego Konserwatorium w Hadze na trąbce klasycznej, ale już wtedy wiedziała, że ​​jazz jest jej prawdziwą pasją. Ta pasja wkrótce doprowadziła ją do studiów jazzowych
u jednych z najlepszych muzyków i nauczycieli w Holandii, w tym Jarmo Hoogendijka, Acka van Rooyena i Fransa Elsena.
Dziś Ellister koncertuje na całym świecie w różnych kontekstach muzycznych jako solistka z trio Rein de Graaff, Nationaal Jeugd Jazz Orkest (NJJO) oraz z Dublin Jazz Orchestra. W międzyczasie Ellister coraz bardziej skupia się na swoim rozwoju jako liderki zespołu, kompozytorki i aranżerki. Jej ostatnia płyta Smalls NYC spotkała się
z bardzo pozytywnym odzewem i zaowocowała występem na North Sea Jazz Festival.

Logan Richardson saksofonista altowy, pochodzi z miasta o bogatym rodowodzie muzyki improwizowanej-Kansas City w stanie Missouri (USA)
W wieku wieku 19 lat wyjechał do Bostonu, aby uczęszczać do Berklee School of Music, a następnie przeniósł się do Nowego Jorku, aby studiować na New School University.
Zaczął występować, nagrywać i koncertować na całym świecie z takimi artystami jak Joe Chambers, Billy Hart, Butch Morris, Greg Osby, Stefon Harris i Jason Moran. Wydał kilka albumów jako lider m.in. Cerebral Flow z 2007 roku (Fresh Sound, New Talent), Ethos z 2008 roku (Inner Circle Music). Był częścią NEXT Collective, która wydała album Cover Art (Concord Jazz) w 2013 roku. W 2016 roku Richardson wydał swój album "Shift” w Blue Note Records, w którym występuje imponujący zespół wizjonerów muzycznych, w tym gitarzysta Pat Metheny, pianista Jason Moran, basista Harish Raghavan i perkusista Nasheet Waits.
Muzyk gościnnie występuje na płycie "Jammin’ with KC” Sylwestra Ostrowskiego
i zespoły Jazzforum Talents( Pietrzo/Kądziela/Chyła/Smoliński/Mizeracki)
Na stałe współpracuje również z basitą Dominique Snadersem, który z naszym festiwalem związany jest od lat.

Jerzy Małek Quartet (online)
2.03.2021 g.20.00

Jerzy Małek, trębacz, kompozytor, producent muzyczny, wykładowca akademicki. Współpracował z wieloma wybitnymi postaciami polskiego i światowego jazzu. Od ponad 20 lat tworzy i nagrywa muzykę autorską. Black Sheep jest jego ósmym albumem. "Fuzja wielu gatunków połączonych ze sobą niczym nieposkromioną improwizacją jazzową. Odrębny kierunek w moich dotychczasowych poszukiwaniach muzycznych” – tak określa styl swojego najnowszego dzieła.

Bergcrantz - Ostrowski Unit (online)
4.03.2021 g.20.00

Wspólny projekt, dobrze znanych naszej festiwalowej publiczności - szwedzkiego trębacza Andersa Bergrantza i szczecińskiego saksofonisty Sylwestra Ostrowskiego a w nim autorskie kompozycje obu liderów.

"Jazz na niedziele”
Anna Maria Mbayo (stacjonarny)
Kościół Świętej Trójcy Ewangelicko-Augsburska w Szczecinie
g.15.00 wstęp wolny

Anna Maria Mbayo - wokalistka, kompozytorka i pedagog. Propagatorka muzyki gospel na Dolnym Śląsku. Od najmłodszych lat uczyła się gry na fortepianie,
a później saksofonie. Jej największą pasją jest jednak śpiewanie. Jest absolwentką wrocławskiej Akademii Muzycznej. Ukończyła także kierunek Prowadzenie Zespołów Śpiewaczych w Studium Muzyki Kościelnej w Opolu. Jej przygoda z muzyką gospel rozpoczęła się od uczestniczenia w warsztatach organizowanych na terenie kraju.
Z biegiem czasu zaczęła się angażować coraz bardziej w wykonywanie owej muzyki, co doprowadziło m.in. do tego, że uzyskała tytuł Najlepszej Solistki XIV Międzynarodowego Konkursu Chórów organizowanego w ramach XIV festiwalu Camp Meeting Osiek 2010, a także wystąpiła podczas ceremonii powitania papieża Franciszka w ramach Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Choć jej największą pasją jest komponowanie i wykonywanie muzyki gospel, często występuje
z repertuarem jazzowym, soulowym czy funkowym. Ma na swoim koncie występy
u boku takich muzyków jak m.in.: Janusz Szrom, Piotr Wojtasik, Leszek Możdżer, Billy Hart czy Billy Harper. Obecnie obok prowadzenia chóru Gospel Life, z którym wydała autorską płytę EP, jest pedagogiem uczącym w szkołach muzycznych. Jest również zapraszana jako solistka do współpracy z licznymi zespołami, oraz jako instruktorka i dyrygentka do prowadzenia warsztatów muzycznych.

Copyright © 2024 Szczecińska Agencja Artystyczna
Polityka prywatności Deklaracja dostępności
Nasi Partnerzy
Nasze strony
Projekt i realizacja SO FINE