Festiwal Rzeźb Piaskowych – Legendy Szczecina na Łasztowni
Ponad 300 ton piasku wypełniło teren Łasztowni, gdzie powstaje sześć imponujących, wysokich nawet na 3,5 metra rzeźb. Festiwal Rzeźb Piaskowych – Legendy Szczecina, bo o nim mowa, to 2. odsłona wydarzenia o tym charakterze organizowana na terenie Łasztowni. Pierwszy raz mieliśmy okazję podziwiać piaskowe rzeźby w tej przestrzeni w ubiegłym roku podczas Zlotu Wielkich Żaglowców. Prace rzeźbiarskie rozpoczną się 19. maja i potrwają do końca miesiąca. Festiwal będzie udostępniony do zwiedzania codziennie od godz. 10.00 do 22.00, w terminie 1- 24. czerwca br.
W festiwalu uczestniczy sześcioro artystów, którzy za pomocą narzędzi i własnych rąk, z wykorzystaniem niewątpliwego talentu, tworzą rzeźby, które oglądać będzie można aż do 24. czerwca. Rzeźby tematyką nawiązywać będą do wybranych szczecińskich legend.
Dodatkową atrakcją będą warsztaty dla dzieci, podczas których – pod okiem profesjonalnego rzeźbiarza – mali artyści będą mogli wyczarować własny, piaskowy świat. Zajęcia w gigantycznej piaskownicy ze specjalnym, przystosowanym do rzeźbiarskich potrzeb piaskiem odbywać się będą podczas tegorocznych Dni Morza_Sail Szczecin 2018.
Organizatorami Festiwalu Rzeźb Piaskowych – Legendy Szczecina jest Szczecińska Agencja Artystyczna. Partnerem wydarzenia została spółka Szczecińskie Kopalnie Surowców Mineralnych firma z ponad 50-letnią tradycją i największy producent kruszyw na Pomorzu Zachodnim, dostarczający piaski i żwiry na potrzeby budownictwa i drogownictwa.
WARSZTATY RZEŹBY W PIASKU – prowadzenie Elżbieta Blanka Sawicka
Festiwal Rzeźb Piaskowych to proces równie spektakularny jak jego efekty. Warsztaty rzeźby w piasku pozwalają widzom stać się twórcami, poznać materiał w którym pracują artyści i techniki tworzenia. Bezpośredni kontakt z twórcą, możliwość swobodnego zadawania mu pytań jest świetnym sposobem na oswojenie się ze sztuką w ogóle, jest okazją do znalezienia w niej sensu i treści. Dla dzieci poznanie procesu: inspiracja-projekt-realizacja nie tylko w teorii, ale też w praktyce to bezcenna lekcja. Umiejętność precyzowania i wyrażania swoich emocji, wspomnień, fantazji za pomocą technik plastycznych tworzy okazję do poznania lepiej swoich dzieci (rodzice mogą ,,pomagać” i obserwować działania pociech) a także siebie samych w nowej, kreatywnej odsłonie. Uczestnicy mają do dyspozycji materiał identyczny i podobnie przygotowany jak dla plenerowiczów tylko w mniejszej, bezpieczniejszej skali i narzędzia podobne do tych jakie używają artyści.
W ramach Dni Morza:
8.06 – 16.00-19.00
9.06 – 12.00-15.00 DLA MIESZKANCÓW
10.06 – 12.00-15.00
PARTNEREM WYDARZENIA SĄ SZCZECIŃSKIE KOPALNIE SUROWCÓW MINERLANYCH S.A