Narodowe Święto Niepodległości 2019
101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości
Oficjalne miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości odbędą się na Placu Szarych Szeregów. W pobliskiej siedzibie Szczecińskiej Agencji Artystycznej będą zaś miały miejsce warsztaty i działania artystycze o patriotycznej tematyce.
PROGRAM:
11.00 – 15.00 Warsztaty edukacyjno-artystyczne dla małych i dużych o polskich barwach narodowych / Szczecińska Agencja Artystyczna, al. Wojska Polskiego 64
- Uczestnicy warsztatów będą mogli samodzielnie wykonać różnorodne ozdoby w barwach narodowych (kokardy narodowe, kwiaty), stworzyć mini dekoracje (godło, flagę) lub portrety postaci historycznych (królów, wojowników, husarię, polityków). Celem zajęć jest przybliżenie i przypomnienie dzieciom symboli narodowych jak i dziejów historii Polski od najwybitniejszych władców Polski poprzez armię i polityków aż do odzyskania niepodległości 11 listopada 1918 roku."
- Każdy chętny będzie mógł stworzyć specjalną przypinkę o biało-czerwonych barwach.
- W ramach projektu "Polska – znaki szczególne" uczestnicy warsztatów otrzymają "Ekotorbę". Będą mogli ją własnoręcznie ozdobić nanosząc znaki o symbolice Polski niepodległej.
12.00 Oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości przy popiersiu marszałka Józefa Piłsudskiego / Pl. Szarych Szeregów
- W programie m.in. wspólne odśpiewanie "Roty" - najbardziej znanej w naszym kraju pieśni patriotycznej - z towarzyszeniem szczecińskiego męskiego zespołu wokalnego Baltic Singers.
16.00 – 17.00 Koncert grupy ARFIK / Szczecińska Agencja Artystyczna, al. Wojska Polskiego 64
- Szczecińska grupa artystyczna ARFIK zaprezentuje program, na który złożą się piosenki z nowej płyty pt. "Wstęp wolny”. Arfikowe dzieci i młodzież wyśpiewają swoją radość z tego, że dom, kraj, miasto i rodzina są dziś codziennością. Że można je współtworzyć i czuć się w tym bezpiecznie. Że wielka jest wartość małych, zwyczajnych gestów i uczynków, które budują to, co nazywamy domem. Są to autorskie piosenki z muzyką Ryszarda Leoszewskiego i słowami Barbary Stenki.