Szczecin Jazz 2022: Tomasz Chyła Quintet

16.02.2022

Tomasz Chyła Quintet to jeden z najciekawszych zespołówmłodego pokolenia. Od kilku lat eksplorują muzykę improwizowaną w nieograniczony sposób, czerpiąc przy tym z innych gatunków muzycznych. 

  • Tomasz Chyła Quintet
  • 11 marca, 2022 (piątek) g. 20.00 
  • Jazzment Klub 
  • Bilety: 50 zł, kup na bilety.fm

Z tych eksperymentów do tej pory narodziły się cztery albumy; "Eternal Entropy" (2017)," Circlesongs" (2018), "Tomasz Chyła Quintet live at PolishRadio 3."(2019), "da Vinci" (2020).

Liderem zespołu jest charyzmatyczny skrzypek, który swoim charakterystycznym tonem i improwizacjami wyróżnia się na polskiej scenie muzycznej. W 2021 został laureatem nagrody fonograficznej Frydreryk 2021 w kategorii "Muzyka Współczesna”, a we wcześniejszych latach, był dwukrotnie nominowany do tej nagrody, w kategorii "Jazzowy debiut roku” (2018) oraz Artysta Roku (2019). 

W 2019 r. zespół otrzymał nominacje Akademii Fonograficznej do nagrody muzycznej Fryderyki 2019 w kategorii Muzyka Jazzowa, nominacja jako Album Roku dla płyty "Circlesongs". 

11 marca 2022 odbędzie się oficjalna premiera albumu w wersji winylowej.

"da Vinci”

Tytuł trzeciego studyjnego wydawnictwa kwintetu odnosi się do renesansowego malarza, architekta, matematyka  i… muzyka. Materiał albumu "da Vinci" stanowi zwartą, skomponowaną formę materiału. Bodźcem do powstania płyty jest osoba Leonarda da Vinci – geniusza i legendy, jego fascynacja człowiekiem, światem, ale też nieokiełznana i nieposkromiona ciekawość, poparta nieustannym dążeniem do doskonałości. Jako erudyta i osoba niezliczonych talentów stanowi, więc z jednej strony inspirację, z drugiej – wyzwanie. Bazując na tych przesłankach, album  opiera się właśnie na jego osobie, jako głównej i tytułowej inspiracji.

Mamy tu szereg różnorodnych muzycznych koncepcji, przybliżających impresje tego, w jaki sposób działać może wszechstronny umysł, połączenie muzyki chóralnej, jazzu, rocka oraz tzw. contemporary music.

Do udziału w projekcie zaproszono zespół wokalny Art' n' Voices, którego członkiem jest Tomasz Chyła.

Po "Eternal Entropy” i "Circlesongs” zespół debiutuje w nowym składzie – poza liderem i sekcją rytmiczną (Sławek Koryzno i Konrad Żołnierek) nowymi postaciami kwintetu są, trębacz Emil Miszk oraz gitarzysta Krzysztof Hadrych.

Ta mała orkiestra niekiedy przypomina otwarte na stylistyki amerykańskie awangardowe składy lawirujące na pograniczu gatunków.  Metodologia jazzowa łączy się tu ze współczesną kompozycją, elementami folku i rocka. Muzycy są otwarci na poszukiwania, co owocuje płytą inną niż poprzedniczki, ukazującą nową perspektywę  zespołu.

Album, ukazał się nakładem trójmiejskiego wydawnictwa Alpaka Records.

Recenzje "Da Vinci":

"...Takiej energii, także intelektualnej, na jazzowych koncertach nie spotyka się codziennie, a w tym przypadku została ona wprzęgnięta w ryzy niezwykle precyzyjnej od strony kompozycyjnej i aranżacyjnej konstrukcji..." 

Tomasz Rozwadowski

"...Muzycy delikatnie używają swoich instrumentów, wprowadzając nas w nastrój pełen ezoteryki, zachwytu nad wyłaniającymi się elementami krajobrazu, nie przygotowując nas w żadnym stopniu na to, co za chwilę miało wybuchnąć. Bo po chwili ci delikatni panowie, ci romantyczni młodzieńcy zamieniają się w niemalże rockowe monstra, całkowicie burząc owo pierwotne wrażenie, przemieniając całą swoją energię w dźwiękową nawałę.."

Czesław Romanowski

Skład:

  • Tomasz Chyła – Skrzypce
  • Emil Miszk – trąbka
  • Krzysztof Hadrych – gitara
  • Konrad Żołnierek – kontrabas
  • Sławek Koryzno – perkusja

UWAGA! Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o pobranie, wydrukowanie, wypełnienie i podpisanie oświadczenia uczestnika wydarzenia. Dokument dostępny tutaj: OŚWIADCZENIE.

Szczecin Jazz napędza Mercedes-Benz Mojsiuk.

Szczecin Jazz 2022. Zobacz więcej:


Copyright © 2023 Szczecińska Agencja Artystyczna
Polityka prywatności Deklaracja dostępności
Nasi Partnerzy
Nasze strony
Projekt i realizacja SO FINE