Michał Janicki i Tulia laureatami Nagrody Artystycznej [WIDEO]

16.04.2019

Michał Janicki i zespół Tulia zostali laureatami Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin za rok 2018. Tytuł Mecenasa Kultury Szczecina przyznany został Lesławowi Siemaszce. Uroczystą galę wręczenia nagród w Filharmonii uświetniła swym występem diva polskiego jazzu - Aga Zaryan.

  • Nagrodę Artystyczną za istotne osiągnięcie artystyczne w 2018 roku otrzymał zespół Tulia. Tworzą go Joanna Sinkiewicz, Dominika Siepka, Patrycja Nowicka i Tulia Biczak. Świat usłyszał o nich dzięki niezwykłej aranżacji utworu Depeche Mode "Enjoy the silence”. Połączenie klasycznych białych głosów, tak charakterystycznych dla polskiej muzyki ludowej, z nowoczesną warstwą muzyczną okazało się skutecznym przepisem na sukces. Tulia zdobyła aż trzy statuetki na 55. Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, otrzymała nagrodę muzyczną Fryderyki w kategorii "Fonograficzny debiut roku 2018” oraz została wybrana polskim reprezentantem Konkursu Eurowizji, który odbędzie się już wkrótce w Izraelu. Panie niestety nie mogły osobiście odebrać nagrody, ale przesłały dla zebranych pozdrowienia za pośrednictwem wideo.
  • Nagroda Artystyczna za całokształt działalności artystycznej trafiła do Michała Janickiego - wybitnego aktora teatralnego, ulubieńca szczecińskiej publiczności, gwiazdy sceny kabaretowej "Czarny Kot Rudy”. Aktor zadebiutował w roku 1988 na deskach Małej Sceny Teatru Muzycznego w Gdyni rolą Bohatera w spektaklu "Kartoteka” Stanisława Różewicza. Od 1992 roku gra w Teatrze Polskim w Szczecinie. Jest dyrektorem artystycznym Teatru Kameralnego Szczecińskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki i organizatorem Festiwalu Euromusicdrama, którego założeniem jest spotkanie teatru i muzyki. Wielokrotny zdobywca Bursztynowego Pierścienia dla najlepszego aktora scen szczecińskich - także w roku 2018 za rolę Maurycego Stolnika w sztuce "Pensjonat pana Bielańskiego”. 
  • Tytuł Mecenasa Kultury Szczecina za rok 2018 przyznany został Lesławowi Siemaszce - szczecińskiemu przedsiębiorcy, właścicielowi firmy "Siemaszko”, która prowadzi działalność na rynku developerskim od 1994 roku. W tym okresie firma wybudowała ponad 3.500  mieszkań na kilkunastu nowych osiedlach w Szczecinie. Firma od wielu lat aktywnie wspiera inicjatywy lokalne, zarówno te sportowe, jak i kulturalne. W 2018 roku udzieliła wsparcia w łącznej kwocie 102 tys. zł m.in. na takie wydarzenia, jak koncert japońskiego pianisty Naruhiko Kawaguchi w Filharmonii w Szczecinie i jubileuszowy 20. Wielki Turniej Tenorów w Operze na Zamku. 


Galę zakończył występ Agi Zaryan - damy polskiego jazzu, której sława przekroczyła granice Polski a twórczość znajduje uznanie od Tokio po Nowy Jork. W trakcie koncertu usłyszeć mozna było m.in. utwory z jej najnowszego albumu "High & Low”.

Całość poprowadziła szefowa działu "Onet Kultura” - Katarzyna Janowska.

Copyright © 2021 Szczecińska Agencja Artystyczna
Polityka prywatności Deklaracja dostępności
Nasi Partnerzy
Nasze strony
Projekt i realizacja SO FINE