Festiwal Młodych Talentów 2022: Gwiazdami Fukaj, Mery Spolsky i Różanek. Zapraszamy!

12.09.2022

Przygotujcie się na muzyczną ucztę! Festiwal Młodych Talentów 2022 zbliża się wielkimi krokami! Już 1 października w Teatrze Letnim specjalnie dla Was wystąpi: Fukaj, Różanek i oczywiście niepowtarzalna Mery Spolsky!

  • FESTIWAL MŁODYCH TALENTÓW 2022. GALA FINAŁOWA: FUKAJ, RÓŻANEK, MERY SPOLSKY
  • Sobota, 01.10.2022
  • Godz. 18.00
  • Teatr Letni Im. Heleny Majdaniec
  • Bilety: bilety.fm
     
  • Przesłuchania konkursowe
  • Piątek, 30.09.2022
  • Teatr Letni Im. Heleny Majdaniec
  • Wstęp wolny

Fukaj jest bohaterem jednej z najszybciej rozwijających się karier w historii polskiej sceny rapowej. W ciągu zaledwie kilku miesięcy zwykły chłopak ze szczecińskich Gumieniec znalazł się w orbicie zainteresowania najpopularniejszych artystów i największych wytwórni, a jego ksywka elektryzuje słuchaczy jak kraj długi i szeroki. Swój debiutancki album "CHAOS", który ukaże się pod szyldem SBM Label, stworzył we współpracy z Kubim Producentem. Ich dzieło, choć tytuł na to nie wskazuje, jest uporządkowane od początku do końca.

Różanek jest songwriterem i aktorem Teatru Polskiego w Szczecinie. Współtworzył grupy Chorzy, Rykoszept i Ludzie Mili, występował też pod pseudonimami Nordyk oraz Feng Szuja. Pod własnym nazwiskiem udzielał się w niezliczonej ilości projektów artystycznych, zaś pierwszym autorskim utworem "Carnegie Hall" zadebiutował w połowie lipca 2022 roku. Na zaproszenie Szczecińskiej Agencji Artystycznej przygotował galę otwarcia Teatru Letniego pod nazwą Lorem Ipsum Show, a do pracy nad nią zaprosił Borys Sawaszkiewicza i szereg popularnych szczecińskich artystów. Różanek jest w trakcie realizacji kolejnych w pełni autorskich utworów, które współprodukuje ze wspomnianym Borysem Sawaszkiewiczem. Piosenka Carnegie Hall, którą współprodukował Jakub Maciejewski, niemal od momentu wydania nabrała ogólnopolskiego wymiaru i jest regularnie prezentowana na antenie Radia 357. Do końca bieżącego roku ukaże się kilka kolejnych singli Różanka, w tym dwa o tematyce szczecińskiej.

Na gali Festiwalu Młodych Talentów Różanek wystąpi razem z Borysem Sawaszkiewiczem (syntezatory), Maciejem Cierleckim (bas i moog) oraz Tomaszem Nawrockim (perkusja).

Mery Spolsky – od kilku lat mocno zaznacza swoją obecność na polskiej scenie muzycznej. Performerka, piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów, która jak mało kto potrafi bawić się słowami, artystka o wyrazistym wizerunku i osobowości, którą pokochały tysiące fanów. Słynie z bardzo energetycznych koncertów i zwariowanych stylizacji. Występuje na najważniejszych polskich scenach i festiwalach. Popularność zdobyła dzięki albumom "Miło Było Pana Poznać" i "Dekalog Spolsky" – oba z nominacjami do nagrody Fryderyk. W czerwcu 2021 ukazała się jej debiutancka książka "Jestem Marysia i chyba się zabiję dzisiaj", którą artystka następnie przekształciła w muzyczną formę - nowatorska adaptacja literatury została również doceniona i nominowana do tegorocznej nagrody Fryderyk w dwóch kategoriach Album Roku Piosenka Poetycka i Literacka oraz Artystka Roku.

Partnerem wydarzenia jest Eco Generator.

16. Festiwal Młodych Talentów. Finaliści:

Jury zadecydowało. Spośród ponad 300. zgłoszeń do tegorocznej edycji Festiwalu Młodych Talentów wybrana została finałowa dziesiątka. 

Oto finaliści:

OS.SO - Warszawa
OS.SO (Zuzanna Ossowska) – kompozytorka, autorka tekstów, multiinstrumentalistka. Jej głównym instrumentem jest gitara basowa, ale gra też na pianinie, perkusji, gamelanie (indonezyjskich idiofonach) i śpiewa. Tworzy scenariusze do swoich teledysków i zajmuje się ich reżyserią. Literaturoznawczyni, pisząca muzykę i o muzyce – prowadzi autorską rubrykę w magazynie "Muzyk”, gdzie przygląda się dźwiękom kulturoznawczym okiem. W 2022 ukaże się pełnowymiarowy album artystki “Lethe” (WM Records/Agora), wydanie płyty wsparły ZAiKS i STOART

KAST. - Aleksandrów Łódzki
Opowiadamy historie z naszego podwórka. Czasami bardzo głośno, a czasami szeptem. Stawiamy na słowo, które jest dla nas bardzo istotne. Zespół istnieje od 2018 roku i mocno ewoluował 
w stronę alternatywnego brzmienia. Ostatnio nawiązaliśmy owocną współpracę z producentem - Pawłem Cieślakiem, której efekty zamierzamy pokazać w niedalekiej przyszłości.

Kieras - Trójmiasto
Zespół muzyczny "Kieras" to trio grające na żywo muzykę rockową podaną w nowoczesnej formie, 
z dużą ilością elektroniki i gitarową energią. Stawiamy na unikatowe kompozycje i dobrą zabawę, ale i emocje podsycane szczerymi, swojsko-buntowniczo-romantycznymi tekstami.

Jan  Majewski - Radom
Jan Majewski to 17-letni wokalista z Radomia, który szerokiej publiczności dał się poznać dzięki występom w programach TVP Voice of Poland oraz Szansa na Sukces. Jego charakterystyczny wokal oraz pełne emocji i prawdziwości wykonania na żywo to powód, dla którego wokalista tak szybko gromadzi rzeszę prawdziwych fanów. Młody artysta ma na koncie już trzy autorskie utwory: "Niepewne", "Swoje miejsce” oraz "Prosto w ciszę” – wyprodukowane oraz wydane w ramach współpracy z wytwórnią muzyczną Delphy Records z Warszawy.  W 2022 roku planowana jest publikacja debiutanckiego albumu Jana Majewskiego. Utwory zostały napisane we współpracy z takimi artystami, jak m.in. Ania Wyszkoni, Skubas czy Mimi Wydrzyńska z zespołu "Linia Nocna”. Aranżacjami zajęli się producenci Piotr Radzio  Michał Zachariasz.

Gnomm - Wrocław
Gnomm - jego muzyka to miszmasz różnych światów, rapowa nawijka przeplatana z melorecytacją i punkowym zadziorem. Flow buja, a bity wkręcają się jak hipnoza. Lubi jak jest ciekawie... i nieszablonowo.

CÓRY - Poznań 
CÓRY to damski duet wokalno-producencki, współtworzony przez Katarzynę Tontor i Natalię Hoffmann-Pawlak, którego unikalny styl jest wypadkową fascynacji różnymi gatunkami muzyki z Polski i zza oceanu. Dziewczyny określają swoją muzykę jako soul&rap, czyli energetyczna i melodyjna mieszanka neo-soulu, R’n’B i hip-hopu. W swoich tekstach CÓRY przedstawiają obraz współczesnej, młodej kobiety z perspektywy artystki, żony, matki, przyjaciółki. Dotychczas ukazały się trzy single "Morele Bax”, "Ciastko”, "Suszy” promujące pierwszy album duetu, który ukaże się już w czerwcu.

KURZ - Szczecin
Zespół KURZ to unikalny projekt trójki szczecińskich artystów – Alicji Kruk, Marcina Styborskiego i Tomasza Nawrockiego. Muzyka, którą tworzą to barwna, taneczna i niezwykle szczera opowieść o tym, o czym mówić jest najtrudniej – o depresji, samotności, tęsknocie za wolnością i prawdziwym uczuciem. Czasem to, co nas boli i uwiera łatwiej jest wyśpiewać, przekuć w rytm, pozwolić ciału wibrować. Zespół powstał w początkowej fazie rozwoju pandemii COVID-19 w Polsce. Przymusowe zamknięcie i towarzyszące nam wszystkim w tej nowej sytuacji emocje i rozterki zmotywowały artystów do twórczej pracy i – poprzez sztukę właśnie – otwarcia się na szczerą rozmowę o zdrowiu psychicznym. Historie, które opowiada KURZ mają dać wsparcie i nadzieję na lepsze jutro.

Mikołaj Śnieżek - Warszawa
Pewnej słonecznej niedzieli, wchodząc do Gabinetu Luster w obwoźnym Wesołym Miasteczku, które bez zapowiedzi zatrzymało się w moim mieście, nie spodziewałem się, że już nigdy go nie opuszczę. Przekraczając inkrustowany próg pomieszczenia zaraz przy wejściu powitało mnie proste, maleńkie lusterko przymocowane do ściany najprawdopodobniej za pomocą niewielkiego, acz solidnie wbitego gwoździka. Lusterko przypominało posrebrzane oczko łakomie wypatrujące nowych gości na swoich włościach. Szybko przekonałem się, że oczko to nie jest posrebrzane, lecz mętne - tak jakby od lat trawione zaćmą. Do tej pory wmawiam sobie, że nie mogło spostrzec, jak powoli niknę w głębi gabinetu, raz po raz wpadając na krzywe, lecz niezwykle przejrzyste zwierciadła, choć boję się, że było to nieuniknione.

Fela - Warszawa
Wokalistka z Warszawy, w swoich utworach szuka sposobu na poradzenie sobie z trudami rzeczywistości.

Lucas Flint - Łódź
Lucas Flint to łódzki artysta tworzący spokojne, bedroompopowe brzmienia w stylu lofi. Muzycznie nawiązuje do ostatnich dekad XX wieku łącząc dźwięki syntezatorów, gitary oraz trip-hopowe loopy perkusyjne.  Artysta tworzy piosenki głównie w języku polskim, a wśród inspiracji muzyczno-lirycznych znajdują się między innymi: Mac DeMarco, Andrzej Zaucha, Zbigniew Wodecki, czy zespół boy pablo.

Przesłuchania konkursowe odbędą się 30 września 2022 r. w Szczecinie. Wezmą w nich udział finaliści. Zwycięzcę poznamy dzień później, 1 października, podczas koncertu finałowego. 

Finaliści będę mieli za zadanie przygotować własną aranżację utworu Heleny Majdaniec. Piosenka zostanie wylosowana dla każdego z nich, z puli 10 utworów Majdaniec. I ten utwór  usłyszymy podczas przesłuchań konkursowych i finału FMT. A sam finał odbędzie się w zmodernizowanym Teatrze Letnim.

 

Nagrody w Konkursie 

Na zdobywcę Grand Prix czeka wydanie cyfrowe singla przez wytwórnię Kayax w ramach projektu "My Name Is New” oraz związane z nim działania promocyjne i PR. 

Nagroda finansowa w wysokości 5 tys. zł dla zdobywcy Grand Prix oraz po 2,5 tys. zł dla pozostałych dwóch wyróżnionych wykonawców.

Celem szczecińskiego festiwalu jest prezentacja twórczości wykonawców stawiających pierwsze kroki w branży muzycznej, oraz przegląd inspirujących zjawisk i nowych produkcji na polskiej scenie muzycznej. 

Festiwal ma za zadanie wyłonić wykonawców najlepszej autorskiej twórczości – co też odróżnia FMT od innych konkursów i castingów, w których akceptuje się covery. 

Wielu z dotychczasowych uczestników festiwalu zgodnie stwierdziło, że szczeciński festiwal charakteryzuje się wyjątkową atmosferą. Dyrektorem artystycznym FMT i przewodniczącą jury jest Katarzyna Nosowska.

Przez 15. dotychczasowych edycji do festiwalowego konkursu zgłosiło się blisko 4 000 wykonawców z całego kraju. 

Copyright © 2025 Szczecińska Agencja Artystyczna
Polityka prywatności Deklaracja dostępności
Nasi Partnerzy
Nasze strony
Projekt i realizacja SO FINE