Różanka Dzieciom 2017

Spędź z nami sierpień
Data
05 - 27.08.2017

Interdyscyplinarny projekt Szczecińskiej Agencji Artystycznej, na który składa się cykl rodzinnych warsztatów twórczych z zakresu teatru z elementami literatury, plastyki, designu i muzyki. Warsztatom towarzyszą spektakle teatralne, plener malarski, interaktywne czytanki, wykłady pedagogów z zakresu sztuki oraz wystawy i prezentacje twórcze. Wydarzenie realizowane jest przez całe lato, w każdą sobotę od godz. 11.00 w przestrzeni Ogrodu Różanego. W ramach projektu odbywają się także interaktywne czytanki, czyli rodzinne spotkania z książką. Podczas projektu w Ogrodzie Różanym można skorzystać ze zbiorów książkowych różanej czytelni, czyli plenerowej biblioteki. 

5 SIERPNIA, sobota 
godz. 11.00-14.00

Zabawy i animacje dotyczące kultury regionu Górnego Śląska. Wesołe utopce – postacie teatralne, które pojawią się w spektaklu, zabierają dzieci w świat baśni oraz legend śląskich. Opowiadają historie o śląskich straszkach oraz wciągają widownię w zabawy śląskie, nawiązujące do gier, które nie są już praktykowane na podwórku. Dzieci poznają zabawy, w które jeszcze nie tak dawno bawił się każdy bajtel. Dzieci dzięki przeplatanym zagadkom będą uczyć się gwary śląskiej, poznają historię i tradycje regionu.

Spektakl interaktywny "Zuzanka i Utopce". Przedstawienie interaktywne oparte na baśni Gustawa Morcinka pt. "O tym jak Zuzanka poszła w kumy do utopców". Spektakl będzie prezentował wyniki interdyscyplinarnych warsztatów teatralnych i będzie tłumaczony na język migowy.

12 SIERPNIA, sobota
godz. 11.00-14.00

Warsztaty rękodzieła "Tkactwo i haft - co to jest i czym się od siebie różni ?" podczas zajęć, na pewno poznamy odpowiedź i zapoznamy się z typami i technikami wykonania. Uczestnicy warsztatów zdobędą praktyczne umiejętności takie jak: szycie, tkanie, haftowanie, jak również zgłębią wiedzę o wybranej technice oraz historii i różnorodności polskich strojów ludowych. Warsztaty będą z pewnością inspiracją do własnych poszukiwań, odkrywania i czerpania z bogactwa polskich strojów ludowych we współczesnym wzornictwie oraz rękodzielnictwie.

Warsztaty plastyczne "Witraż”, czyli zdobienie farbami witrażowymi. Uczestnicy zaprojektują własny wzór na kartce lub skorzystają z przygotowanych wzorów. Wzory przekopiowane zostaną na zawieszki z pleksi. Po jej wyschnięciu w powstałe pola uczestnicy nanosić będą farby witrażowe. Każdy, kto będzie chciał zabierze swoją pracę i udekoruje okno lub dowolną, przeszkloną przestrzeń w swoim domu.

Warsztaty teatralne "Kukiełkowy teatrzyk" to zajęcia składające się z krótkiego wykładu, prezentującego genezę i historię teatru lalek oraz części plastyczno-teatralnej, która będzie angażowała uczestników w tworzenie wspólnego kukiełkowego spektaklu.
W pierwszej części zajęć uczestnicy oprócz genezy i krótkiej historii teatru lalek, zapoznają się z pracą profesjonalnego aktora lalkarza (spotkanie z aktorem Teatru Lalek "Pleciuga” w Szczecinie). 
W drugiej części spotkania uczestnikom zaproponowana zostanie bajka lub baśń, do której zostaną stworzone autorskie kukiełki. A kiedy kukiełki będą gotowe, wspólnie zaimprowizujemy serię autorskich mini spektakli, zachęcając uczestników do opowiedzenia własnych wymyślonych, bądź ulubionych historii.

Spektakl kukiełkowy w oparciu o najsłynniejsze polskie baśnie. Dzieci wraz z opiekunami wspólnie odegrają role. Spektakl będzie tłumaczony na język migowy.

19 SIERPNIA, sobota
godz. 11.00-14.00

Warsztaty ceramiki artystycznej - nauka podstawowych technik ceramiki artystycznej, lepienie i rzeźbienie "z wolnej ręki”, używanie form gipsowych, zdobienie wykonanych obiektów. Uczestnicy wykonują prace według własnego pomysłu pod okiem prowadzącego, które po zajęciach mogą zabrać do domu.

Warsztaty plastyczne "Projektowanie przedmiotów użytkowych” - zajęcia projektowania ozdób i biżuterii. Pod czujnym okiem fachowca uczestnicy warsztatów wykorzystując różnorodne materiały, takie jak filc, szklane koraliki, żyłki, tkaniny i drewno zaprojektują i wykonają własne, unikatowe ozdoby.

"Przestrzeń mała architektura" podczas spotkania uczestnicy poznają profesjonalnego rzeźbiarza, tworzącego dzieła w przestrzeni publicznej i architekta oraz wspólnie wykonają rzeźbę, która będzie wykorzystywana w spektaklu teatralnym, realizowanym podczas projektu.

Warsztaty teatralne - podczas zajęć zaprezentowane zostaną techniki, które pomogą dzieciom odgrywać emocje, wcielać się w określone role, pracować nad mową ciała, 
a także poprawną dykcją. Na program zajęć składają się gry i zabawy integracyjne uczące pracy w grupie oraz przezwyciężania tremy. 

PREMIERA

"Muzyczne podróże Guliwera" to koncert-spektakl na motywach powieści J. Swifta z wykorzystaniem wykonywanej na żywo muzyki G. Telemanna. Głównym bohaterem jest chłopiec, który przeżywa katastrofę statku i dociera w nieznane zakątki ziemi. Kolejne części opowiadać będą o niezwykłych przygodach i podróżach, bogato ilustrowanych muzyką. Dzięki poznaniu losów chłopca młodzi widzowie nauczą się akceptacji różnorodności, tolerancji czy wrażliwości na dźwięki. Warstwa muzyczna projektu opiera się na ilustracyjnych utworach kameralnych G. Telemann, którego 250. rocznica śmierci przypada w tym roku.  Prezentacje muzyczne wykonane na instrumentach historycznych mają ułatwić młodym widzom zrozumienie i odbiór tekstu słownego. Stąd ilustracyjne fragmenty utworów kameralnych oraz prezentacje instrumentów tak skomponowane, by odpowiadały wątkom opowieści, a  jej wszystkie aspekty były czytelne i przystępne dla dzieci. Podróżując z głównym bohaterem młodzi widzowie, przeżyją niesamowitą przygodę, na nowo odbiorą świat jako magiczną przestrzeń nie do końca jeszcze poznaną.

 

26 SIERPNIA, sobota
godz. 11.00-14.00

Interaktywny spektakl pt. "Mały Książę” na podstawie książki Antoine de Saint - Exupéry o tym samym tytule – realizacja i prowadzenie Teatr Anny Gielarowskiej. 

Warsztaty designu "Projektujemy zabawkę przytulankę". Warsztaty z szycia i zdobienia autorskich przytulanek. Podczas zajęć każdy uczestnik zapozna się z różnorodnymi ściegami szycia, tajnikami łączenia materiałów i tworzenia autorskich projektów maskotek.

Warsztaty origami - podczas zajęć zapoznamy się z japońską sztuką składania papieru oraz nauczymy się jak ze zwykłych kartek zrobić ozdoby, dekoracje, zakładki do książek czy elementy nawiązujące do świata fauny i flory. 
Warsztaty muzyczne pn. "Muzyczny wehikuł czasu, czyli rzecz o muzyce dawnej"
w programie prezentacje dawnych instrumentów, zapoznanie uczestników z historią najwybitniejszych kompozytorów i dzieł muzyki dawnej.

Na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Copyright © 2025 Szczecińska Agencja Artystyczna
Polityka prywatności Deklaracja dostępności
Nasi Partnerzy
Nasze strony
Projekt i realizacja SO FINE