Muzyczny Szczecin Andrzeja Szpaka

06.02.2020

"Muzyczny Szczecin lat 60.” - taki tytuł nosi najnowsza książka wydana przez Szczecińską Agencję Artystyczną. Jej autorem jest Andrzej Szpak - szczeciński wokalista, muzyk i kompozytor. Premiera książki odbędzie się 21 lutego na Małej Scenie. To kolejna cenna pozycja utrwalająca wiedzę o kulturze muzycznej powojennego Szczecina.

Andrzej Szpak jest jednym ze współtwórców szczecińskiej sceny rockowej lat 60. Grając w zespole MY wprowadza nietypowy jak dla muzyki bigbitowej instrument – skrzypce. Ukończył Szkołę Muzyczną II stopnia w klasie skrzypiec i Studium Nauczycielskie na wydziale wychowania muzycznego. W latach 70. współpracował z Kwartetem Warszawskim, a na terenie Szwecji z muzykami zespołów Czerwono-Czarni, Niebieski-Czarni i ABC. Od ponad 50 lat kieruje zespołem  Andy Scamps Orchestra.

Jego największą artystyczną inspiracją stał Czesław Niemen, czemu daje wyraz angażując się w szereg inicjatyw upamiętniających twórczość tego wybitnego muzyka. Od 2011 r. Andrzej Szpak organizuje cyklicznie koncerty prezentujące twórczość Niemena. W roku 2017 został wybrany w Gdańsku przez Przedsiębiorstwo Imprez Artystycznych Impresario i kapitułę konkursu na najlepszego wykonawcę piosenek Czesława Niemena w Polsce. Występował na Zlocie Fanów Czesława Niemena, koncertował też na odsłonięciu pomnika Niemena w Białogardzie. Od roku 2018 współpracuje z włoską piosenkarką Faridą, a rok temu założył Stowarzyszenie Pamięci Czesława Niemena w Szczecinie.

Książka Andrzeja Szpaka to 500-stronnicowa podróż po muzycznej przestrzeni Szczecina lat 60. i kolejnych. Szczecin tamtych lat zapisał się złotymi zgłoskami w polskiej muzyce. Był miastem rozśpiewanym, w którym występowało wielu znakomitych i znanych w Polsce piosenkarzy i zespołów. Szczecin lat 60. to także szereg wspaniałych imprez muzycznych, które ściągały muzyków z całego kraju – wyjaśnia ideę powstania książki jej autor. - Od tego czasu minęło 50 lat. Wiele wydarzeń poszło w zapomnienie. Moja książka ma na celu przedstawić czytelnikom działające w tych latach instytucje muzyczne, przypomnieć szczecińskie orkiestry rozrywkowe, piosenkarzy, zespoły wokalne, programy radiowe i telewizyjne, jak też przybliżyć klimat tych wspaniałych lat, a wiele faktów i wydarzeń ocalić od zapomnienia.

Premiera książki odbędzie się 21 lutego o godz. 18:00 na Małej Scenie w Szczecińskiej Agencji Artystycznej. Prezentacji publikacji towarzyszyć będzie bogaty program muzyczny – wystąpią Andrzej Szpak & Andy Scamps,  Jackpot, Barbara Włodarczyk, Ewa Wołoszyn, Ryszard "Presley" Wiercimak, Wojtek Rapa i Małgorzata Jarmoc, L.U.Z. Blues i Mieczysław Kniaź. Benefis poprowadzi zaś Mieczysław Podsiadło. Bilety na wydarzenie w cenie 40 zł do nabycia w Szczecińskiej Agencji Artystycznej.

Copyright © 2022 Szczecińska Agencja Artystyczna
Polityka prywatności Deklaracja dostępności
Nasi Partnerzy
Nasze strony
Projekt i realizacja SO FINE