Urodziny Miasta 2015

Dzień Pionierów Miasta Szczecina

W tym roku obchodziliśmy okrągłą 70. rocznicę ustanowienia polskiej administracji w Szczecinie.

Oficjalne uroczystości rozpoczęły się w już w piątek 3 lipca uroczystą sesją Rady Miasta. Wzięli w niej udział mieszkańcy, Pionierzy oraz przedstawiciele władz miasta, którym przewodniczył Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Chciałbym wszystkim życzyć dzisiaj, abyśmy to święto traktowali bardzo osobiście, aby było to nasze wydarzenie budujące tożsamość miasta, tożsamość naszej wspólnoty, która jest bardzo ważna. Bo dzięki tym działaniom, dzięki naszej wspólnocie jesteśmy w stanie osiągać sukcesy – powiedział prezydent Szczecina.

Podczas sesji odbyło się wręczenie Medali za Zasługi dla Miasta Szczecina. Otrzymali je Helena Raszka – szczecińska poetka, oraz Anna Garlicka – wicedyrektor Teatru Lalek "Pleciuga”.

Nadany został również honorowy tytuły "Ambasadora Szczecina" 2015. W tym roku tytuł w uznaniu osiągnięć, przyczyniających się do promocji miasta otrzymało dwóch laureatów: aktorka Agata Kulesza oraz skrzypek Bartłomiej Nizioł.

Po zakończeniu sesji, pod Pomnikiem Czynu Polaków odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Po oficjalnych uroczystościach, w galerii miejskiej otwarto wystawę pt. "1945-2015. Siedem dekad polskiego Szczecina”. Na planszach można zobaczyć fotografie pokazujące Szczecin na przestrzeni 70 lat. Autorami zdjęć są m.in. M. Czasnojć, M. Jasiecki, A. Łaskarzewski, D. Róż, Z. Wróblewski, A. Weczer. Wystawę otworzył Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina.

W niedzielę 5 lipca świętowanie przeniosło się na szczecińską Różankę, gdzie odbył się urodzinowy piknik z okazji Dnia Pioniera Miasta Szczecina. Z tej okazji przygotowano tradycyjnie tort urodzinowy, a w zasadzie dwa 75 kg torty o smaku truskawkowym. Chętnych na spróbowanie urodzinowego smakołyku było bardzo wielu, czego dowodem była długa kolejka do stoiska, przy którym wydawano słodki poczęstunek.

Oprócz tego przygotowano mnóstwo atrakcji. Na scenie koncertowej zagrali: zespół "Animato”, Szymon Orłowski oraz Pomorzanie. Chętni mogli wziąć udział w warsztatach ceramiki, jak również obejrzeć wystawy nawiązujące do historii Szczecina.

Nie zapomniano również o najmłodszych, którzy świetnie się bawili przy interaktywnej malowance oraz przy puszczaniu baniek mydlanych.

Wieczorem z kolei w Filharmonii odbył się koncert symfoniczny "Chopin na urodziny Szczecina”, w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie pod batutą Ewy Strusińskiej. W koncercie gościnnie udział wzięli pianiści Daniel Ziomko i Sławomir Wilk.

Copyright © 2024 Szczecińska Agencja Artystyczna
Polityka prywatności Deklaracja dostępności
Nasi Partnerzy
Nasze strony
Projekt i realizacja SO FINE