Różanka Dzieciom 2018

Spędź z nami lato
Data
26.05.2018 - 30.09.2018
Galeria

Interdyscyplinarny projekt Szczecińskiej Agencji Artystycznej, na który składa się cykl rodzinnych warsztatów twórczych z zakresu teatru z elementami literatury, plastyki, designu i muzyki. Warsztatom towarzyszą spektakle teatralne, plener malarski, interaktywne czytanki, wykłady pedagogów z zakresu sztuki oraz wystawy i prezentacje twórcze. Wydarzenie realizowane jest przez całe lato, w każdą sobotę od godz. 11.00 w przestrzeni Ogrodu Różanego. W ramach projektu odbywają się także interaktywne czytanki, czyli rodzinne spotkania z książką. Podczas projektu w Ogrodzie Różanym można skorzystać ze zbiorów książkowych różanej czytelni, czyli plenerowej biblioteki. 

26 MAJA,  sobota 
DZIEŃ MAMY
godz. 11.00 – 14.00

Spektakl i warsztaty teatralne - "Lalka, kukiełka, pacynka" to zajęcia składające się z krótkiego wykładu, prezentującego genezę i historię teatru lalek oraz części plastycznoteatralnej, która będzie angażowała uczestników w tworzenie wspólnego kukiełkowego spektaklu w oparciu o najsłynniejsze polskie baśnie. 

Warsztaty plastyczne - "Design - projektowanie przedmiotów użytkowych”  warsztaty projektowania ozdób i biżuterii. Pod czujnym okiem fachowca, uczestnicy warsztatów, wykorzystując różnorodne materiały takie jak filc, koraliki, żyłki, tkaniny i drewno. Uczestnicy będą mieli okazję do zaprojektowaniai wykonania własnej, unikatowej ozdoby.

Warsztaty origami - podczas warsztatów zapoznamy się z japońską sztuką składania papieru oraz nauczymy jak ze zwykłych kartek zrobić kwiaty dla mamy.

2 CZERWCA, sobota
godz. 11.00 – 14.00

Animacje plastyczno-teatralne  -  "Snuj się, snuj bajeczko...” - warsztaty teatralne połączone z tworzeniem przez dzieci mini spektakli w ramach improwizacji. Zabawa z rekwizytem i kostiumem.

Spektakl teatralny - "Na jagody "  - spektakl na podstawie utworu Marii Konopnickiej o tym samym tytule. Należąca do kanonu polskiej literatury dla dzieci opowieść o leśnej przygodzie Janka, jego spotkaniu z Jagodowym Królem i jagodowymi chłopcami w wykonaniu Teatru Łapacze Snów.

Warsztaty plastyczne - ZDRAPYWANKA – "Mój sen”- ilustracja. Uczestnicy warsztatów samodzielnie wykonają tło pod ilustrację. Efekty pracy- ilustracje zostaną zaprezentowane w formie wystawy.

9 CZERWCA, sobota
godz. 11.00 – 14.00

Warsztaty teatralne -  "Ciało w teatrze"  to warsztaty przybliżające kolejną dziedzinę sztuki teatralnej, jaką jest pantomima. Uczestnicy poza historią mimodramu, zapoznają się z pojęciem "mowa ciała", poprzez warsztaty z autoprezentacji, które pozwolą uczestnikom na wyrobienie własnej wartości, poznać własne ciało i jego możliwości. Zajęcia zaprezentują także techniki aktorskie "gry mimiczne" i gesty, które są wyrazem twórczej ekspresji i stanowią podstawę warsztatu pracy mima.

Warsztaty plastyczne - Scenografia i formy przestrzenne z papieru - które pozwolą przygotować rekwizyty wykorzystane w scenach powitania młodej pary książęcej (zaślubiny), narodzin 
ich dzieci,pożegnania księcia i jego przyjazdu (Pielgrzymka do Ziemi Świętej): flagi z gryfem Zjednoczonego Pomorza, chusteczki, balony, paczki-prezenty...

Warsztaty plastyczne – STEMPLE – "Ślady, wzory i odbicia”- uczestnicy warsztatów samodzielnie wykonają stempelki oraz przeniosą wzór na karton/tkaninę.

Spektakl teatralny  "Legenda o Baszcie Siedmiu Płaszczy" pod kierunkiem Anny Gielarowskiej. Jest rok 1491: 2 lutego książę Bogusław X poślubia córkę króla Kazimierza IV - Annę Jagiellonkę... Spektakl tłumaczony na język migowy. 

16 CZERWCA, sobota
godz. 11.00 – 14.00

Warsztaty teatralne - zajęcia oparte na wierszowanej bajce "Pchła Szachrajka" autorstwa Jana Brzechwy. W programie: wspólne tworzenie scenografii i kostiumów oraz zapoznanie z podstawowymi technikami warsztatu teatralnego.

Spektakl interaktywny pt. "Pchła Szachrajka” w wykonaniu aktorów Teatru la Fayette na podstawie wierszowanej bajki Jana Brzechwy o przewrotnej pchełce, która lubiła robić wszystkim żarty i psoty.

Warsztaty plastyczne "Dno morskie” – ilustracja przestrzenna, kolaż. Uczestnicy warsztatów samodzielnie wykonają ryby i rośliny z papierowych talerzyków, rolek po papierze, butelek plastikowych oraz papieru.

23 CZERWCA, sobota
godz. 11.00 – 14.00

Warsztaty  i koncert - "Polski folklor  tradycyjna muzyka, taniec i śpiew”. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z historią polskiej muzyki, zainspirowanej polskim folklorem. W programie warsztaty wokalne, prezentacje oryginalnych strojów tradycyjnych z różnych regionów Polski oraz pokaz i nauka polskich tańców ludowych wraz ze wspólnym śpiewaniem piosenek. Warsztaty poprowadzi Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej "Krąg".

Warsztaty plastyczne  - "Rajskie ptaki w Rajskim Ogrodzie”- zawieszka/ element dekoracyjny - pobudzenie wyobraźni dziecka, rozwój kreatywności. Odbiorcy za pomocą różnych materiałów stworzą "rajskie ptaki”, które funkcjonować będą jako element dekoracyjny w formie zawieszki, dając możliwość dekoracji pobliskich drzew i krzewów

30 CZERWCA, sobota
godz. 11.00 – 14.00

Warsztaty plastyczne - "Fantazyjne kwiaty”  warsztaty, które mają na celu przybliżenie postaci i twórczości polskiej artystki młodego pokolenia Bożki Rydlewskiej. W drugiej części warsztatów uczestnicy wykonają własne prace, inspirowane spotkaniem oraz obejrzą wystawę (z użyciem okularów VR) "Fantazyjne kwiaty”, ilustracji stworzonych przez Bożkę Rydlewską do projektu Common Room 2017 (kurator Beata Kuracińska), które ożyły w trójwymiarze - dzięki wspaniałym modelom i animacji Bartosza Matyni.

Warsztaty twórcze z elementami literatury, czyli  interaktywne czytanki to działania promujące wspólne, rodzinne czytanie, pobudzające wyobraźnię oraz rozwijające umiejętności opowiadania. 

Tematyka pierwszego spotkania to "Polska literatura dziecięca  w twórczości Jana Brzechwy i Juliana Tuwima”. Odbędą się także warsztaty o wierszach stanowiących klasykę polskiej literatury dziecięcej. Z bogatego dorobku poetów zaprezentujemy utwory najbardziej cenione i lubiane przez dzieci. Spotkanie prowadzi Małgorzata Narożna.

Różany Ogród w Szczecinie, ul. Pawła Jasienicy 8
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.

PROJEKT DOFINASOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTERSTWA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO

Copyright © 2025 Szczecińska Agencja Artystyczna
Polityka prywatności Deklaracja dostępności
Nasi Partnerzy
Nasze strony
Projekt i realizacja SO FINE