"Polska – znaki szczególne”
"Polska – znaki szczególne”. Nowatorski program edukacyjny!
Poznaj Polskę poprzez smak, dźwięk, kolor, zapach, przedmioty codziennego użytku i miejsca. "Polska – znaki szczególne" to nowy projekt Szczecińskiej Agencji Artystycznej dotyczący polskich charakterystycznych znaków w kulturze, historii, kuchni, wzornictwie.Smak, dźwięk, kolor, zapach, przedmioty użytkowe, film, zdjęcie, miejsce, książka – choć nie do końca jesteśmy tego świadomi, te wszystkie rzeczy także dają nam codziennie poczucie bycia Polakiem. Odkryjmy je na nowo podczas twórczych i interesujących warsztatów. Zapraszamy dziadków z wnukami, rodziców i opiekunów z dziećmi, do uczestnictwa w interesujących prelekcjach i warsztatach. Wydarzenie jest skierowane do osób w wieku 50+ i dzieci do 13 roku życia.
Program
1. POLSKIE DŹWIĘKI 8 lipca, godz. 11.00-13.00 Opera na Zamku, godz. 14.00 Ogród Różany.
Opera i Różanka to miejsca, gdzie zawitają uczestnicy w ramach poszukiwania dźwięków i historii polskiej muzyki. W tych okolicznościach zostanie przybliżony temat pieśni patriotycznych. Zgłoszenia na zwiedzanie Opery kierować na e-mail: polska_znaki@saa.pl do 7 lipca, godz.16.00.
2. POLSKIE MEBLE 22 lipca, godz. 14.00 Ogród Różany
Wykład o meblach z Polski, historii polskiego wzornictwa, meblarstwa oraz o potrzebach i trendach w kontekście projektowania przestrzeni w domu w ujęciu wykluczenia, niepełnosprawności i starzejącego się społeczeństwa. Część warsztatowa to wykonanie mebli z kartonu.
3. POLSKIE WZORY 29 lipca, godz. 14.00 Ogród Różany
Wykład o deseniach i wzorach, jakie są charakterystyczne dla Polski – jej folkloru, charakterystycznych produkowanych wzorów na tkaninach, tapetach , neonach, papierach pakowych. Na postawie polskich ludowych wzorów i innych przez lata modnych każda z par wykona metr bieżący polskiego wzoru.
4. POLSKIE SMAKI 5 sierpnia, godz. 14.00 Ogród Różany
Opowieść o polskich smakach. Nie zabraknie wspomnień i dyskusji seniorów i juniorów na temat ulubionych smaków i potraw. Warsztat - kiszenie ogórków - wszyscy z uczestnicy maja przed sobą zadanie zrobienia dwóch słojów kiszonych ogórków.
5. POLSKIE ZAPACHY 12 sierpnia, godz. 14.00 Ogród Różany
Wykład dotyczący polskich zapachów w kontekście wspomnień, natury, a także polskiego perfumiarstwa. Na spotkaniu omówione zostaną biologiczne podstawy, wpływ i rola zapachu w życiu człowieka. Przykłady polskich zapachów. Przygotowanie recepty na swój indywidualny zapach.
Informacje o kolejnych odcinkach programu dostępne będą na stronie www.saa.pl
Projekt, który jest procesem kulturalno-edukacyjnego poszukiwania - przeznaczonym do realizacji w przestrzeni i atmosferze łączącej pokolenia. Zapraszamy dziadków z wnukami, rodziców do uczestnictwa w prelekcji i warsztatach. Wydarzenie jest skierowany do czynnego uczestnictwa dla osób 50+ i dzieci do 13 roku życia. Cały proces obejmuje warsztaty, wizyty studyjne, wykłady – gdzie, w każdym aspekcie życia zdobywamy i potem posiadamy tożsamość narodową. Gdzie konkretny smak, dźwięk, kolor, zapach, przedmiot codziennego użytku, film, zdjęcie, miejsce, książka dają nam poczucie bycia Polakiem.
W trakcie przekazywane będą pośrednio tematy wartości takich jak min. poczucia wspólnoty, odpowiedzialności w społeczeństwie, ekonomii, ekologii itd.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
PARTNERZY REALIZUJĄCY Z NAMI PROJEKT:
Instytucje:
• Akademia Sztuki z siedzibą w Szczecinie
• Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
• Muzeum Narodowym w Szczecinie
• Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie
• Opera na Zamku w Szczecinie
• Pałac Młodzieży – Pomorskie Centrum Edukacji
• Towarzystwem Pomocy Głuchoniewidomym
• Urząd Miasta Szczecin