Urodziny Szczecina 2017

Dzień Pionierów Miasta Szczecin
Data
08.07.2017

Gigantyczny tort, występy zespołów wokalnych i tanecznych, warsztaty dla dzieci, wystawy oraz wyjątkowa potańcówka – to atrakcje przygotowane z okazji urodzin miasta, podczas których będziemy świętować Dzień Pionierów Miasta Szczecina.

Urodziny Szczecina: 8 lipca 2017 r. w godz. 12.00 – 18.00, Ogród Różany

PROGRAM:

•    Koncerty (godz. 12.00 – 15.30)
- Wykładowcy oraz studenci Akademii Sztuki w Szczecinie oraz gościnnie uczniowie i pedagodzy Szkoły Muzycznej w Ueckermünde.
KONCERT pieśni i arie z repertuaru światowego, m.in. Mozarta, Chopina, Loewego, Moniuszki, Rozyckiego, Webera, Dargomyzskiego.
prof. Sylwia Burnicka - Kalischewska, sopran oraz moderacja Alexander Kalischewski, alt Eliza Nowakowska, sopran Aleksandra Wojtachnia, mezzosopran Julita Wudarczyk, alt Michal Landowski, fortepian Romuald Kalischewski, fortepian.
- Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej KRĄG
Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej "Krąg" powstał w 1969 roku. Jego twórca, choreografem i kierownikiem była Dobrosława Słupińska. Zespół ma w repertuarze polskie tańce narodowe, a także tańce i przyśpiewki z okolic: Łowicza, Lublina, Krakowa i Rzeszowa oraz Kaszub, Kurpi Zielonych, Śląska, Spisza i Nowego Sącza.  Ideą przewodnią tworzenia programu artystycznego Zespołu jest przybliżenie odbiorcy elementów polskiego folkloru w formie zbliżonej do autentyku.
- Seet Four
Kwartet wokalny "Sweet Four” ("Słodka Czwórka”) śpiewający a cappella został założony przez członków szczecińskich zespołów artystycznych w czerwcu 1991 roku. Grupa kultywuje tradycje śpiewacze okresu międzywojennego oraz powojennego XX wieku. Jest kontynuatorem twórczości ówczesnych rewelersów takich jak: Chór Dana, Chór Juranda, Chór Czejanda oraz Comedian Harmonists, wykonując ich największe przeboje.

•    Tort urodzinowy (godz. 12.00)
Tegoroczny tort urodzinowy będzie ważył 200 kg!

•    RÓŻNKA DZIECIOM - Warsztaty twórcze (godz. 12.00-16.00)
"Polski folklor tradycyjna muzyka, taniec i śpiew”. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z historią polskiej muzyki, zainspirowanej polskim folklorem. W programie warsztaty wokalne, pokaz i nauka polskich tańców ludowych oraz wspólne śpiewanie polskich piosenek. Warsztaty poprowadzi Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej KRĄG.

"Legendy Pomorza Zachodniego” – warsztaty z autorkami książki dla dzieci "Sydonia von Borcke". Warsztaty zostaną przeprowadzone przez Małgorzatę Dudę, autorkę tekstu oraz z Paulinę Kaszubę, ilustratorkę.

Ponadto urodzinowe animacje – bańki, plątanie figurek z balonów, konkursy, zabawy i animacje teatralne przygotowane przez Malinowe Marzenie.

•    Polska – znaki szczególne
W dniu 8 lipca podczas "Dnia Pionierów Miasta Szczecina” rozpocznie się projekt dotyczący polskich charakterystycznych "znaków" w kulturze, historii, kuchni, wzornictwie -  projekt, który jest procesem kulturalno-edukacyjnego poszukiwania - przeznaczonym do realizacji w przestrzeni i atmosferze łączącej pokolenia. Więcej o projekcie na www.saa.pl

Na Różance odbędą się wokalno – instrumentalne warsztaty DŹWIĘKI POLSKI, które poprowadzi Rafał Krzanowski z Akadami Sztuki w Szczecinie. Tutaj na różnych instrumentach począwszy od grzebieni, grzechotek, dzwoneczków zaaranżowana zostanie polska pieśń. Dodatkowo zadaniem dla Seniorów, będzie nauczenie dzieci słów piosenki.

•    Wystawy
- " Herby  Szczecina”
- "Szczecin artystycznie”
Zaprezentowane zostaną wybrane prace studentów Akademii Sztuki z Wydziału Sztuk Wizualnych oraz profesorów tej uczelni, dotyczące tematyki Szczecina. Będą to plakaty, ilustracje, formy wydawnicze, które w interesujący wizualnie sposób opowiedzą o naszym mieście, jego mieszkańcach, zjawiskach jego dotyczących, wydarzeniach a także problemach.

•    Urodzinowa "Potańcówka” (godz. 16.00)   
Temat potańcówki: "Rzuć to wszystko co złe” (cytat z Wodeckiego)
Kolejna Potańcówka kręcić się będzie wokół przebojów z rodzimego podwórka. W świat najlepszej, polskiej muzyki porwą wszystkich DJ-e Kasia i Tomek. Nie zabraknie szlagierów ze złotej polskiej epoki lat 50-70,  ponadczasowej klasyki i hitów nieco bardziej nowoczesnych. Zatańczymy w deszczu baniek mydlanych do przebojów Kasi Sobczyk, Niemena, Skaldów, Andrzeja Zauchy i innych znanych lubianych. Z nowszych przebojów usłyszeć będzie można utwory Dawida Podsiało czy odświeżone przeboje Zbigniewa Wodeckiego. Na liście znajdzie się także muzyka nawiązująca do naszego pięknego Miasta (m.in. Filipinki). Dla najlepiej przebranych i tańczących par niespodzianki.
Serdecznie zapraszamy zainteresowanych dziennikarzy i fotoreporterów.

Copyright © 2024 Szczecińska Agencja Artystyczna
Polityka prywatności Deklaracja dostępności
Nasi Partnerzy
Nasze strony
Projekt i realizacja SO FINE