Urodziny Szczecina 2016

Dzień Pionierów Miasta Szczecin

 

Wielkimi krokami zbliżają się kolejne urodziny Szczecina podczas których świętować będziemy Dzień Pionierów Miasta Szczecin.

To wyjątkowe wydarzenie już na stałe wpisało się w kalendarz miejskich wydarzeń. Co roku w Ogrodzie Różanym dzieci oraz dorośli bawią się razem podczas wielkiego festynu urodzinowego. W programie wydarzenia na które zapraszamy w niedzielne popołudnie 3 lipca znalazło się wiele ciekawych atrakcji: szereg animacji dla dzieci, koncerty oraz różnego rodzaju warsztaty, spośród których każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Nie zabraknie także akcentów nawiązujących do historii.

Tradycyjnie podczas imprezy na mieszkańców czekać będzie ogromny tort urodzinowy. Finałem atrakcji w malowniczej scenerii szczecińskiej Różanki będzie zabawa taneczna “pod chmurką”.

Już teraz zapraszamy do wspólnej zabawy!

PROGRAM
Tort urodzinowy, rozpoczęcie poczęstunku o godz. 12.00
Koncerty  g. 12.00 – 14.00
• Kontrast Kwartet wraz z Joną Ardyn– specjalny koncert urodzinowy
• Paweł Kluczko – koncert pieśni i ballad ukraińskich

Wiele atrakcji i działań interaktywnych dla dzieci i rodzin  g. 12.00-15.30
• Gra planszowa Kupiec Szczeciński
•"Konungahela 1136 – Słowiańska wyprawa" - spotkanie autorskie z Igorem D. Górewiczem, g. 12:00 - 14:00
• Promocja programu Szczecin Przyjazny Rodzinie
• Urodzinowe animacje dla dzieci
• Warsztaty plastyczne
• Warsztaty muzyczne i taneczne "Folkowy zawrót głowy"

Zabawa taneczna "pod chmurką”  g. 14.30 -17.00
• "Folkowy zawrót głowy”, g. 14.30-15.30, zabawa taneczna prowadzona przez Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej KRĄG
• "DJ Petryczko”, g.15.30– 17.00, ciąg dalszy zabawy w rytmie największych przebojów lat 60-tych

Ponadto akcenty historyczne nawiązujące do pierwszych lat powojennych Szczecina -wystawa IPN Trzymamy Straż nad Odrą

INFORMACJE O WYDARZENIACH

KONCERTY_scena

Kontrast Kwartet

Kwartet tworzą Irena Cebrij-Żywicka, Joanna Sadłowska, Patrycja Florek, Katarzyna Kupny. Każda z tych pań przez lata nabierała doświadczenia muzycznego poprzez naukę w Akademii, udział w licznych warsztatach muzycznych, grając z profesjonalnymi orkiestrami symfonicznymi oraz z zespołami kameralnymi. Łącząc wspólnie zdobyte doświadczenie, postanowiły stworzyć kwartet smyczkowy – Kontrast.
Żywiołowość, piękno, głębokie brzmienie oraz precyzja intonacyjna – to atuty Ich muzyki. Pomimo młodego wieku, występowały już na licznych scenach muzycznych w kraju i za granicą. Wspólna pasja oraz miłość do muzyki stale owocują wieloma nowymi koncertami.

Repertuar jest bardzo szeroki i zróżnicowany, co sprawia, że występują w dużych salach koncertowych, grając muzykę poważną wielkich kompozytorów, m.in. W. A. Mozarta, J. Haydna, L. van Beethovena, A. Dvoraka, jak i uświetniając liczne imprezy okolicznościowe lekką muzyką popularną, rozrywkową oraz filmową. Na Urodziny Szczecina Kwartet Kontrast przygotował specjalny program opierający się na muzyce klasycznej od W. A. Mozarta, J. Haydna, L. van Beethowena po muzykę rozrywkową,  filmową i musicalową. Kwartetowi smyczkowemu towarzyszyć będzie  szczecińska wokalistka- Jona Ardyn.

Paweł Kluczko

Paweł Kluczko (fortepian) – dyrygent, absolwent Państwowego Konserwatorium w Swierdłowsku na kierunku: dyrygent operowy i symfoniczny, a także Instytutu Muzyczno-Pedagogicznego. Pracował w teatrach muzycznych, m.in. w Kijowie, Chabarowsku, Karagandzie, Krasnojarsku, Saratowie. Od października 1993 roku pracuje w Operze i Operetce (obecnie w Operze na Zamku) jako dyrygent i korepetytor. Na Urodziny Szczecina ten znany i cieszący się ogromną popularnością pianista zaprezentuje swój autorski wybór piosenek ukraińskich we własnej aranżacji.

PRZESTRZEŃ RÓŻANKI

Gra planszowa Kupiec Szczeciński

Ekonomiczna gra planszowa rozgrywająca się w przedwojennym Szczecinie. Gra... oparta na faktach! Od wielu lat rośnie zainteresowanie starym Szczecinem. Jego niezwykłą historią, sekretami i tajemnicami. Na ten temat napisano już sporo książek. 
Nikt jednak nie spróbował przenieść dawnego Stettina w świat fascynującej gry! Rozłóż planszę, zaproś przyjaciół, podziel karty i wciel się w postać szczecińskiego kupca z przełomu XIX i XX wieku. Kupuj, sprzedawaj, mądrze inwestuj. Idź tropami Stoewerów, Quistorpa, Toepferów czy nadburmistrza Hermana Hakena. Wszystko co będzie się tu działo jest oparte na faktach. 

Konungahela 1136 – Słowiańska wyprawa" - spotkanie autorskie z Igorem D. Górewiczem, 

Spotkanie z autorem komiksu, który opisuje dzieje potężnej wyprawy wendyjskiego księcia Racibora na królewski gród w Norwegii. Autentyczna historia zapisana w islandzkiej sadze przez Snórriego Sturlasona ukazuje szczegóły taktyki i organizacji wojskowej pomorskich Słowian, działanie wywiadu, sztabu, współdziałanie formacji – floty, konnicy, piechoty. Barwnie maluje sceny walki na łodziach, pojedynków strzelców wyborowych, bohaterskich odsieczy i tchórzliwego rejterowania, szału bitewnego i desperacji obrońców.

Promocja programu Szczecin Przyjazny Rodzinie

Podczas Urodzin Szczecina utworzony zostanie na Różance specjalny punkt informacyjny programu SPR. W punkcie będzie można uzyskać wiedzę na temat korzyści płynących z posiadania Szczecińskiej Karty Rodzinnej I Szczecińskiej Karty Seniora. Przewidziano również wiele atrakcji i działań animacyjnych dla dzieci.

Urodzinowe animacje dla dzieci (modelowanie balonów, gigantyczne bańki, malowanie buzi).

Warsztaty muzyczne i taneczne "Folkowy zawrót głowy", czyli opowieść o muzyce folkowej. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z historią polskiej muzyki, zainspirowanej polskim folklorem. W programie warsztaty wokalne, pokaz i nauka polskich tańców ludowych oraz wspólne śpiewanie polskich piosenek folkowych. Warsztaty poprowadzi Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej KRĄG.

Warsztaty plastyczne

Zabawa taneczna "pod chmurką”
• "Folkowy zawrót głowy”, g. 14.30-15.30, zabawa taneczna prowadzona przez Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej KRĄG
• "DJ Petryczko”, g.15.30– 17.00, ciąg dalszy zabawy w rytmie największych przebojów lat 60-tych

Wystawa IPN Trzymamy Straż nad Odrą
Akcja osiedleńcza zapoczątkowana na Pomorzu Zachodnim w 1945 r. trwała kilka następnych lat. Tereny do niedawna niemieckie stopniowo zasiedlano ludnością polską, przybywającą z różnych stron kraju i zagranicy. Władze zabiegały o pozyskanie jak największej liczby osiedleńców oraz o jak najszybsze zagospodarowanie nowych obszarów.

Było to uwarunkowane wymogami polityki zagranicznej. Aby wesprzeć ten złożony proces, potrzebne było ideologiczne i historyczne uzasadnienie.

W dniach 12–14 kwietnia 1946 r. przygotowano Dni Szczecina – zlot młodzieży pod hasłem "Trzymamy Straż nad Odrą”, który zgromadził ok. 50 tys. uczestników z całego kraju. Wśród nich dominowali harcerze. Program obchodów otwierano stwierdzeniem: "Celem uczczenia I rocznicy wyzwolenia Szczecina oraz zamanifestowania woli Narodu posiadania tego miasta Komitet Organizacyjny I Obchodu Trzymamy Straż nad Odrą organizuje następujące uroczystości”.

Wydaje się, że był to główny i dominujący cel, co nie wyklucza wykorzystania imprezy także do doraźnych celów politycznych, w tym kampanii przed referendum zaplanowanym na czerwiec 1946 r. czy wywarcia presji na Polskie Stronnictwo Ludowe. Obchody planowano jako cykliczne, organizowane corocznie w różnych miastach tzw. ziem odzyskanych.

Copyright © 2024 Szczecińska Agencja Artystyczna
Polityka prywatności Deklaracja dostępności
Nasi Partnerzy
Nasze strony
Projekt i realizacja SO FINE